9. APRIL  2002 Strana 4

wpe1.jpg (1347 bytes)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

So starostami horehronskych obci na temu

Zakonnik prace v praxi

Od prveho aprila plati niekolko zakonov, medzi nimi aj velmi diskutovany Zakonnik prace. Nazory horehronskych starostov sme mapovali v nasej ankete:
Ing. Peter Baliak, starosta Bravacova:
- Velky nedostatok vidim v tom, ze do poslednej chvile nebolo jasne, ci Zakonnik prace bude platit od prveho aprila, v nadvaznosti na zakon o verejnej sluzbe, podla ktoreho obce musia urobit vela opatreni (nove pracovne zmluvy, pracovne poriadky). A naviac zaradit pracovnikov do kvalifikacnych tried podla katalogu, ktory vysiel v Zbierke zakonov len v posledny marcovy tyzden. Avsak podla noveho zakonnika musime postupovat uz od prveho aprila.
Mgr. Jaroslav Bercik, starosta Michalovej:
- Pre rozpoctove sfery Zakonnik prace nie je zly, su v nom totiz zahrnute aj prava a ochrana zamestnancov, pretoze podla neho moze zamestnavatel schvalit pracovny, organizacny i platovy poriadok len so suhlasom odborovej organizacie. Tu je podla zakona o verejnej sluzbe miesto na vyjednavanie medzi odbormi a zamestnavatelom. Na tychto poriadkoch by sa mali navzajom dohodnut. Zle v zakonniku je, ze boli zrusene dohody o pracovnej cinnosti, lebo obce dokazali prostrednictvom takto uzatvorenych zmluv vytvorit investicne hodnoty, ktore by boli dodavatelsky viacnasobne prekrocene.
Frantisek Durcenka, starosta Polomky:
- Myslim si, ze limitovanie poctu odpracovanych hodin bude robit problemy v kulturno-spolocenskych aktivitach, ktore zabezpecuju zamestnanci obce, lebo tam sa niekedy neda merat casom rozsah aktivity. Dalsi nedostatok vidim v tom, ze dohoda o pracovnej cinnosti bude chybat zvlast tam, kde sa so mzdovymi prostriedkami musi setrit a vyuziju sa skutocne len na aktivnu pracu. Chcem tym povedat, ze nie vzdy je mozne zamestnat na plny uvazok v samosprave, ktora sa musi usilovat hospodarit so svojimi prostriedkami.
Ing. Maria Betakova, starostka Sumiaca:
- Zakonnik prace pre nas nejaku zmenu nepriniesol, pretoze sme pracovnikov nepretazovali nadcasmi. Jedine v zimnom obdobi, ked boli kalamity, sme museli robit zial aj sestnast hodin na sprejazdnovani pristupovych komunikacii. Ale tuto sluzbu zabezpecovali len vybrani pracovnici. Zakon o verejnej sluzbe nam priniesol starosti so zaradovanim pracovnikov a katalog cinnosti, ktory de facto vysiel v Zbierke zakonov predposledny marcovy tyzden, nezodpoveda celej skale uloh v samosprave. No a preto sme sa s tym museli trochu potrapit. Nastastie nemame vela pracovnikov, takze sa to dalo zvladnut. Myslim si, ze katalog cinnosti urcite bude v najblizsom obdobi doplnany o podmienky na cinnost samospravy.
Martin Mekel, starosta Telgartu:
- Podla mojho nazoru sa k pracovnej verzii Zakonnika prace mali vyjadrovat ti, ktorych sa najviac tyka. Nedostal sa totiz na verejnu diskusiu a zasiahne skoro kazdeho zamestnaneho cloveka. Cize na nazory sa jeho zostavovatelia mali pytat nas dopredu, aby bol dostatocny cas na pripomienkovanie pracovnej verzie. Az potom by mal prejst hlasovanim v parlamente. Tak isto by mal byt dostatocny cas na jeho zavedenie do praxe. Takto sa vsetko robilo vo velkom chvate. Terminy sa menili, az nakoniec stanovili prvy april. Mali sme malo casu na oboznamenie sa so vsetkymi paragrafmi. Nevedeli sme, "kam skor skocit". Teraz musime pripravit nove kolektivne zmluvy a pracovne poriadky, aby vyhovovali novemu zneniu Zakonnika prace. Skutocne je malo casu na to, aby sme vsetky zalezitosti zvladli bez chyb. Moznoze to, co sme zaviedli do praxe, bude coskoro zrusene, pretoze vyse tridsat poslancov parlamentu dalo podnet na Ustavny sud pre rozporuplnost niektorych paragrafov.
PaedDr. Dusan Sliacan, starosta Valaskej:
- K Zakonniku prace mam dve vyhrady. Podla nasich doterajsich skusenosti by bolo potrebne zvazit, aby niektore cinnosti, ktore zabezpecuju obce (najma remeselnicke prace) neboli limitovane tyzdennym uvazkom. Druhou zalezitostou je otazka brigadnickej cinnosti, ktoru v zmysle Zakonnika prace mozu vykonavat len studenti. Mame tym zviazane ruky, pretoze brigadnicka cinnost nam pomahala zabezpecovat ulohy kazdeho dna tak, ako ich zivot prinasa.

“Obchodacka” nas reprezentuje v Spanielsku

Kronika Obchodnej akademie v Brezne si moze na ucet pripisat dalsi uspech. Studentka Petra Sarcakova ziskala v celoslovenskom finale Horucej temy roka druhe miesto, ale tym to ani z daleka nekonci. Medzi jej najblizsie povinnosti patri aj cesta do Spanielska, kde pojde spolu s dalsimi dvoma horucimi kandidatmi z Bratislavy a Dubnice nad Vahom reprezentovat Bata Junior Achievement Slovensko na Medzinarodnu konferenciu mladych lidrov 2002, ktora sa tentoraz uskutocni v Madride.
Podmienkou bol predmet aplikovana ekonomia v ucebnych osnovach, ktoreho hlavnym zamerom je pripravit nastupujucu mladu generaciu na vstup do realneho sveta ekonomiky a trhu prace, poskytnut studentom ucinne zrucnosti, schopnosti a nastroje na co najlepsie uplatnenie sa v nom. Prvym clankom Horucej temy roka, vyhlasenej organizaciou BJA v spolupraci so Svetovou bankou, bola esej na temu: Nezamestnanost mladeze – moznosti a perspektivy uplatnenia sa mladych ludi na slovenskom trhu prace, cesty a riesenia.
Zaciatkom marca dorucili na adresu Obchodnej akademie v Brezne diplom, pozvanku a sprievodny list, v ktorom stalo: “Do sutaze sa zapojilo sestdesiatsedem studentov z celeho Slovenska a porota mala skutocne tazku ulohu vybrat desat najlepsich prac. O to radsej blahozelam prave Petre, studentke Vasej skoly, k postupu do finale...”
Zaroven s Horucou temou roka prebiehala aj sutaz O najlepsieho studenta aplikovanej ekonomie. Finalisti sa stretli na Konferencii mladych lidrov 2002 v malebnom prostredi hotela Lesak v Tajove.
“Boli to narocne styri dni”, spomina Petra, “styri dvadsatsedemhodinove dni pod drobnohladom porotcov, ktori si zapisovali kazde nase slovo, kazdy krok ci vyraz tvare bez toho, aby sme si mohli a mali cas to uvedomit. Tu uz nehodnotili eseje ani referaty, tu hodnotili sposob vystupovania, schopnost uputat, tu bola prvorada osobnost.”
Program celoslovenskeho finale bol zamerany na rozvijanie vodcovskych schopnosti, timoveho rozhodovania, zaplneny workshopmi a pracou, odbornymi prednaskami, ale tiez relaxacnymi aktivitami.
Vysledky konferencie vyhlasili patnast minut pred odchodom autobusu. Z tridsatosem mladych lidrov vybrali v dvoch kategoriach sedem najlepsich. Siesti z nich budu BJA reprezentovat na konferenciach v zahranici. Z druheho miesta vycestuje Petra Sarcakova z Obchodnej akademie v Brezne na Medzinarodnu konferenciu mladych lidrov 2002 do spanielskeho Madridu zaciatkom jula.

Silvia Kamenska


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT