4. JUN  2002 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Predsednictvo Vidieckeho parlamentu v kralovskom meste Krupina

aj o probleme tzv. cervenej nafty

V dnoch 31. maja a 1. juna zasadalo predsednictvo Vidieckeho parlamentu, na ktorom sa z nasho regionu zucastnil jeho clen a starosta Bacucha Jan Turosik. Hostitelom bolo Hontianske zdruzenie turizmu so sidlom v Krupine.
Bilancovali nedavne Dni vidieka v NR SR, ktore predseda Jozef Migas oznacil za historicku udalost. Urobil sa tym prvy krok, dva parlamenty nasli cestu k sebe a zacina nova tradicia komunikacie medzi poslancami a obcianskymi iniciativami pri rieseni problemov vidieka. Na rokovaniach s poslancami vzniklo mnozstvo novych podnetov a myslienok v prospech zlepsenia kvality zivota na vidieku.
Predsednictvo sa zaoberalo pripravou druheho zasadnutia Vidieckeho parlamentu, ktore sa uskutocni v oktobri vo Velkej Fatre za ucasti europskych vidieckych iniciativ. Prijali stanovisko k problemu tzv. cervenej nafty: Taketo rozhodnutie zasadnym sposobom poskodzuje vidiecky priestor. Zavedenim tzv. cervenej nafty do polnohospodarskej vyroby stracaju male obce casto jedinych poskytovatelov sluzieb v doprave, odvoze smeti, odhrnani snehu, vyvoze kalov do zump a podobne. Vidiecky parlament bude preto inicovat v spolupraci s NR pre polnospodarsku vyrobu zmenu zakona o spotrebnej dani z mineralnych olejov. Dalsim zavaznym problemom je rozhodnutie o skrtnuti polozky pre pozemkove upravy v navrhu na statny rozpocet 2003. Vidiecky parlament upozornuje, ze siahnutim na prostriedky urcene na pozemkove upravy dojde k presunu planovaneho vysporiadania vlastnictva pody, co ohrozuje nas pristupovy proces do EU.
Podnety od miestnych obcianskych zdruzeni, s ktorymi sa predsednictvo stretlo na pracovnej veceri, vyuzije Vidiecky parlament na formulovanie vychodisk rozvoja vidieka. Projekty, ktore tieto vidiecke iniciativy prezentovali, vyvracaju vseobecnu predstavu o neschopnosti vidieckych ludi absorbovat ponukane podporne programy EU.

(vk)

Jun – mesiac polovnictva

Uz tradicny jun – mesiac polovnictva sa kazdorocne zameriava na sirenie propagacie najma medzi nepolovnickou verejnostou, ktoru zoznamuje s ulohami a poslanim zvazu, dosiahnutymi vysledkami v chove, ochrane a love zveri a ziskava obcanov pre spolupracu pri ochrane a zveladovani prirody.
V juni sa predovsetkym starame o ochranu polovnej zveri, aby mala pokoj pri pareni, hniezdeni, rodeni a odchove mladat. Strielame len skodlivu zver, pytliaciace psy a tulave macky. Starame sa uz aj o krmivo na zimne prikrmovanie zveri. Zberame urodu z lesnych lucok a pripravujeme si letninu. Zriadujeme, opravujeme a cistime krmidla, posedy, senniky a ostatne polovnicke zariadenia. Dezinfikujeme a doplname soliska. Sledujeme zdravotny stav zveri a kazde podozrenie z ochorenia hlasime vererinarnemu zariadeniu. Zapajame sa do propagacie v ramci mesiaca polovnictva a ochrany prirody. Zameriavame sa na ziskanie mladeze pre ochranu prirody a polovnej zveri.
V juni je povolene polovat aj na srnca, ale len v tych reviroch, v ktorych sa ich chov planoval a len v sulade so schvalenym planom a v takom rozsahu, aby sa neohrozili ich kmenove stavy. Mozno na ne polovat iba na povolenie na polovacku, v ktorom je uvedena vekova trieda, pricom treba zachovat zasadu, ze na srnce III. vekovej triedy mozno polovat len od 1. jula do 31. augusta. Je zakazane polovat na mladata a dospievajuce chovne srnce.
Nielen v juni - mesiaci polovnictva, ale po cely rok chranme nasu krasnu prirodu, aby nam i dalsim generaciam poskytovala radost a uzitok.

Ing. Milan Gemzicky,
polovne zdruzenie Certovica

Ochrana lesov pred poziarmi

Lesne poziare kazdorocne sposobuju velke materialne, ale aj ekologicke skody. V roku 2001 vzniklo v okrese Brezno v odvetvi lesneho hospodarstva 14 poziarov so skodou za 124 000 korun.
Najcastejsou pricinou lesnych poziarov je neopatrnost a nedbalost ludi, resp. podcenovanie poziarneho nebezpecenstva pri vypalovani travy a zakladani ohnov v prirode. Preto obcania musia respektovat najma: zakaz fajcenia a manipulacie s otvorenym ohnom, zakaz vypalovat porasty bylin, krikov a stromov, alebo zakladat ohen na miestach, kde by mohlo dojst k jeho rozsireniu. Na kladenie ohna v prirode treba vyuzivat podla moznosti upravene priestory a ohniska, v ziadnom pripade nezakladat ohen priamo v lese. Bezprostredne okolie a priestor ohniska vycistit od suchej travy, ohnisko oblozit kamenmi a pri odchode uhasit ohnisko (poliat vodou, zasypat zemou atd.). Rodicia by nemali zabudat na zodpovednost za konanie svojich deti, ak sa hraju v prirode bez dozoru dospelych.
Okresne riaditelstvo Hasicskeho a zachranneho zboru v Brezne upozornuje na pravne nasledky porusenia predpisov o ochrane pred poziarmi, a to konkretne pri zakladani ohna na miestach, kde by mohlo dojst k jeho rozsireniu, ulozenim pokuty do vysky 10 000 korun.

por. Ing. Jozef Oravkin,
Okresne riaditelstvo Hasicskeho a zachranneho zboru v Brezne


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT