11. MAJ  2004 Strana 4

wpe1.jpg (1347 bytes)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

OSLAVY VSTUPU SLOVENSKA DO EUROPSKEJ UNIE

aj v Brezne

Ako sme vas uz informovali, v predvecer vstupu Slovenska do Europskej unie sa ucastnikom oslav na breznianskom namesti prihovorili primator Brezna Ing. Jaroslav Demian a prezident Asociacie Bretonsko - Slovensko Joseph Nivet. Ich prihovory vam ponukame:

Ing. Jaroslav Demian:

Vazeni spoluobcania,

stretavame sa tu pri prilezitosti pre nas zvlastnej a vynimocnej, ba povedal by som az historickej. Vstup Slovenska do Europskej unie takou prilezitostou urcite je. Pytame sa, co nas caka? Co to pre nas bude znamenat, co sa tymto krokom zmeni?
Myslienka zjednotenej Europy je velmi stara - samotny vyraz Europa ma svoj povod v greckej mytologii. Snaha vytvorit instituciu veducu ,,k stale uzsiemu spojeniu medzi narodmi Europy" sa zrodila na ruinach druhej svetovej vojny. Prvotnym cielom bolo, rovnako ako dnes, zaistit mier, prosperitu a novu buducnost pre kontinent, ktoreho politicke a ekonomicke fundamenty boli vazne narusene.
Europska unia znamena pre kazdeho cosi ine. Pre niektorych je zarukou zachovania mieru na kontinente. Ini, naopak, poukazuju na jej nizku akcieschopnost pri rieseni medzinarodnych konfliktov a neschopnost riesit problemy dnesnej spolocnosti.
Pre mnohych znamena Europska unia v prvom rade spolocny trh, moznosti a vyhody, ktore poskytuje obchodnikom, studentom, dochodcom a dovolenkarom.
Su vsak aj taki jednotlivci, pre ktorych je coraz tazsie pre stromy vidiet les. Vracaju sa do minulosti a pytaju sa, ci zaruky, ktore v sucasnosti poskytuje Europska unia, skutocne naplnaju vizie jej zakladatelov.
Europska unia je vsak viac ako len suhrn jednotlivych zloziek. Jej clenske staty ju vytvorili preto, aby pomohla pri rieseni problemov, ktore nemozu zvladnut clenske staty same. K hlavnym cielom, ku ktorych naplneniu unia smeruje, patri napriklad podporovanie hospodarskeho a socialneho rozvoja v clenskych statoch, v ktorych sa vytvori priestor bez hranic, kde bude zabezpeceny volny pohyb tovaru, osob, sluzieb a kapitalu; vytvorenie hospodarskej a menovej unie; zavedenie obcianstva unie a posilnenie ochrany zakladnych prav a slobod; zvysenie zamestnanosti, socialnej politiky a s nimi suvisiace zvysenie urovne kvality zivota. Podstatne je, ze Europska unia ponuka moznosti, nie obmedzenia.
Zalezi len na nas, ako vyuzijeme tuto prilezitost, co budeme schopni a ochotni odovzdat dalej a co budeme ochotni prijat a ako to zurocime. Ved tato nanovo posilnena unia nam dava moznost zanechat nasim detom otvorenost a toleranciu ako zivnu podu pre akykolvek dialog medzi narodmi, aby dalej budovali a spoznali spojenu Europu ako svet slobody a mieru, solidarity a bratstva.

Joseph Nivet:

Mile damy, mili pani,

od zajtra bude Slovensko sucastou Europskej unie. Moja manzelka Barbara a ja pracujeme pre Asociaciu Bretonsko - Slovensko uz pat rokov. Sme skutocne poteseni touto udalostou dolezitou pre vas, pre nas, pre celu Europu. Zakladnym cielom je zjednotit nas kontinent posilnovanim mieru, demokracie a prosperity. Nas stary kontinent bol pocas storoci poznaceny mnohymi vojnami a ich sprievodnymi okolnostami - smrtou, ruinami, smutkom, utrpenim. Sme celym nasim srdcom za mier, proti vojne. Chceme mier - to znamena dialog, priatelstvo, bratstvo medzi ludmi.
Zakladny clanok stanov nasej asociacie hovori: ,,Cielom nasej asociacie je organizovat medzi Bretonskom a Slovenskom stretnutia, vzajomne vymeny v oblasti umenia, kultury, skolstva, sportu, kedze sme presvedceni, ze vsetky tieto aktivity podporuju vytvorenie priatelskych a bratskych vztahov a rozsirenie ludskych prav."
Vieme, ze na europskom ,,rebriku" sme len mravcami, ale mravcami pracujucimi a aktivnymi. Zelame si, aby sa spolocna Europa tvorila respektujuc osobitost kazdeho naroda a zakladne ludske prava: slobodu, pravo na pracu, na byvanie, na vzdelanie, na zdravotnu starostlivost, na dostojny dochodok.
Zelame si, aby nezamestnanost poklesla a neskor uplne vymizla; aby si kazdy mohol podla svojho svedomia a vedomia tvorit vlastny zivot slobodne a nezavisle; aby kazdy mohol studovat to, co sa mu paci; aby kazdy mal pracu dostatocne zaplatenu; aby mal kazdy dostojne byvanie; aby sa kazdy mohol o seba postarat bez problemov; aby kazdy mohol zit na dostojnom dochodku, teda zelame si stastnu starobu pre vsetkych. Sme presvedceni, ze Europa bude silna a bude zit v mieri a bude vplyvnou vo svete jedine za tychto podmienok. Dufame, ze vytvorenie spolocnej Europy nam prospeje.
Pocas tychto dni som v slovenskom radiu pocul nejakeho cloveka, ze nie je treba snivat a robit si iluzie, ze Europa nebude rajom, ale urcite nebude pre nikoho ani peklom.

 

Trpezlivost ruze prinasa

(Dalsie skusenosti au pair v Berline)

Po skusenostiach au pair v Anglicku a po dokonceni studia na vysokej skole sa Lucia koncom roka 1998 dostala do rodiny v Berline, aby sa zdokonalila v druhom svetovom jazyku. Rodinu jej nasla priatelka zo skoly. Najrpv to boli tri mesiace na skusku: ,,Nevedela som totiz, ci sa mi to bude pacit. Teraz som sa mala starat o male deti vo veku jeden a tri roky. A s tym som nemala skusenosti. Ale co clovek nevie, nauci sa. Ja som taky talent na rychle prisposobovanie sa prostrediu, ludom a praci. Nemam s tym ziadne problemy," tvrdi Lucia.
No na zaciatku to bolo tazke kvoli nemcine, ktoru nemala tak velmi rada a zdala sa jej velmi tazka. Prve tri mesiace s rodinou komunikovala v anglickom jazyku: ,,Aj ked som navstevovala kurzy nemciny, mala som tieto prve mesiace naozaj problem vyjadrovat sa nemecky. Je to tazky jazyk. Odporucam: Nebojte sa otvorit usta, aj ked poviete mozno gramaticky nespravne, ale poviete. Clovek sa uci na chybach. Druhykrat to uz poviete spravne," odporuca Lucia a dodava: ,,Dolezite je aj to, aka je rodina. Ak vas podporuje v uceni jazyka, tak ste uz vyhrali. Trpezlivost ruze prinasa. A tak to bolo aj u mna. S detmi sa clovek vela nenarozprava, ale na zaciatku pomoze, ked im vecer citate rozpravky. Jednoduche slovne spojenia, ktore su v knihach pre deti, su velmi dobrou pomockou v uceni jazyka."
Po uplynuti troch mesiacov a zisteni, ze nemcinu este perfektne neovlada, rozhodla sa vybavit si vizum na jeden rok. Islo to cez agenturu v Nemecku, ktora sa postarala o vybavenie povolenia: ,,Vizum som si vyzdvihla v Bratislave. Po navrate do Nemecka som sa prihlasila, samozrejme, do dalsieho kurzu. Najdolezitejsi krok v uceni jazyka bol v tom, ze som uzavrela zmluvu sama so sebou: Odteraz len nemecky. Ziadna pomoc v anglictine! Bolo to spravne. V skole sa naucite gramatiku a jej pouzitie, ktore niekedy ani sami Nemci nevedia vysvetlit. Konverzacia je velmi dolezita na obohatenie slovnej zasoby. A tak odporucam: Nevyhladavajte kontakty len s ludmi z vasej krajiny, ale hlavne s domacimi. Hovorte so susedmi, s rodinou a detmi, ktore medzicasom tiez vela narozpravaju. Citajte knihy, pozerajte televiziu, chodte medzi ludi."
Clovek - ak je otvoreny a Lucia taka je - postupne sa zzije s prostredim, v ktorom zije. Dolezite je akceptovat mentalitu a sposob zivota: ,,Casto sa vam bude zdat, ze prilis vela predpisov a zakazov nemoze nikdy viest k dobru. Musim priznat, nie vzdy sa mi to pacilo, no ma to vyznam. Clovek si ale na to musi zvyknut."
Zivot vo velkom meste ma svoje vyhody i nevyhody: ,,Je dobre, ked nasadnete do metra a o par minut ste na uplne inom konci mesta, v ktorom je stale co spoznavat. Najdete tu vsetko, na co si zmyslite. Na druhej strane niekedy mate plne zuby cestovania preplnenym autobusom, davov ludi v nakupnych strediskach, smogu. Ste prakticky individuum, jeden z milionov, ktori tu ziju."
Co jej priniesol pobyt v Nemecku? Prisla s cielom naucit sa jazyk, co dosiahla a navyse mala moznost vidiet svet a zivot inymi ocami: ,,Aj ked casto zavidime, ako sa maju ludia na zapade dobre, nesmieme zabudat, ze bez prace nie su kolace, a tak to plati vsade."
h0419i.jpg (11179 bytes)Od pobytu v Nemecku Lucia navstivila dalsie krajiny, aj v nich zila. Po styroch rokoch prace pre jednu cestovnu kancelariu sa znova vratila do Nemecka, tentokrat ako wellness trenerka.
,,Je pravda, ze clovek je stale v ociach domacich cudzincom, ale ak akceptujete pravidla, mate sancu sa aj dobre uplatnit. Netreba sa bat a presadit sa. Praca v zahranici je zivotna skusenost, ktoru odporucam vsetkym, ktori to chcu vyskusat," uzatvara svoje rozpravanie.

 

Ako nam je dobre s Luciou ...

(mc)


h0419b.jpg (15994 bytes) Druha majova nedela patri matkam. Primator Brezna a Zbor pre obcianske zalezitosti Clovek - cloveku ich v nedelu pozvali na slavnostne stretnutie spojene s kulturnym programom.

Foto: Stefan Vozar


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT