20. SEPTEMBER 2005 Strana 3

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

V auguste komisia zlozena zo spickovych odbornikov vyhodnotila vytvarne navrhy na vytvorenie diela sochy Martina Razusa. Z troch modelov, ktore autori do sutaze prihlasili, komisia vybrala navrh akademickeho sochara Jozefa Barinku a architektov Viery Lichardovej a Pavla Licharda. Socha z bronzu v nadzivotnej velkosti bude v parku na namesti osadena v auguste buduceho roka. Vsetky tri modely su vystavene vo vyklade Turisticko-informacnej kancelarie na Namesti gen. M. R. Stefanika c. 3, kde sme postavali s anketovym mikrofonom a okoloiducich oslovovali otazkami: Ktory navrh sa vam najviac paci? Zasluzi si Martin Razus, aby mal v Brezne svoju sochu?


S anketovym mikrofonom


o soche Martina Razusa

Z. F. , nezamestnana, Predajna:
- Mne sa skor paci model, ktory ziskal tretie miesto. Martin Razus si nepochybne zasluzi, aby mal v Brezne sochu. Myslim si, ze povedomie ludi z Brezna a okolia nie je na takej urovni ako inde, kde o Razusovi vedia viac. Prave jeho socha v parku bude dobrym a zaujimavym sposobom, aby sme si ho viac vazili. V zakladnych skolach by mali detom viac vstepovat, kto tu zil a posobil a pri soche Martina Razusa bude na to prilezitost. Skuste sa hocikoho opytat na Martina Razusa, mnohi ani nevedia, ze v Brezne posobil.

Marian Kan, makler, Brezno:
- Na propagaciu Brezna je nutne, aby v parku stal pomnik Martina Razusa. Nie som odbornik, ale pokial to mestske zastupitelstvo schvalilo, preco nie? Mne sa paci vitazny navrh, ak socha bude v skutocnosti vyzerat ako na obrazku, bude to o. k. Socha M. Razusa mesto skrasli a nieco mu da.

Roman Harvan, murar, Brezno:
- Mne sa paci treti navrh, kde je Razus v obleku, posobi realistickejsie. Na zaklade toho, co som o Martinovi Razusovi pocul, svoj pomnik v Brezne si urcite zasluzi. Patri k osobnostiam, ktore sa pricinili o rozvoj Slovenska.

Georg Kriak, mestsky zamestnanec, Karlsruhe:
- Mna zaujal vitazny model, ktory je klasicky a najlepsi, pretoze oblecenie zvyraznuje osobnost M. Razusa. Co povedat? V prvom rade, aby vam sochu neukradli a v druhom rade musite zachovavat pamiatky a udrziavat kulturu. Vsade na svete tak robia. Roky uz zijem v zahranici a mozem povedat, ze Brezno sa zmenilo k lepsiemu, skrasluju ho opravene historicke budovy na namesti.

Dagmar Mihokova, ucitelka, Lopej:
- Mne sa najviac paci model, ktory zvitazil. Myslim si, ze najviac vystihuje osobnost Martina Razusa. Je to clovek, ktory si zasluzi, aby jeho socha stala v Brezne, kde prezil cast svojho zivota a zomrel tu. Myslim si, ze doteraz bol Breznanmi dost zaznavany. Posobil tu nielen ako farar, ale aj ako literarny cinitel, ktory sa vo svojej tvorbe vela venoval aj Breznu a jeho okoliu.

Marketa Gregusova, ucitelka, Brezno:
- Najviac sa mi paci model, ktoremu porota pridelila prve miesto. Myslim si, ze sa do breznianskeho prostredia bude hodit. Som rada, ze v Brezne si taketo osobnosti pripominame.

(ng, ma)

 hcitpisu.jpg (8894 bytes)

Ako kazdy rok ...

Za prijemneho letneho pocasia v sobotu rano 27. augusta vydali sa odbojari z Pohorelej uz tradicne “po partizanskych chodnikoch” s jednym rozdielom. Tohtorocna spomienka na 61. vyrocie SNP obsahovala tri akcie. Kazdorocni spoluorganizatori - obecne urady v Pohorelej a v Liptovskej Teplicke, funkcionari ZO SZPB z oboch obci a ZO KSS Pohorela - sa dohodli na spolocnych oslavach.
Po polozeni kytice vdaky pri pomniku v Teplicke a po prihovore tamojsieho starostu pana Mezovskeho a oblastneho tajomnika SZPB Poprad Ing. Soltesza odisli sme do Ziarskej doliny k horarni v lokalite Pod Stanikovo, kde po zatlaceni SNP do hor sidlil stab partizanskej brigady Janosik pod velenim npor. Bielika, cestneho obcana Pohorelej. K cestnej tabuli na horarni sme pripli piaty, jubilejny veniec. Po prihovoroch oboch starostov a predsedu ZO SZPB Pohorela zaznel dlhy rad povstaleckych, hymnickych, slovenskych, sovietskych i ludovych piesni. Bravurne ich zvladli folkloristi suboru Kralova hola z Pohorelej pod vedenim Jozka Matusa s jeho neodmyslitelnou harmonikou a za sprievodu vsetkych Pohorelcov. Po dobrom gulasi, syre, zincici a pive sa v debatach stretli funkcionari, odbojari, obcania a priatelia z oboch obci.
Len velmi tazko sme sa odpoludnia rozlucili a vydali na spiatocnu cestu, aby sme pri pomniku obeti dvoch svetovych vojen v Pohorelej (na fotografii) polozili na zaver dna kyticu vdaky. Po prihovore starostu obce Jana Suleja a predsedu ZO SZPB pana Vosku sme sa plni dojmov a spokojnosti z vydarenej akcie rozisli. Vdaka patri organizatorom i tradicnym sponzorom.

Vybor ZO SZPB Pohorela

Prazdniny v Telgarte

Vsimli ste si uz moji mili? Lastovicky nam strihaju modru oblohu, svedomito si precvicuju svoje male a predsa take velke kridelka, ktore musia zdolat dlhu a namahavu cestu.
Tak je to aj u ludi, kazdy z nas musi uz v detstve zacinat. Vyhra iba ten, ktory zdola vsetky prekazky. Az potom sa mu jeho ciel v zrele ovocie premeni. Neklamne k nam potichucky prichadza jesen s celym jej repertoarom farieb, ktoru akoby privolal skolsky zvonec. Ani tohto roku to nebolo ine. Vsetky deti privital. Nejedno sa vsak uz na jeho zvuk velmi tesilo. A na prazdniny plne zazitkov ostanu iba farebne spomienky na fotografiach a v srdciach deti. Aj u deti z malebnej obce Telgart, pre ktore komunitne centrum zorganizovalo par nadhernych chvil v podobe zaujimavych podujati.
Letna skolka mala miesto v budove komunitneho centra a bola urcena hlavne pre predskolakov. Pocitacovy klub navstevovali v hojnom pocte mladsie i starsie deti. Vylety do okolitej prirody sa organizovali kazdy stvrtok v skautskom klube, pre deti zo socialne slabsich rodin v spolupraci s obecnym uradom, ktory detom poskytol financie na vylet do Dobsinskej Ladovej Jaskyne, z ktorej si domov priniesli mnoho zazitkov. Nezabudlo sa ani na deti, ktore miluju pohyb. Cyklisticka tura do Slovenskeho raja bola pre ne vybornou realizaciou. Vylet na Muran s vystupom na Muransky hrad pritiahol deti, ktore sa zaujimaju predovsetkym o historiu.
Prazdninove volnocasove aktivity v komunitnom centre organizujeme uz druhy rok. Vidime velky zaujem deti, aj ich napredovanie, kedze nie vsetky maju doma vytvorene vhodne podmienky. Aj tento rok si z kazdej navstevy komunitneho centra ci z vyletu odniesli domov okrem rozziarenych oci aj vela novych zazitkov ci uz z prirody, historie alebo z poznania seba sameho.

(ku)

Rubrika pokracuje na strane 4

 Do videnia leto!

Je mnoho moznosti a foriem, ako prezit volny den – v kruhu rodiny, medzi priatelmi, pri televizii, v prirode alebo na kupalisku.
Poslednu z tychto moznosti si zvolili aj clenovia ZO SZZP v Brezne, ked sa rozhodli uz pre druhy autobusovy zajazd na termalne kupalisko v Kremnici. Kedze predpoved pocasia na prvy septembrovy den slubovala zaplavu slnecnych lucov, v rannych hodinach sme teda vycestovali v plne obsadenom autobuse na urcene miesto. Prichod na kupalisko bol plny ocakavania a kupania. Chtivi clenovia okamzite vymenili svoje oblecenie za plavky a ponorili sa do termalnej vody. Niektori clenovia vsak vyuzili prilezitost na obhliadku mesta, ktore je oznacovane za Europsku kulturnu pamiatku.
Cas bol neuprosny a so zapadajucimi lucmi slnka sme odchadzali z Kremnice s predsavzatim, ze o rok sa sem, na toto krasne miesto, urcite znovu vratime.

Ondrej Repka, predseda ZO SZZP Brezno


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT