20. SEPTEMBER 2005 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Podnikatelske okienko

Predchadzajuce tri cisla venovane podnikatelskym planom nam hovorili o standardnych castiach, ktore by mal obsahovat kazdy podnikatelsky zamer, ci uz pisany pre uver z banky ako priloha k ziadosti o eurofondy alebo plan pre svoje potreby. Dnesne vydanie podnikatelskeho okienka sa bude venovat menej znamym, neoficialnym castiam vasho podnikatelskeho zameru. Ich pouzitim nielen ukazete svoju profesionalitu a zbehlost v problematike, ale urcite aj pomozete adresatovi zameru lepsie pochopit vasu ideu, cim si zvysite sance na uspech.
Tam, kde je to vhodne, treba opisat dopad vasej cinnosti na zivotne prostredie. V dnesnom svete sa kladie vysoky doraz na ochranu zivotneho prostredia. Kazde podnikanie nejakym sposobom vplyva na svoje okolie, a preto odporucam, aby ste uviedli vsetky pozitiva, ktore moze vas biznis priniest na ochranu prirody. To znamena od recyklacie, pouzivania ekologickych materialov, az po mozne technologicke zlepsenia, ktore nebudu znecistovat prostredie.
Specialnou analyzou, ktora poskytuje prehladne informacie, je tzv. SWOT analyza. Nazov je zlozeny z anglickych slov: Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats. Tato analyza hodnoti vnutorne a vonkajsie prostredie firmy - vase silne stranky a slabe stranky na jednej strane a prilezitosti a ohrozenia na strane druhej. Vychadzate z toho, ako silnymi strankami dokazete eliminovat vonkajsie hrozby a vyuzit z vonka ponukane moznosti. Pomenovanie vasich slabin vas ma upozornit na mozne rizika, ktore potrebujete riesit. SWOT analyza predstavuje univerzalnu maticu pre hodnotenie nielen podnikania, ale aj regionu, procesov, pracovnych skupin a pod. SWOT dokaze byt dalej uzitocna aj sukromnej osobe - nepodnikatelovi pri definovani jeho silnych a slabych stranok, prilezitosti a ohrozeni, napr. v situacii, ked si hlada zamestnanie, ci sa rozhoduje o dalsom studiu a pod.
Pre komplexne zhodnotenie vonkajsieho prostredia vasej firmy existuje STEEP analyza. Tato analyza je vo vacsine pripadov sucastou SWOT analyzy. Prostrednictvom STEEP analyzy hodnotite socialne, technologicke, ekonomicke, environmentalne a politicke prostredie, v ktorom sa ma vasa firma pohybovat. Pri uvazovani nad zacatim podnikania alebo jeho rozsirovanim je dobre, ak rozoberiete kazdu oblast z pohladu, ako bude posobit na vase podnikanie. Odporucanim z mojej strany je, aby ste dbali na to, ze vas plan podporuje a vychadza zo stavu, aky je napr. v socialnej oblasti vasej cielovej skupiny, ekonomickej situacie cieloveho trhu. Dalej, ci na cinnost, ktoru chcete vykonavat, potrebujete povolenia, ako casto sa meni predmetna legislativa a pod. Zostavenim STEEP analyzy sa ziska prehlad o komplexnom stave prostredia, ktore nemoze podnikatel svojim rozhodnutim ovplyvnovat, ale ktore, naopak, ma velky dopad na podnikanie a je tak zdrojom jeho moznych prilezitosti a ohrozeni.
Podnikatelsky zamer predstavuje isty plan, ktory chcete realizovat. Kazdy plan vsak potrebuje aj spravne nacasovanie, a preto casovy harmonogram realizacie je vhodnym doplnkom. V odbornych kruhoch sa ako zaklad pouziva tzv. Ganttov graf. Tento diagram okrem zobrazovania priebehu projektu (casova jednotka zalezi od pozadovanej podrobnosti) obsahuje aj mena osob, ktore su zodpovedne za realizaciu kazdej cinnosti. Zostavenim tohto grafu ziska hodnotitel vasho projektu prehlad o tom, kedy sa aka cinnost bude realizovat, aka cinnost nasleduje po ktorej a pod.
Na zaver: k podnikatelskemu zameru sa prikladaju rozne prilohy. Ich pocet ovplyvnuje charakter vasho biznisu. Ak zamyslate kupovat zariadenie, je dobre prilozit jeho specifikaciu, cenove porovnanie s inymi vyrobkami. Ak ste vykonali trhovy prieskum a jeho zavery su v texte planu, v prilohe by mal byt komplexny vysledok takeho prieskumu aj s metodikou vyberu skumanej vzorky. Prenajom hnutelnych a nehnutelnych veci je dobre dokladovat najomnou zmluvou. Ocakavane trzby su najlepsie zdokladovatelne predbeznou zmluvou s dodavatelmi. Ak chcete vykonavat specificke cinnosti, prilozte osvedcenia, diplomy preukazujuce vasu sposobilost. Ak mate predstavu o propagacnych materialoch, vzoroch, reklamnych predmetoch, prilozte ich znazornenia. V prilohach je dovolene pouzivat odbornu terminologiu, podrobne specifikacie, fotografie, nakresy, cenniky.
Priklady, ako zostavit SWOT analyzu alebo Granttov graf ako aj dalsie informacie o tejto problematike dostanete tiez v kancelarii CPK Brezno (budova Horehronskeho muzea v centre Namestia gen. M. R. Stefanika).

Svoje postrehy, namety alebo nazory zasielajte na e-mailovu adresu brezno@cpk.sk, alebo na adresu redakcie.

Bc. Alexander Botev, CPK Brezno

 Urad prace, socialnych veci a rodiny informuje

Oddelenie pomoci v hmotnej nudzi (OPHN)

3. cast

Pomoc Uradu prace socialnych veci a rodiny v Brezne osobam v hmotnej nudzi nekonci poskytovanim davky a prispevkov k davke v HN, ale je tu rad dalsich nastrojov, ktore maju pomoct rodinam s detmi zmiernit ich socialnu situaciu. Poskytujeme dotacie na stravu, skolske potreby a stipendium. Ide o opatrenia, ktorych cielom je aj motivovat ziakov zo socialne slabsich rodin, aby dosahovali lepsie studijne vysledky, a tym si vytvorili lepsie predpoklady vyssej kvalifikacie a lepsich moznosti na trhu prace, ale ide aj o zamer pomoct rodinam pri pokryvani vydavkov spojenych so vzdelavanim deti.

Detom z rodin, ktorym sa poskytuje pomoc v hmotnej nudzi, ktore navstevuju predskolske zariadenie alebo plnia povinnu skolsku dochadzku v zakladnych skolach (ZS) alebo specialnych zakladnych skolach (SZS), sa poskytuje dotacia na stravu, skolske potreby. Dotacia sa stravu predstavuje najviac 25,- Sk na jeden stravovaci den. Mesacne predstavuje prispevok na stravu na jedno dieta asi 500,- Sk. Podmienkou, aby detom v hmotnej nudzi mohol UPSVR poskytnut dotaciu na stravu je, aby rodicia tychto deti prispeli na stravu sumou minimalne 1,- Sk maximalne 5,- Sk na kazde odobrate jedlo. V pripade, ze z poctu deti, ktore navstevuju MS, ZS, SZS, je najmenej 70 % deti z rodin, ktorym sa poskytuje pomoc v hmotnej nudzi, dotacia sa stravu sa poskytuje na vsetky deti, ktore skolu navstevuju.
Dotacia na skolske potreby predstavuje sumu najviac 1000,- Sk na skolsky rok, poskytuje sa 2x, a to v septembri (500,- Sk) a v januari (500,-Sk). Za skolske potreby na ucely dotacie sa povazuju najma zosity, pisacie potreby, ucebnice, nevyhnutne individualne pomocky, ktore priamo suvisia s vyucovacim procesom. Taktiez plati, ak je najmenej 70 % deti z rodin, ktorym sa poskytuje pomoc v hmotnej nudzi, dotacia na skolske potreby sa posyktuje vsetkym ziakom skoly. Dotacie nedostanu priamo rodicia dietata, na ktore sa dotacia poskytne, ale sa poskytuje zriadovatelovi zariadenia (obci, mestu) alebo obcianskemu zdruzeniu v pripade specialnej zakladnej skoly, ktore su aj ziadatelmi dotacii.
Dotacia na stipendium sa poskytuje v zavislosti od prospechu, ktory dieta v skole dosiahlo. Vyska dotacie je odstupnovana, aby motivovala ziaka na dosahovanie vedomosti na pozadovanej urovni. Na stipendium mozno poskytnut dotaciu: 500,- Sk, ak dieta v poslednom skolskom polroku ma priemerny prospech najviac 1,5; 300,- Sk, ak dieta v poslednom skolskom polroku ma priemerny prospech najviac 2,5; 200,- Sk, ak si dieta v poslednom skolskom polroku zlepsilo priemerny prospech najmenej o 0,5 oproti predchadzajucemu skolskemu polroku. Dotaciu na stipendium nemozno poskytovat na dieta, ktore zanedbava povinnu skolsku dochadzku, to znamena, ak je dieta zaskolak, stipendium mu nepatri.
Ziadatelom dotacie na stipendium je opat zriadovatel zariadenia (obec, mesto), pricom tuto dotaciu poskytuje v hotovosti rodicovi alebo osobe, ktora ma dieta zverene do starostlivosti nahradzajucej starostlivost rodicom pravoplatnym rozhodnutim sudu. Takyto balicek pomoci detom v hmotnej nudzi velmi pomaha a zmiernuje socialne bariery. Po uplynuti jedneho roka poskytovania dotacii mozno skonstatovat, ze su jednoznacne prinosom pre rodicov a deti, ktorym sa poskytuje pomoc v hmotnej nudzi. Poskytovanie dotacii ma kladny vplyv na skolsku dochadzku deti a na zlepsenie vyucovacieho procesu. Deti v hmotnej nudzi maju zabezpecenu teplu stravu alebo aj suchy balicek, osvojili si stravovacie a hygienicke navyky. Poskytovanie dotacie na skolske potreby napomaha zase aktivnemu zapajaniu deti do vyucovacieho procesu a odstranovaniu rozdielov medzi detmi v skole. Dotacie na stravu a skolske potreby su poskytovane ucelne a adresne. Poskytovanie dotacie na stipendium je motivaciou k zlepseniu skolskeho prospechu. Je len na rodicoch, aby motivovali svoje deti k zlepseniu si prospechu, aby sa rodicia viac zaujimali o vysledky svojich deti, ktore do buducnosti budu moct vyuzit, a tak sa lepsie pripravit na buduce povolanie a uplatnenie sa na trhu prace.

(web: upsvrbr.host.sk)

Statistika: 1. polrok 2004: dotacia na stravu: 547 106 Sk; 2. polrok 2004: dotacia na stravu: pocet poberatelov: 1520, vyplatena suma: 1 627226 Sk, dotacia na stipendium: pocet poberatelov: 234, vyplatena suma: 303 200 Sk, dotacia na skolske pomocky: pocet poberatelov: 1084, vyplatena suma: 542 000 Sk; 1. polrok 2005: dotacia na stravu: pocet poberatelov: 1560, vyplatena suma: 3 416 933 Sk, dotacia na stipendium: pocet poberatelov: 252, vyplatena suma: 534 500 Sk, dotacia na skolske pomocky: pocet poberatelov: 1420, vyplatena suma: 708 000 Sk.


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT