22. NOVEMBER 2005 Strana 4

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

   Horehronec na Annapurne

   Pred nedavnom sa z Himalaji vratila slovenska vyprava horolezcov, ktorej hlavnym cielom bol vystup na Annapurnu (8091 m). Ucastnikom expedicie bol aj Horehronec Miroslav Nemcok z Gasparova, clen Horskej zachrannej sluzby Nizke Tatry. Pre krajne nepriaznive klimaticke podmienky sa im vsak nepodarilo pokorit tuto desiatu najvyssiu, ale jednu z najnebezpecnejsich osemtisicoviek sveta. Statistika vystupov na vrchol hovori: Na jedneho horolezca, ktory vystupil na vrchol, pripadaju dvaja mrtvi. Ma styri vrcholy a v Nepale je uctievana ako bohyna urody. Prvykrat bola zdolana Francuzmi v roku 1950. Po prichode domov sme Miroslavovi Nemcokovi polozili niekolko otazok.

   o Kto bol hlavnym organizatorom expedicie?
   - Expedicia mala nazov Vojenska horolezecka expedicia a zorganizoval ju Vojensky horolezecky klub Rohace za vydatnej pomoci viacerych sponzorov, ktorych si musel hladat kazdy ucastnik vypravy. Expediciu, ktoru tvorili desiati slovenski horolezci, od zaciatku viedol skuseny horolezec plk. Jan Matlak. Po niekolkych vypravach v Alpach (Mont Blanc) a na Kaukaze (Elbrus) to bola moja prva expedicia na osemtisicovku.
   o Ako to vsetko zacalo?
  
- Siesteho septembra sme odleteli zo Schwechatu a po pathodinovom lete sme pristali v Katare, kde sme presadli na dalsie lietadlo, ktore nas doviezlo az do Kathmandu (Nepal). Do nadmorskej vysky 4300 m sme spolu s osemdesiatimi nosicmi pat dni (kvoli aklimatizacii) vynasali 2,5 tony materialu. Vsetci nosici vzapati zostupili dole a v zakladnom tabore ostali dvaja vyskovi serpovia ako pomoc pri stavani vyskovych taborov, dvaja kuchari a samozrejme desat Slovakov.
   o Ako prebiehala expedicia v dalsej casti?
  
- Kedze sme neliezli alpskym stylom, ale expedicnym, museli sme vybudovat na miestach bez lavin predsunuty tabor v nadmorskej vyske 5000 m a dalsie tri vyskove tabory (prvy 5650 m, druhy 6500 m, treti - utocny 7300 m). Po dobudovani vyskovych taborov sme boli nuteni cakat kvoli snezeniu pat dni v zakladnom tabore a opatrne zacat vystupovat (velke mnozstvo trhlin a laviny) smerom hore nemeckou cestou, ktorej trasu sme neskorsie pre velke mnozstvo snehu zmenili na slovensky variant.
   o Kto bol vybrany pre utok na vrchol?
   - Podla vykonnosti a momentalnych dispozicii boli vybrane dve dvojice - Matlak, Svancar a Supica so mnou. Utok sa zacal 4. oktobra rano o 2. hodine z tretieho tabora vo vyske 7300 m. Asi v 7850 m zacali problemy. Kora na snehu sa zacala pod nohami lamat a my sme sa prepadavali po pas do hlbokeho snehu a naviac serpa, ktory nas mal viest a uz predtym vystupil na vrchol, pobludil. Museli sme hodinu cakat, pokym sa rozvidnie, aby sme sa zorientovali. Medzitym serpovi omrzli ruky a bol nuteny zostupit do „trojky“, pricom my sme pokracovali v utoku. Vo vyske asi 8050 m zacala byt taka tma, ze po spolocnej uvahe sme sa rozhodli aj my zostupit dole. Pri zostupe mal pad Supica, stratil celovu lampu, rozbil si hlavu, potrhal si vazivo na nohe a museli sme mu pomoct zostupit do „trojky“. Tabor bol nastastie nablizku. Na druhy den rano sme mu pomahali zlanovat do „dvojky“, ja som sa vsak vratil z polovice cesty naspat do „trojky“ s cielom, ze na druhy den spolu so Svancarom a Mysiakom, ktory vyliezol z „dvojky“, skusime zautocit na vrchol. Utok sa zacal na druhy den rano o 3. hodine. No uz vo vyske okolo 7800 m zacala posobit vyskova choroba a unava, nuz sme sa rozhodli opat zostupit az do „dvojky“, kde sme prespali. V tom case som zacal citit omrzliny na prstoch noh, ale neratal som s nejakymi nasledkami. Az ked sme zostupili do zakladneho tabora, lekar zistil, ze mam pomerne tazke omrzliny na vsetkych prstoch pravej a na troch prstoch lavej nohy. To iste postihlo dalsich dvoch horolezcov. Domov sme prileteli 18. oktobra. Hned ma hospitalizovali v nemocnici v Ruzomberku a po porade s viacerymi odbornikmi mi v nemocnici v Kosiciach amputovali z druheho a tretieho prsta pravej nohy po jednom clanku.
   o Ake su vase dalsie plany?
  
- Teraz sa musim dokonale vyliecit a hoci som prvykrat v zivote prekrocil osemtisicovu hranicu, vrchol Annapurny sme nezdolali. Chceme to vsak skusit v troska pozmenenej zostave znovu, bud v roku 2006 alebo o rok neskor. Bude zalezat na tom, ci zozenieme financne prostriedky na taku narocnu expediciu. Na zaver musim spomenut jeden zavazny fakt. Dva dni po nasom prilete na Slovensko prisla sprava z Kathmandu, ze na juznej strane Annapurny spadla lavina a zahynulo pod nou sedem Francuzov a jedenast domorodcov.
   Miroslavovi Nemcokovi, clenovi HZS Nizke Tatry, ucastnikovi Vojenskej horolezeckej expedicie na Annapurnu, prajeme skore uzdravenie a vela sil na splnenie jeho planov.

Rozpraval sa: Mgr. Vladimir Libic


Krnohove preteky - atraktivny adrenalinovy sport pre pretekarov i divakov - inspirovali organizatorov sutaze Krnacky 2005. A tak z iniciativy Stredoslovenskeho osvetoveho strediska a Banskobystrickeho fotoklubu v pondelok 14. novembra v Horehronskom muzeu v Brezne na vernisazi prveho rocnika tejto sutaze vyhlasili jej vysledky. Prve miesto porota pridelila Janovi Miskovicovi, druhe miesto Vincentovi Cibulovi a tretie miesto Jurajovi Slotovi. Cestne uznanie dostali Vincent Cibula, Slavomir Tucek a jediny reprezentant okresu Brezno Peter Bercik za fotografiu Spoza krnoh. Nazov tejto fotografie napoveda, ze vznikla „v sedle“ krnaciek, na ktorych si tento znamy fotograf i pretekar rad zasutazi. Na otazku, ci je tazsie jazdit alebo fotografovat, bez vahania odpovedal: „Jazdit“. Vystavene fotografie si „na trinastke“ mozete pozriet do konca novembra.

Foto: Jan Miklovic


Velka vianocna sutaz

   Rozmyslali ste uz nad darcekmi pre svojich najblizsich? Mozno sa pousmejete, ze je este zavcasu, no kazdy den pomaly, ale isto odstrihava z metra, ktory nas deli od Vianoc. Chcete urobit radost svojej manzelke, partnerke, mame alebo sestre? Zapojte sa do Velkej vianocnej sutaze. Staci vyplnit sutazny kupon alebo na pokladnicny blok z Pizzerie Barbaricum, z butiku HAGGI, z kozmetickeho salonu RELAX centrum, z parfumerie TINA, z kadernickeho salonu TATIANA alebo z ocnej ambulancie MUDr. Evy Wolframovej – aplikacia kontaktnych sosoviek, napisat meno, adresu a telefonne cislo, vhodit do pripravenej urny (najdete ju vo vsetkych vymenovanych instituciach) a zaradime vas do zrebovania. Co mozete vyhrat?

   1. cena – Den iba pre mna – osetrenie pleti a noh v hodnote 1000 Sk, vlasovy styling a poradenstvo v hodnote 1000 Sk, licenie, poradenstvo a kozmeticky balicek v hodnote 1000 Sk, poukazku na nakup oblecenia v hodnote 1000 Sk, ocne vysetrenie, konzultacie a balicek pre zdrave oci v hodnote 1000 Sk a vecera pre dve osoby
   2. cena – poukazka na nakup oblecenia v hodnote 500 Sk
   3. cena – kozmeticky balicek na osetrenie pleti a noh v hodnote 400 Sk
   4. cena – kozmeticky balicek v hodnote 400 Sk
   5. cena – balicek vlasovej kozmetiky v hodnote 400 Sk
   6. cena – balicek pre zdrave oci v hodnote 400 Sk

   Zrebovanie sa uskutocni 4. decembra a reportaz s vyherkynou 1. ceny vam prinesieme na strankach Horehronia 13. decembra.


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT