11. APRIL 2007 Strana 4

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Spevacky z Grenoblu v Brezne

    Na Kvetnu nedelu – 1. aprila v Mestskom dome kultury v Brezne vystupil v ramci komorneho vokalneho koncertu a pobytu na Horehroni Dames de choeur – damsky komorny zbor z francuzskeho mesta Saint-Ismier pri Grenobli s dirigentkou Pascale Barrere. Program zboru bol orientovany na francuzske sansony starych majstrov a vyber z diela G. B. Pergollesi – Stabat mater, s klavirnym sprievodom Dariny Turnovej.

   Toto teleso bolo v minulych dnoch hostom Miesaneho spevackeho zboru Collegium Cantus DMS z Banskej Bystrice, ktory spoluucinkoval na uvedenom koncerte samostatne i v spolocnom speve. Velku zasluhu na uskutocneni tohto projektu a pobytu v Brezne ma nesporne velky nadsenec Mgr. Jaroslav Surina, riaditel Mestskeho kulturneho strediska v Brezne, ktory prezentoval svojim odbornym vykladom pri prehliadke mesta Brezno ako jedno z vyspelych kulturnych centier na Slovensku.
   Damsky komorny zbor okrem ineho navstivil jaskynu v Bystrej, artikularny kostol v Hronseku, Bansku Stiavnicu, Bansku Bystricu, kde koncertoval 2. aprila v slavnostnej aule Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Zbor prijal v mestskom urade aj banskobystricky primator Ivan Saktor.
   Tato spolupraca a umelecka aktivita opat prispela k dalsiemu zblizovaniu kultur europskych narodov, umeleckych telies a budovaniu spolocneho hudobneho a kulturneho europskeho domu.

(pz) Foto: Milan Pazurik

 Prieskum: Kto sa o nich postara?

    „Ocko, kupis mi psa? Mami, preco nemozeme chovat doma maciatka (kurciatka, zajace, rybicky... ) ako teta Anka?“ - prekvapia azda kazdeho rodica deti, ked odrastu do urciteho veku. Tuzba po zvieracom kamaratovi byva tym silnejsia, cim viac ich rodicia odhovaraju. Starostlivost o „noveho clena rodiny“ vsak vacsinou zostava na dospelych. Oni musia zvazit, ci to rodina zvladne a ake podmienky na zivot mu vytvoria. Ti zodpovednejsi si dopredu nastuduju literaturu dostupnu zacinajucim chovatelom a nezabudnu ani na veterinarnu prehliadku, povinne ockovania, zaplatenie poplatkov... Nas vsak zaujimalo, ako to vidia veterinarni lekari. Opytali sme sa niekolkych z okresu Brezno, ako zvladaju chovatelia starostlivost o zvierata, ake chyby najcastejsie robia, ci ich kontaktuju len pri zavaznych zdravotnych problemoch zvierat a na zaver – ktore „najexotickejsie“ zviera osetrovali? Ich skusenosti z vykonavanej praxe vam teraz ponukame.

 MVDr. Dana Pavelkova, Bystra:
   „Staraju sa celkom dobre. Ti, ktori sa o zvierata nestaraju, k nam nepridu. Chovatelia nas kontaktuju aj pri zavaznych ochoreniach, aj pri drobnych poraneniach zvierat, rozdiel je v tom, ci ide o male alebo velke zvierata. Najcastejsie su vyzivarske chyby. Niektori chovatelia nedostatocne zvladaju etologiu, spravanie sa k zvieratam. Rozmaznavaju ich. Dalsie chyby vidim v nedostatocnom osetreni proti vonkajsim parazitom (napr. blcham). Ak chovaju sucasne viac druhov zvierat, musia byt intervaly osetrovania kratsie. Najexotickejsie v mojej ambulancii su hady, tie ale nechovaju ludia z Bystrej alebo Myta, skor ludia z mesta, najblizsie su chovatelia z Mazornikova.“

 MVDr. Zlata Remiarova, Brezno:
   „Ludia, ktori navstevuju nasu veterinarnu ordinaciu a ludia, ktorych poznam, sa staraju o svoje domace zvierata velmi dobre a niektori ich uz nazyvaju clenmi rodiny. Ale na druhej strane stretavame sa aj s tulavymi psikmi, ktorych majitelia sa o nich nevedeli postarat a riesili to tym, ze ich proste vyhodili na ulicu. To je velmi smutne. Niektori majitelia trochu otalaju s navstevou veterinarnej osetrovne, ale vacsina prichadza na osetrenie uz v zarodku ochorenia hned pri prvych viditelnych priznakoch. Najcastejsie chovatelske chyby su prekrmovanie zvierat, podavanie sladkosti, krmenie kostami, nedostatocny vycvik psov - nepocuvaju ani na zakladne povely a odmietaju poslusnost. Moje najexotickejsie zviera, ktore som osetrovala,  bol leguan a chameleon.“

 MVDr. Simon Karoly, Sumiac:
   „Az na male vynimky dobre. Chovatelia hospodarskych zvierat vyhladaju pomoc uz pri mensich poraneniach. Ale nevenuju dostatocnu pozornost priprave krmiva z pohladu kvality. Najlepsie krmivo je zo vcasnej kosby. Kvalita krmiva vsak zaostava aj po stranke mineralnych doplnkov. Dedinski ludia chovaju psov na dvoroch, preto aj starostlivost o nich je ina ako v u psov z cinziakov. Strava psov sa meni, ludia nakupuju granulaty. Na trhu je pomerne siroky sortiment takejto stravy, ale dobre je nechat si poradit, ktory druh je vhodny pre konkretne plemeno psa. Pracujem vylucne v hornej casti Horehronia, nemal som moznost stretnut sa s exotickymi druhmi zvierat, ludia tu chovaju hlavne hospodarske zvierata a psov.“

 MVDr. Milan Filadelfi, Polomka:
   „Na 99 % osetrujem velke domace zvierata. U ludi z Horehronia tradicne pretrvava dobry vztah ku zvieratam, hlavne u starsej a strednej generacie. Mladi ludia uz nemaju vypestovany rovnako dobry vztah k hospodarskym zvieratam. Jedni chovatelia su uzkostlivejsi, druhi menej.  „Psickari“ patria medzi velmi starostlivych, ale neplati to o psoch chovanych na retazi. Chyby robia v zoohygiene, a to najma v zimnych mesiacoch. Chcu, aby dobytku bolo teplo, ale niekedy je to na ukor hygieny. V mastaliach je dusno, steny su nevyvapnene, je tam vela cpavku... S exotickymi zvieratami sa nestretavam vobec.“

MVDr. Pavol Remiar, Brezno:
   „Nasi zakaznici sa o svoje domace zvierata staraju dobre. Urcita skupina ludi nas kontaktuje len pri zavaznych zdravotnych problemoch svojich zvierat, ini sa chcu uistit aj pri mensich poraneniach. Niekedy su chovatelia prekvapivo znali problematiky, je to zasluhou internetu, odbornych chovatelskych casopisov a televizie. Najcastejsie chyby robia chovatelia v krmeni, a to v nadmernych krmnych davkach, caste je menenie druhu krmiv, krmenie kostami hlavne starych zvierat, caste kupanie psov v samponoch, nedostatok pohybu.“
Na poslednu otazku odpovedal: „Diviak z Vydrova.“

 MVDr. Ladislav Hronsky, Brezno:
   „Myslim si, ze sa staraju dobre. Nemam vlastnu ordinaciu, pracujem v obvodoch. Najcastejsimi chybami su tie, ze sa chovatelia pokusaju o samoliecbu a ze volaju neskoro, ked sa zdravotny stav zvierata velmi zhorsi. S exotickymi zvieratami nepracujem, iba v urgentnych pripadoch. Zatial to boli hady, ktore chovaju v Brezne.“

(pl)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT