Týždenník pre mesto Brezno  a obce okresu Brezno
       ROČNÍK  15 

 ČÍSLO  17

2.maj 2007

 CENA  9,- SK

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

 

 

Jarna slavnost svateho Juraja

 

   Posledna aprilova nedela v Lopeji patrila Jarnej slavnosti svateho Juraja, do ktorej scenara uz tradicne patri symbolicke otvaranie dolin Slovenskeho rudohoria a Nizkych Tatier, jarmok ludovych vyrobkov, ukazky remeselnej tvorby, vystupenia suborov a historicky sprievod.

 

fotoobjektivom Petra Bercika

 

 


 


DETI S HENDIKEPOM VEDIA SURFOVAT PO INTERNETE

   Odborne uciliste internatne (OUI) vo Valaskej vzniklo v skolskom roku 1986/1987. Momentalne ako jedine zariadenie na Slovensku zabezpecuje specialne vzdelavanie pre mentalne postihnute deti uz od veku troch rokov (v specialnej materskej skole), ktore mozu pokracovat v specialnej zakladnej skole a neskor si dokoncit vzdelanie v odbornom ucilisti. Vsetko v jednom objekte na Svermovej ulici vo Valaskej. V ramci specialnej zakladnej skoly su triedy s individualnym studijnym planom pre deti so strednym a tazkym stupnom mentalneho postihnutia. Okrem deti s tazkym stupnom postihnutia vsetky nastupuju aj do praktickej skoly, kde sa ucia samoobsluzne cinnosti, aby sa vedeli po skonceni skoly adaptovat bez pomoci ludi, ktori sa dovtedy o nich starali.

   Dvadsiate vyrocie zalozenia skoly si vo Valaskej pripomenuli na konci marca slavnostnou akademiou a dnom „otvorenych dveri". Riaditela OUI Mgr. Juraja Hlavaca sme sa opytali, ci sa tieto podujatia vydarili: - Sme spokojni s tym, ake odozvy sme mali od kolegov a hosti, ktorych sme pozyvali na slavnostnu akademiu. Ucast bola vysoka a podujatie na urovni.
   Takmer dvadsat rokov sa zabezpecovala v tejto budove aj ustavna vychova pre deti bez rodicov a pre deti z malo podnetneho prostredia. Posledni chovanci opustili skolu vlani v lete. Sledujete ich nadalej, ako sa im v zivote dari?

   - O niektorych byvalych chovancoch mame informacie. Ked sa stretneme, porozpravaju nam, kde sa uchytili. Niektore deti sa nam „stratili" a nevieme o nich nic. Vacsinou pridu len vtedy, ked nieco potrebuju. Chodia napriklad za pracou na zapadne Slovensko alebo aj do Ciech. Su ake su, vacsinou stratia vysvedcenia alebo vyucne listy, tak sa vracaju ziadat duplikaty, aby sa nimi preukazali u zamestnavatela. Popritom sa s nami porozpravaju, vacsinou radi spominaju na roky, ktore tu stravili. Po urcitych skusenostiach uz vedia zhodnotit, ze tu neboli marne. Viete, ked je niekto v skolskej lavici, vidi svet inak.

Kolko ucitelov pracovalo v skole od jej zriadenia? Su v pedagogickom zbore aj taki, co zacinali uz pred dvadsiatimi rokmi a zostali u vas doteraz?

   - Pri vyroci sme si robili prehlad zamestnanosti. Teraz mame sestdesiatri pracovnikov, z toho styridsatdva pedagogov. Za dvadsat rokov naslo v skole zamestnanie 91 pracovnikov, zakladna sa ustalila v rokoch 1993 -1994, kedy nastala reorganizacia skolstva. Zamestnanci boli nuteni rozsirit si vzdelanie studiom specialnej pedagogiky, co tych ludi vlastne ustalilo a zostali tu ako kmenovi zamestnanci. Desiati pedagogicki pracovnici posobia v nasom zariadeni az dvadsat rokov. Tym sme sa pri prilezitosti dvadsiateho vyrocia podakovali a ocenili. Kvalifikacia u nas je na dobrej urovni.

Preco sa OUI zriadilo prave tu?

   - Po dostavani novej budovy zakladnej skoly sa rozhodnutim vtedy este krajskeho narodneho vyboru zriadilo v povodnej budove ZS odborne uciliste. Sme spadova oblast pre ziakov Horehronia, podobne zariadenie existovalo v tom case len v Liptovskom Mikulasi a Tornali. Rok po nas vzniklo odborne uciliste internatne v Banskej Bystrici, ale bolo zriadene pre dolehronsku spadovu oblast, cize Zvolen, Ziar nad Hronom...

Ktoru cinnost oblubuju ziaci najviac?

   - Mame dobre vybavenu pocitacovu ucebnu, ziaci do nej radi chodia. Samozrejme, najradsej by sa tam hrali. Hoci su to deti s hendikepom, vedia aj cetovat a surfovat po internete. Maju k tomu blizko. Radi spievaju, tancuju.

Ziaci pochadzaju vacsinou zo socialne slabsich pomerov, vztah k pocitacu nadobudaju zrejme iba v skole.

    Zastupkyna riaditela Mgr. Hedviga Hogerova: - Vacsina deti doma pocitac nema, ale su aj take rodiny, ktore ho uz maju. Mame pocitacovy kruzok. Deti sa mozu venovat praci na pocitaci aj v ramci popoludnajsej vychovy, cize sa zdokonalia este viac.

Akych rodicov maju vasi ziaci? Zaujimaju sa o ich uspechy, podporuju ich?

   Mgr. Hlavac: - Niektori rodicia ano, ale su aj taki, ktori neprejavuju zaujem. Spolocnost nie je dostatocne prisposobena a tolerantna k takymto detom. Nazov specialna skola pre mentalne postihnute deti neznie dobre a rodicia prichadzaju k nam az vtedy, ked zistia, ze klasicke vzdelavanie ich detom viac ublizuje ako osozi. Cim skor pridu, tym lepsie.
Mgr. Hogerova: - Ked rodicia spoznaju pracu specialneho pedagoga, ked je ich dieta spokojnejsie, usmievavejsie, su spokojni aj oni. Neraz nam aj podakuju. To sme spokojni zase my.
   Mgr. Hlavac: - Vsetky odbory koncia u nas vyucnym listom. Zaujem je o odbor pomocny kuchar a maliar-natierac. O zdravotnikov je zaujem mensi. V septembri 2008 chceme otvorit novy odbor,  experiment - opatrovatelska starostlivost v socialnych zariadeniach a rodinach. Ziaci sa naucia zvladnut starostlivost o ludi nielen v penzionoch, ale aj priamo v rodinach. Rozhodli sme sa tak preto, ze zdravotnictvo ako rezort neuznava vyucne listy existujuceho odboru, pretoze ma vlastne zariadenia na vychovavanie kadrov. Vidime potrebu starostlivosti o starsich ludi. Obyvatelstvo starne a mladi si idu za svojimi cielmi, o rodicov sa nema kto starat. Nase deti prakticky robia tu najtazsiu robotu v socialnych zariadeniach aj v kuchyniach. Ovela lepsie nadvazuju kontakt s ludmi ako stredoskolske kadre. Su bezprostrednejsie, su aj ochotnejsie, nepozeraju na to, ci sa im robota paci, jednoducho ju urobia, su k tomu vedene.
   Mgr. Hogerova: - Spolupracujeme aj s Klubom dochodcov vo Valaskej. Nase deti vedia krasne spievat. Vystupovali v obci na Velku noc, ku Dnu matiek, na vianocnej akademii.

Ako doplnate ziakov?

   - Spolupracujeme s okresnou a krajskou psychologickou poradnou a deti umiestnujeme na zaklade ich rozhodnutia najskor na diagnosticky pobyt. Byva trojmesacny az rocny, potom sa vyhodnocuje. Na zaklade hodnotenia dieta posielame spat na zakladnu skolu alebo zostava u nas. Oproti inym skolam sme vo vyhode, ze mame nizsie stavy ziakov v triedach. Je tu priestor pre pedagoga na individualny pristup ku vzdelavaniu ziaka. Vychovne problemy sa u nas rychlo zachytavaju.

Najvacsi problem odbornych ucilist?

   - Odborne ucilistia maju spolocny problem. Ziaci si k nam pridu dokoncit povinnu 10-rocnu skolsku dochadzku. Po prvom rocniku odidu a nam v druhom a tretom rocniku klesaju pocty. Nevieme najst sposob, ako ich motivovat, aby si dokoncili vzdelanie. Pritom ak maju vyucny list, mozu sa uplatnit na trhu prace ovela lahsie, co dokazuje fakt, ze nejeden nas ziak sa uspesne zamestnal. Vracaju sa k nam byvali ziaci so ziadostou dokoncit si vzdelanie. Teraz mame ziadost od byvalej ziacky, ktora si chce dialkovo dokoncit vzdelanie. Ma zalozenu rodinu, robi opatrovatelku a potrebuje si zvysit kvalifikaciu. Je sikovna, prakticku cast uz zvladla, kedze pracuje ako opatrovatelka, potrebuje si doplnit teoriu.

(pl)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT