Týždenník pre mesto Brezno  a obce okresu Brezno
       ROČNÍK  15 

 ČÍSLO  30

31.jul 2007

 CENA  9,- SK

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT


Vikend vo westernovom style

 

Nizkotatransky pohar 2007 uplynuly vikend prilakal do Podkorenovej mnozstvo navstevnikov na zabavu vo westernovom style, kde nechybali adrenalinove preteky, rodeo, country hudba, dobre jedla, pitie, stanovanie a vynikajuca atmosfera. Barrel Race v triede mladez vyhrala Zuzka Sklenarova na koni Mohykan (Duel Nitra), v Cuttting-u zvitazil Milan Klimcik na koni Dual Chick Playboy (Ranc North Orava), v Lasovani a Cattle Penning-u bol najlepsi Vladimir Pandula na koni Gipsy Rusky (Ranc Cervena Skala) a v Team Penning-u opat Vladimir Pandula s Gipsy Ruskym a Martin Kucirek na koni Bobs Acre Mover (Ranc Hostova).

 

Foto: Stefan Vozar


Domy zrucala lahostajnost ich majitelov

   Kanadsky slovensky institut v Toronte, Banskobystricky samospravny kraj a Horehronske muzeum v Brezne v stredu 25. jula slavnostne otvorili autorsku vystavu fotografii Ondreja Mihala s nazvom Zanikajuca krasa slovenskych domov vo Vojvodine. O tom, ako vyzerali slovenske domy v byvalej Juhoslavii v minulosti, sa mozeme dozvediet len z historickych knih, vacsina z nich bola postavena v 30-tych rokoch 20. storocia. Z fotografickeho hladiska su velmi krasne, ale smutne. Predstavuju novu vyvojovu etapu, novu dobu slovenskej Vojvodiny, ktora v sebe nesie rane prvky zanikajuceho obdobia jedinecnej slovenskej kultury v stavebnictve.

   V kazdej dedine, kde ziju Slovaci, sa nachadzaju tzv. slovenske ruiny, ktore zrucala lahostajnost ich majitelov. ,,Ked som prvykrat v zivote uvidel tieto domy, nemohol som uverit, ze k takemuto niecomu mohlo dojst. Vyzerali, ako keby ich niekto zbombardoval. Obyvatelia si ruiny uz ani nevsimaju, akoby tato rana na ich ulici ani neexistovala. Videl som krasu v tom znicenom a umeni, a preto som zacal fotografovat takmer v kazdej slovenskej dedine. Niektore domy maju uz viac ako sto rokov a len o malo z nich sa ich sucasni vlastnici, casto tretia generacia povodnych majitelov, staraju tak, ako ich predchodcovia. Po kratkom case som prisiel na to, ze existuju aj neznicene domy, ktore mozno porovnat s tymi zanedbanymi, polorozpadnutymi alebo uz len ruinami,“ povedal nam autor vystavy Ondrej Mihal, ktory sa narodil vo Vojvodine a od roku 1967 zije v Kanade. Specializuje sa na  informacne technologie, graficky dizajn, fotografiu a zurnalistiku. V roku 1994 mal na Slovensku svoju prvu samostatnu fotograficku vystavu Horehronie mojimi ocami a v roku 2002 zrealizoval  monumentalnu vystavu Slovaci v Kanade svojimi ocami, na ktoru nadviazal knihami s rovnakym nazvom a Vojvodinski Slovaci v Kanade.
   Vystava Zanikajuca krasa slovenskych domov vo Vojvodine putuje zo Srbska,
,,chcel som povzbudit jednotlivcov v kazdej dedine, aby si zachovali existujucu krasu slovenskych domov, aby ,,nevymrela“. Taketo domy su unikatne, na Slovensku sa nikdy nestavali. Je to originalna stavba, ktora okrem farieb a prvkov nema velmi vela spolocneho so Slovakmi, ide o architektonicke napady Dolnozemskych Slovakov, Rusinov, Nemcov a aj Srbov. Domy, ktore Slovaci stavaju v sucasnosti, sa podobaju modernym vilam,“ dodal autor vystavy.
   Ondrej Mihal je od roku 1995 predsedom Kanadskeho slovenskeho institutu, ktory je zamerany na zachovanie kanadsko-slovenskej kultury. Domy vo Vojvodine ho velmi inspirovali a jeho cielom je vyfotografovat vsetkych tridsat slovenskych dedin, ruiny, krasne slovenske domy a na zaver vydat knihu, ktora ponesie rovnaky nazov ako vystava.   Fotografie s jedinecnou slovenskou kulturou putuju z Brezna do viacerych slovenskych miest - Banskej Bystrice, Martina, Zvolena, Bratislavy, Dubnice nad Vahom, ale i do Viedne a este ktovie do akych kutov sveta.
   Nie je mozne vratit sa do minulosti a zachovat vacsinu slovenskych domov v ich povodnom stave, ale ,
,verim, ze celkovy dojem z vystavy podnieti ludi, aby si viac vazili svoje okolie a prostredie, kde zili ich predkovia. Vojvodinska slovenska architektura ma svoje miesto a ponuka mnohe, na co mozeme byt hrdi. Treba si vsak uvedomit, ze ked sa vsetky domy zmenia na ,,slovenske ruiny“, tak nieco v celej komunite vymrie a ochudobni sa tak o nieco vynimocne,“ dodal na zaver Ondrej Mihal.
   Vystava fotografii zanikajucej krasy slovenskych domov vo Vojvodine je spristupnena verejnosti v Horehronskom muzeu na Namesti gen. M. R. Stefanika 13 v Brezne do 20. augusta.

(ma)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT