Týždenník pre mesto Brezno  a obce okresu Brezno
       ROČNÍK  15 

 ČÍSLO  33

21.august 2007

 CENA  9,- SK

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Uplynuly vikend v Telgarte a jeho okoli patril trinastemu rocniku Ozvien staroslovienciny pod Kralovou holou. Festival viachlasneho chramoveho a ludoveho spevu tento rok jeho organizatori venovali 50. vyrociu vzniku folklornej skupiny Telgart. Ucastnikov podujatia pri prameni Hrona privitala starostka Telgartu Mgr. Maria Knizkova.

Foto: Stefan Vozar


 Dobre sa pocuvaju

   Valastiansky zmiesany spevacky zbor Matice slovenskej o par tyzdnov oslavi piate narodeniny. Na vystupeniach ho zvycajne sprevadza „starsi brat“ - Dychovy orchester z Valaskej. Najblizsie budu spolu ako „surodenci“ vystupovat v ramci podujatia Kulturna jesen, na ktorom sa pocas piatich nedelnych popoludni vystriedaju vsetky tunajsie umelecke kolektivy – od divadelnych cez folklorne az po tanecne a spevacke subory. O tom, ako spevacky zbor vznikal a co za pat rokov dokazal, nam porozpravali terajsia veduca zboru Milena Kudelkova, predsednicka MO Matice slovenskej a zakladatelka zboru Ing. Anna Fischerova, dlhorocny dirigent dychovej hudby a ucitel v ZUS Valaska Jan Jenca, clenka spevackeho zboru a sucasne dirigentka Mgr. art. Adriana Bundova. Prave jej sme polozili prvu otazku:

Preco ma zbor dvoch dirigentov?
   - Je lepsie, ked su dvaja. Mozeme sa doplnit, zastupit. Ked nemusim dirigovat, lepsie postrehnem, ake chybicky spevaci robia a hned ich opravime. Repertoar prisposobujeme hlasom, ved nie sme skoleni spevaci a pretoze zijeme v dedine, zameriavame sa na ludove piesne. Volaju nas aj na cirkevne slavnosti, tak mame aj niekolko chramovych piesni, sme „maticiari“, preto mame aj hymnicke piesne  a vynikajuce skladby sme nastudovali v spolupraci s dychovkou, cim sa odlisujeme od ostatnych zborov. Maloktore zbory maju taku moznost a  taky repertoar, ze mozu vystupovat s hudobnym telesom. Pre nas zbor upravil Janko valastiansku ludovu piesen, ktoru -  pokial viem -  nema v repertoari ziadny iny zbor Zaspala Anicka na dubovom pnicku..
   Druhy, „sluzobne starsi“ dirigent dychovky Jan Jenca dodava: - Zapisal som viac piesni od „starych Valastanov“, ktori uz dnes neziju, tato sa mi pacila, ale bolo ju treba upravit. Dramaturgia vystupenia vychadza z faktu, ze sme maticny zbor. Cerpame z toho, co je overene – narodne hymnicke piesne, upravene pre stvorhlas a skladby od renomovanych skladatelov, s ktorymi starsie, „vyspievanejsie“ zbory vyhravaju sutaze na medzinarodnych podujatiach. Myslienka vytvorit maticiarsky zbor vysla od Anky Fischerovej. Mal to byt muzsky dvojhlasny zbor, mne ale napadlo, ze zaujimavejsi bude klasicky stvorhlasny, dva muzske a dva zenske hlasy. Urobili sme vyber z tych, ktori sa prihlasili. Boli to ucitelia zo skol, ale aj taki, co sa nikdy hudobne nevzdelavali a sme radi, ze prisli aj mladi spevaci.

Ake je vekove zlozenie spevakov?
   Odpoveda Milena Kudelkova: - Od tridsiatnikov az po osemdesiatrocnych, prevahu maju zeny. Privitali by sme aj mladsich, lebo my mame uz take starecke hlasy, az tak sa nam to nedari, aspon my to tak citime. Hoci niektori seniori zo zboru su cipernejsi ako mladi ludia. Niektori mali taku predstavu, ze si sem sadnu a budu spievat to, co chcu. Zalozenie zboru a tradicie Kulturnej jesene priniesli to, ze ludia zaplnia salu kulturneho domu skoro do posledneho miesta. Az sa mi vidi, ze cakaju, co nove prinesieme. To predtym nebyvalo, nech by sme co robili.

Kolko clenov ma v sucasnosti zbor? - pytali sme sa Ing. Anny Fischerovej:
   - Tridsatosem clenov je stalych, ak nestihnu prist na vsetky skusky, pred vystupenim urcite pridu. Mame fundovanych ludi. Dokazu naucit aj takych, ktori nevedia citat noty. Piaty rok v kolektive neboli vacsie vykyvy.

Preco ste zalozili prave zmiesany spevacky zbor?
   - Inklinujeme k folkloru a k hudbe ako takej. Kde sa clovek narodi, to miesto je mu drahe, chce tej obci nieco dat. Ked ma zvolili v roku 2000 za predsednicku miestneho odboru Matice slovenskej, obnovila sa jeho cinnost a dnes mame 147 clenov, plus dvoch kolektivnych clenov v miestnej zakladnej a specialnej skole. Jednou z poprednych uloh bolo zalozit take hudobne teleso, ktore by nadviazalo na cinnost spevackeho zboru z roku 1923. Vtedy maticiari kratko po svojom vzniku tiez zalozili zmiesany spevacky zbor. Navyse mozeme povyberat talentovane deti aj zo zakladnej umeleckej skoly. Kazdy, kto nas pocul spievat, povie: Dobre sa pocuvate.

Kde v zahranici ste zatial vystupovali?
   Mgr. art. Adriana Bundova: - V roku 2004 sme vystupovali na Morave v Zubři na pozvanie rodaka z Valaskej, ktory posobi v tamojsej dychovke, v roku 2006 sme boli aj vo Valasskej Bystrici. Dalsi rok prisli oni a tak sa striedame. Na buduci rok budu mat v Zubři ste vyrocie zalozenia dychovky, na ktore sme uz teraz pozvani. Nejde len o samotne vystupenie, ale aj o zazitok, vylet. Ludia maju radost nielen z toho, ze si zaspievaju, ale aj ked sa stretavaju na skuskach, vymienaju si recepty, radi su spolu... Niektori uz nemaju partnerov, su sami a ak aj maju nejaky zdravotny problem s hlasivkami, pridu si aspon posediet pri znamych a porozpravat sa.
   Ing. Anna Fischerova doplna: - Velku podporu mame u starostu obce. Ked prideme s poziadavkou, ze ideme niekde spievat, vzdy nam vyjde v ustrety a ochotne pomoze. Zalezi mu na tom, aby vzdelanostna uroven v obci napredovala. Pri prilezitosti piateho vyrocia by sme chceli pozvat hosta, asi to bude zbor z Brezna. Kazdy rok sa cisto maticne zbory stretavaju na inom mieste. U nas uz vystupovali zbory zo Zarnovice, Ocovej, Sebechlieb... Prisiel aj prvy podpredseda Matice slovenskej Igor Kovacovic a preseda krajskej rady Dusan Kubinec. Som rada, ze sa maticna cinnost prezentovala aj hudobnou castou. Sme ako velka rodina. Ked mame sviatok, zablahozelame si a tomu svojmu svorne zaspievame „Zivio“!

(pl) Foto: Albin Haber


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT