TIRAZ

KONTAKT

HK Brezno informuje

Hokejové letokruhy
   Tento týždeň sa druhým zápasom o víťaza skončí história 2. ligy v sezóne 2007/2008. O mieste konania prvého zápasu v Púchove rozhodol žreb, o výsledku domáci hokejisti v zápase s víťazom východnej skupiny HC 07 Detva.  HK Púchov s. r. o. - HC 07 Detva 3:2 (1:2, 1:0, 1:0). V prípade výhry Detvy v druhom zápase sa hneď po jeho skončení rozhodne o víťazovi 2. ligy v osobitných samostatných nájazdoch. Brezno v tomto ročníku skončilo na druhom mieste, rovnako ako vlani. Porovnávanie s minulosťou však nie je celkom spoľahlivým odrazom vývoja, pretože druholigová súťaž mala za posledných päť sezón v každom ročníku rôzny počet zápasov daných odlišným herným systémom.

Východná skupina
   Účastníkmi východnej skupiny v končiacej sa sezóne boli, podobne ako vlani, tradiční súperi z Brezna, Michaloviec, Lučenca a Sabinova. Dnes už prvoligový Bardejov nahradil do počtu i umiestnenia nový klub z Detvy a namiesto rožňavského zástupcu sa po ročnej prestávke, vlani prežitej v Stredoslovenskej divízii seniorov, vrátil ďalší tradičný druholigový súper z Ružomberka. Lučenec a Sabinov získali v tomto ročníku len body zo vzájomných zápasov: Lučenec vyhral tri, Sabinov jeden. Začiatočný výkonnostný náskok Michaloviec hokejisti Ružomberka počas súťaže postupne vyrovnávali a aj keď vo vzájomných zápasoch získali iba bod za remízu v riadnom hracom čase (čo sa im podarilo aj v zápase s Breznom), oba celky  boli navzájom vyrovnanejšími súpermi. Hokejisti Michaloviec potrápili aj súpera z Detvy (jeden nerozhodný výsledok za prvých 60 minút hry) a s Breznom jeden zo štyroch zápasov vyhrali. Pre Brezno sa tak stali rozhodujúcimi vzájomné zápasy s Detvou. Po domácej prehre 5:6 hneď v prvom zápase a výhre v Detve 0:1, keď navyše Detva stratila bod s Michalovcami, sa vyhliadky Brezna javili priaznivejšie, než ich nakoniec ďalší vývoj súťaže ukázal. Strata bodu v Ružomberku nastolila pred posledným zápasom v Detve požiadavku výhry Brezna o tri góly. Takýmto rozdielom však vyhrali práve detvianski hokejisti a do konca súťaže svoje postavenie na čele východnej skupiny ešte upevnili: 1. Detva 56 bodov, 2. Brezno 47, 3. Michalovce 39, 4. Ružomberok 26, 5. Lučenec 9, 6. Sabinov 3 body.

Mužstvo
   Pri pohľade na súpisku seniorov Brezna zistíme, že jedenásť hráčov sa na nej objavuje už najmenej uplynulých päť sezón, väčšina z nich aj dvakrát toľko. Ak pripočítame staronového brankára Jána Cpina, ktorý po prvoligových zásnubách v Spišskej Novej Vsi a romániku v mužstve Čierneho Balogu už druhý rok pôsobí opäť v HK Brezno, a návrat Pavla Kána do breznianskeho kádra, môžeme hovoriť o stabilnom základe. Vlani v ňom ukončili pôsobenie breznianske hokejové legendy Marián Bauer a Milan Paučík a chýbal aj miláčik divákov Peter Hálka. Pretrvávajúce zdravotné dôvody uplynulého obdobia neumožnili výraznejšie sa zapojiť do vývoja súťaže Pavlovi Sásikovi, ktorý nastúpil len na šesť z dvadsiatich zápasov sezóny. Z nových mien sa v zostave Brezna najvýraznejšie prejavil Marián Laštiak, užitočný bol prínos Tomáša Trudiča, obranu posilnil Andrej Nemčok. Nádejným bolo v tejto sezóne účinkovanie domáceho odchovanca Michala Brozmana a oživením rozbehnutej súťaže bol aj príchod Maroša Polláka, ktorý pôsobil už v mládežníckej súťaži Brezna. Viacerí ďalší hokejisti predovšetkým z banskobystrických zdrojov, ktorých mená sa ojedinele objavili na zápisoch zo zápasov druholigovej súťaže, nezasiahli v drese Brezna do vývoja súťaže výraznejšou mierou.
   V sezóne 2007/2008 sa stal novým trénerom seniorského mužstva Brezna Ivan Frühwald s bohatými skúsenosťami a úspechmi v pedagogickej i trénerskej kariére. Peter Piller po predošlom dvojročnom účinkovaní vo funkcii trénera seniorov Brezna pôsobil v sezóne 2007/2008 do polovice januára 2008 ako asistent trénera.

Záver
   Uplynulý hokejový ročník v Brezne hodnotí tréner PhDr. Ivan Frühwald ako začatú prácu. Cestu pre jej úspešné pokračovanie v spolupráci s výborom HK Brezno vidí v možnosti začleniť do seniorského mužstva aspoň jednu výraznú hokejovú osobnosť. Autoritu, ktorá by u ostatných hráčov bola morálnym vzorom i hráčskym príkladom, s ktorým rastie sila každého kolektívu, ktorý takúto osobnosť má. Možnosti rastu úrovne sú aj v presnejšom definovaní cieľa, ktorý bude do budúcnosti prioritou pri hľadaní prostriedkov na jeho dosiahnutie. Z negatívnych stránok, ktoré sa prejavili u hokejistov Brezna v seniorskej súťaži, to bol nevyrovnaný priebeh niektorých zápasov, predčasné poľavenie v úsilí, ktoré zbytočne zdramatizovalo rozhodnutý zápas. Prejavili sa aj problémy pri snahe o zopakovanie dobrých výkonov z jedného zápasu v nasledujúcich stretnutiach. Ocenil hokejové prostredie v Brezne, snahu funkcionárov i dlhodobý záujem divákov. Spolu s ďalšími predpokladmi boli tieto okolnosti zdrojom hokejového rastu u viacerých mladších hráčov.
   Kanadské bodovanie: odohrané zápasy, góly, asistencie, body, poradie podľa metodiky zohľadňujúcej ostatné štatistické údaje:

Obrancovia:
Juraj Donoval: 18, 7, 17, 24, 6, Martin Goláň: 18, 6, 11, 17, 7, Michal Krupčík: 18, 3, 9, 12, 9, Jozef Rusnák:   18, 1, 7, 8, 11, Andrej Nemčok: 16, 0, 8, 8, 13, Pavol Kán: 16, 0,  4, 4, 16. Na ďalších miestach sú: Peter Turňa, Lukáš Kozelnický, M. Pitschmann.
   Útočníci:
Ľubomír Bačkor: 20, 20, 20, 40, 1, Igor Michalek: 18, 19, 21, 40, 2, Pavol Babic: 18, 27, 17, 44, 3, Miroslav Bendík: 19, 15, 24, 39, 4, Marián Laštiak: 14, 11, 27, 38, 5, Tomáš Turňa: 19, 7, 11, 18, 8, Juraj Fábry: 17, 9, 10, 19, 10, Tomáš Trudič: 14, 4, 6, 10, 12, Pavol Sásik: 6, 3, 2, 8, 14, Maroš Pollák: 8, 6, 2, 8, 15, Michal Brozman: 16, 4, 2, 6, 17, Ján Škvarka: 5, 1, 3, 4, 18, Martin Pastva: 13, 1, 1, 2, 19, Peter Jerguš: 5, 0, 1,1, 20. Na ďalších miestach sú: A. Pitschmann, Ján Hukeľ, Matúš Magura, Marek Štubniak, Lukáš Ondreička.
   Brankári:
minúty v bránke, góly, priemer na zápas, úspešnosť v %: Ján Pecník: 310, 36, 3,6, 86,3; Ján Cpin 290, 26, 2,6, 90,7.
   Štatistické údaje sú prevzaté z podkladov, ktoré vyhodnotil tréner I. Frühwald.

2. liga starších žiakov
HK Brezno  -  HK MŠK Žiar nad Hronom
2:8 (0:1, 2:3, 0:4), góly Brezna: Matúš Brezničan 2

V prvej polovici zápasu hrali domáci hokejisti s odhodlaním a zanietením, ktorým si získali sympatie divákov. Gól v breznianskej bránke po troch minútach hry na tom veľa nezmenil, pretože domáci pokračovali naďalej v snaživom výkone. Hneď na začiatku druhej tretiny to malo aj gólový efekt. Martin Bauer, jeden z najaktívnejších v družstve Brezna, tentokrát asistoval pri Brezničanovom góle. Za pár sekúnd obnovil samostatným útokom náskok Žiaru jeho najproduktívnejší hráč Patrik Kukla. O štyri minúty nájazd na súperovu bránku úspešne zakončil vyrovnávajúcim gólom opäť Matúš Brezničan. Aj keď vyrovnaný obraz hry vydržal až do konca druhej tretiny, konto Brezna postupne zaťažovali ďalšie góly hostí, ktoré už nedokázali domáci hráči opätovať.

2. liga mladších žiakov
HK Brezno -  HK MŠK Žiar nad Hronom 1:7
(0:4, 1:1, 0:2), gól Brezna: Jakub Mikloš

V tomto zápase sa hneď od začiatku prejavila strelecká i hráčska vyspelosť troch hráčov hostí, ktorých prítomnosť na ľade vždy znamenala riziko gólu pre domácich mladších žiakov. Spolu s lepšou obranou hostí to znamenalo už v prvej tretine značný náskok Žiaru. Domáci sa dostali k osamotenému gólovému úspechu za stavu 0:5. Roman Oravčík spolu s Jakubom Miklošom sa dostal na dostrel žiarskej bránky a Miklošova strela sa tak stala jedinou, ktorá prekonala brankára hostí. Tí potom zvoľnili svoju gólovú aktivitu, ale aj tak si už udržali vedenie, ktoré v závere zvýšili.
  Obom žiackym tímom skončí súťažná sezóna poslednú marcovú nedeľu domácimi zápasmi s Detvou, starší žiaci sa ešte stretnú v utorok 25. marca doma s hokejistami zo Zlatých Moraviec.
   HK Brezno pripravuje na Veľkonočnú nedeľu dorastenecký turnaj. Jeho organizátorov i účastníkov poteší divácka návšteva. S rovnakými nádejami počítajú 29. marca hráčky ženského hokeja. V tento deň o 17. hodine odohrajú v dresoch HC 05 Banská Bystrica zápas s HC Topoľčany ako posledný zápas 1. ligy žien. Dejiskom tohto zápasu bude Zimný štadión Ladislava Horského v Brezne.

Ing. Jozef Kolarovič

Stredoslovenská divízia prípraviek 25. kolo
HK Liptovský Mikuláš - HK Brezno 9:2 (2:1, 5:0, 2:1), góly Brezna: Andrej Faško (asistovali Michal Beňačka, Matej Mikloš) M. Beňačka (A. Faško)
   Po vysokej prehre na domácom ľade 1:20 do Liptovského Mikuláša cestovali s obavami, koľko im chlapci z Mikuláša naložia na svojom štadióne. Dobrá forma a očividné zlepšenie breznianskych hráčov sa prejavili aj v Mikuláši. Nikomu ani vo sne nenapadlo, že gólový účet zápasu otvoria  hráči Brezna. Síce boli počas celého stretnutia pod obrovským tlakom, ale prvá a tretia tretina im vyšli nad očakávanie. Len v druhej tretine si nedali pozor na šikovných domácich, ktorí dali veľa gólov z dorážok pred breznianskym brankárom. Veru, Adam Filipiak si dobre zachytal, veď na neho išlo dovedna 56 striel...
   Posledné kolo súťaže ukončia na domácom štadióne, keď v sobotu odohrajú chlapci z Brezna zápas s Partizánskym.
Michal Miklovič

Víkendové futbalové zrkadlo

I. liga 19. kolo
11. marca

Podbrezová – Rimavská Sobota 2:2
(0:1), góly domácich: Chomistek (z 11 m), Tomko, ŽK domácich: Gajdošík, rozhodca: Kráľovič, 2050 divákov.

V dohrávanom stretnutí 19. kola videli diváci na dobrom teréne slušné prvoligové stretnutie. Hostia začali útočne, už v 3. minúte hráč hostí Nachtman išiel sám na Hanáka, ale ten bol pozorný. V 8. minúte Lazúr obstrelil domáceho brankára, lenže jeho strela minula bránu. O chvíľu na to skúšal šťastie Lazúr znovu, ale brankár domácich jeho strelu zneškodnil. V 12. minúte unikol obrane hostí Tomko, ale domáci útočníci na jeho ideálny center nedočiahli. V 22. minúte išli hostia do vedenia, keď Cvietinovič z rohu šestnástky krížnou strelou prekonal brankára domácich. V 32. minúte z ľavej strany odcentroval Konček, ale Tomkova strela tesne minula Kuciakovu bránu. V druhom polčase začali domáci náporom v 48. minúte. Obrana hostí nedovolene zastavila v pokutovom území prenikajúceho Tomku. Z nariadeného pokutového kopu Chomistek vyrovnal. V 63. minúte po autovom vhadzovaní vnikol do šestnástky Tomko, obišiel dvoch obrancov a z piatich metrov prestrelil Kuciaka – 2:1. Po góle mali domáci viac z hry, ale gól už streliť nedokázali. Naopak v 86. minúte Pisár prevzal na hranici šestnástky loptu a nezadržateľne skóroval. A tak sa aj v druhom jarnom stretnutí zrodila remíza 2:2.

Marian Lauer

I. liga 21. kolo
15. marca

Podbrezová – Prešov 0:0
, ŽK domácich: Tomko, Piatka, M. Turňa, rozhodca: Jaška, 2500 divákov.

V šlágri kola diváci čakali určite krajší futbal. Bol to však viac taktický boj, v ktorom dominovali obrany nad útokmi. Prvý náznak šance mal Prešov, ale domáci Hanák vyrazil strelu Takáča. Domáci odpovedali šancou Gottwalda, ale jeho strelu na rohu päťky zablokovala obrana hostí. Najväčšie vzrušenie prišlo v 43. minúte, kedy po prihrávke Gottwalda vbehol do šestnástky Tomko a v súboji s obrancom hostí spadol. Rozhodca to ocenil žltou kartou pre domáceho útočníka. Za protesty uvidel žltú kartu aj Piatka. Po skúsenostiach železiarov s pokutovým kopom v Prešove za úvahu stojí, či by rozhodca rovnakým spôsobom postupoval i na ihrisku Tatrana.  V druhom polčase domáci hru vyrovnali, ale do gólových príležitostí sa nedostali. Upútal len priamy kop Končeka, ktorý brankár Talian len s námahou vyrazil. Diváci v Brezne očakávali od tohto súboja viac.
   Najbližše stretnute odohrá Podbrezová v sobotu 22. marca, kedy o 17. hodine nastúpi na ihrisku MFK Prievidza.

Humenné – Trebišov 2:1, Lučenec – Inter 1:1, Stará Ľubovňa – Prievidza 2:2, Košice B – Šaľa 1:1, Michalovce – Rimavská Sobota 0:1.

Prešov B – Podbrezová B 4:0
(2:0), ŽK hostí: Melicher, Nosko, rozhodca: Anguš, 200 divákov.

V súboji rezerv obidvoch mužstiev hostia siahli na loptu prvýkrát, keď ju vyberali z brány. Už v 25. sekunde sa po centri z ľavej strany presadil Eliaš. V 5. minúte urobila obrana hostí hrubicu a zle vybiehajúceho Ihradského Eliaš s prehľadom prehodil. Hra sa potom vyrovnala a hostia ukázali, že tiež vedia hrať futbal. To, že futbal sa hrá na góly, dokázali domáci, ktorí v druhom polčase pridali ešte dva góly. Aj napriek vysokej prehre hostia neboli horším mužstvom a môžu si spytovať svedomie za zbabraný úvod zápasu.
  Najbližšie stretnutie odohrá podbrezovské béčko v nedeľu 23. marca, kedy na štadióne v Podbrezovej privíta o 10.30 hodine mužstvo Sabinova.

Sp. Nová Ves – D. Kubín 1:0, Lipany – Turčianske Teplice 3:0, Ružomberok B  - Žiar nad Hronom 5:0, B. Bystrica B – Vranov 0:0, Čadca – L. Mikuláš 1:1, Stropkov – Žilina B 0:1, Sabinov – Rakytovce 0:1.

…

I liga SD: Podbrezová – Nitra 0:0, MD: Podbrezová – Nitra 0:0, I. liga SŽ: Fiľakovo – Podbrezová 0:1, MŽ: Fiľakovo – Podbrezová 0:0.

O pohár firmy MIS

V nedeľu 16. marca sa v športovej hale v Badíne uskutočnilo finále 13. ročníka halového futbalového turnaja prípraviek O pohár firmy MIS. Prihlásené družstvá rozdelili do troch základných skupín. Zápasy v skupinách odohrali vo februári, z nich do finálového turnaja postúpilo šesť najlepších družstiev. Vo finálovom turnaji sa predstavili aj hráči ŽP Šport Podbrezová, zverenci trénera Pavla Budaja. Postupne si zmerali sily: Podbrezová - Č. Balog 3:2, Podbrezová - Savon B. Bystrica 3:0, Podbrezová - ŠK Selce 6:1, Podbrezová - Badín 2:1, Podbrezová - Slovenská Ľupča 3:3. Konečné poradie: 1. ŽP Šport Podbrezová, 2. Badín, 3. Partizán Čierny Balog. Najlepším strelcom turnaja sa stal Adam Petrík z Podbrezovej, ktorý strelil šesť gólov.

(rk)

Veľkonočný turnaj v Závadke vyhrali domáci

Futbalové oddiely Spartak Závadka nad Hronom a ŽP Šport Podbrezová v nedeľu 9. marca v telocvični v Závadke usporiadali Veľkonočný halový futbalový turnaj starších žiakov (ročník 1993 a mladší) O pohár starostky obce Závadka nad Hronom. Pretože domáce družstvo v okresnej súťaži dosahuje už niekoľko rokov veľmi dobré výsledky, na zmeranie síl si pozvalo družstvá z vyšších futbalových tried a súťaží okresov Brezno a Banská Bystrica. Poradie v konečnej tabuľke: 1. Spartak Závadka (13 bodov, skóre 25:8), 2. ŽP Šport Podbrezová (13, 21:4), 3. Brusno (9, 13:11), 4. OŠK Sl. Ľupča (6, 17:15), 5. Michalová (1, 6:28), 6. Slovan P. Polhora (1, 3:29).