13. MAREC  2001 Strana 4

wpe1.jpg (1347 bytes)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

 
h0111b.jpg (17046 bytes)

Somelieri v hotelovej akademii

Somelier je medzinarodne oznacenie pracovnika, ktory zabezpecuje komplexny servis s vinom v roznych kategoriach odbytovych stredisk restauracneho stravovania i pocas roznych gastronomickych podujati. Takato specialna profesijna orientacia je v podmienkach nasho hotelierstva a gastronomie velmi ziadana.

Studenti Hotelovej akademie v Brezne mali v dnoch 5. - 7. marca moznost absolvovat someliersky kurz, ktory sa na pode skoly konal pod vedenim Ing. Hacaja, odborneho lektora vzdelavacej spolocnosti PTK-ECHO, s. r. o., Bratislava, spolupracujucej so Zvazom hotelov a restauracii Slovenskej republiky. Rozsirili si svoje doterajsie odborne poznatky zo zakladov pestovania vinnej revy, vyroby vina, podavania vin k roznym druhom jedal v gastronomickych prevadzkach, zdokonalili sa v urcovani druhov vin podla oznacenia na etiketach a podla senzorickeho hodnotenia. Po uspesnom absolvovani zaverecnych testov ziskali somelierske osvedcenia. Medzi absolventami kurzu boli tiez dvaja pracovnici obsluhy hotela Myto z Myta pod Dumbierom.
Na kurze sa zucastnil aj konatel hotela Dumbier Ing. Michal Kic, ktory jeho priebeh zhodnotil slovami: ,,Absolvoval som druhy kurz - informacie o povode, priprave a degustacii vin. Musim konstatovat, ze na tomto kurze som dostal ucelenu informaciu v kratkom casovom priestore. Je prinosne, ked studenti v ramci studijneho programu absolvuju nielen barmansky kurz, ale i kurz someliersky. Studenti hotelovej akademie pocas neho preukazali dostatok postrehu i vnimavosti."
Manazerka pre odborne vzdelavanie v PTK-ECHO Ing. Anna Polakova nam povedala: ,,Studenti Hotelovej akademie v Brezne boli mimoriadne vnimavi a zjavne aj vdaka svojim vyucujucim praktickych odbornych predmetov, predovsetkym Janovi Krsakovi, znali v problematike somelierstva. Vazne pristupovali k poskytovanym vedomostiam a zrucnostiam a verim, ze si odniesli maximum toho, co sme ponukli. Moja velka vdaka patri vedeniu skoly za poskytnutie moznosti svojim studentom ziskat informacie z takej specifickej oblasti a za vytvorenie podmienok na realizaciu takeho podujatia.
"Slovo sme dali aj studentom 5. rocnika - ucastnikom kurzu Eve Skorvanekovej a Martinovi Malcekovi: ,,Dozvedeli sme sa vela zaujimaveho napriklad z historie vina, ale tiez o tom, ze aj na Slovensku sa vyraba velke mnozstvo kvalitnych vin, ktore sme mali moznost degustovat a naucili sme sa rozlisovat ich vlastnosti. Ako buduci absolventi hotelovej akademie by sme chceli vyuzit ziskane poznatky v praxi a dalej sa zaoberat touto tematikou. Dakujeme nasej skole za to, ze taketo podujatie zorganizovala a umoznila nam rozsirit si odborne poznatky."

 

Ochotnicke javisko v Brezne nechatra

Chalupkovci v jubilejnom roku

V roku 2001 si pripominame 210. vyrocie narodenia a 130. vyrocie umrtia "najstarsieho ziveho dramatika". Toto jubileum si zrejme, nad ostatne mesta na Slovensku, uctia v Brezne, v metropole Horehronia, kde Jan Chalupka prezil vacsinu svojho zivota a kde i umrel. I historia ochotnickeho divadla v Brezne je nerozlucne spata s menom tohto slovenskeho klasika.

Divadelny subor Jana Chalupku mesta Brezna - aky je dnes oficialny nazov tohto kolektivu - je uz roky-rokuce znamy svojou progresivnou dramaturgiou, neustalym tvorivym nepokojom a hladacstvom pri objavovani alebo uvadzani menej znamych textov ci autorov... (Samo Tomasik, Viliam Pauliny - Toth, Jonas Zaborsky, Jozef I. Bajza, Milo Urban, ale aj Peter Kovacik a Karol Horak). Vznikli tak velmi pozoruhodne projekty a spolupraca s velmi renomovanymi odbornikmi, rezisermi, scenografmi a divadelnymi vedcami (Peter Scherhaufer, Jozef Ciller, Roman Polak, Peter Cenecky, Luboslav Majera, Matus Olha, Ladislav Cavojsky a ini).
- Musim podotknut, ze nikdy neslo a ani nejde o nahodne stretnutia, ale vopred premyslene ciny, ktore vo svojej rezijno - pedagogickej koncepcii priniesli obojstranny uzitok, - povedal mi dlhorocny byvaly veduci suboru a teraz clen vyboru divadla Ladislav Vagaday. - Vsetci ti, ktorych spominas, velmi dobre poznali herecky potencial akterov, ktori boli vzdy ochotni prijimat a dalej rozvijat napady, rady a inscenacne snazenia nasich hostujucich tvorcov. Chalupkovci si tohto roku priblizia dvojite jubileum svojho ochrancu, ale sa uz aj zamyslaju nad bliziacim sa svojim sviatkom: v roku 2003 bude to 80 rokov, co sa zacala novodoba historia breznianskych ochotnikov. A tak sa od terajsieho veduceho suboru Ing. Antona Jursu a Lacka Vagadaya dozvedam o poslednych i chystanych aktivitach ludi, ktori Divadelny subor Jana Chalupku mesta Brezna udrzuju na urovni najlepsich suborov na Slovensku.
Aj ked v ostatnom case ubudlo financnych prostriedkov, a tym aj realizovanych premier, zda sa, ze Breznanom zostalo dostatok chuti robit i nadalej dobre divadlo.
- Pri velmi skromnej rekapitulacii nasej prace v uplynulej sezone mozeme povedat, ze v ramci danych moznosti a celkovej nepriaznivej ekonomickej situacie - v kulture obzvlast (!) - su vysledky adekvatne. - dozvedam sa od Ing. Antona Jursu i Ladislava Vagadaya, dvoch vybornych hercov i cinovnikov.
Uspesne reprizovali hru Petra Kovacika Krcma pod zelenym stromom (doteraz 42 repriz !), absolvovali zmysluplny umelecky zajazd do Madarska medzi nasich krajanov. Predstavili sa v Budapesti a medzi starymi znamymi v Bekeescsabe a Mezöberenyi. A co je chvalyhodne, podarilo sa im opat zaktivizovat cinnost studia mladych za ucinnej podpory mestskeho kulturneho strediska a jeho riaditela Jaroslava Surinu.
- Po uvedeni narocnych predloh, akymi boli Kovacikova Krcma pod zelenym stromom a Horakova Apokalypsa podla Janka Krala, sme sa chceli trochu popasovat i s inym typom divadla, s inou poetikou, - hovori Lacko Vagaday. - A tak sme siahli koncom minuleho roka po titule, ktory je len velmi sporadicky u nas uvadzany a na amaterskych scenach uz vonkoncom. Hru francuzskeho dramatika Pierrea Aristida Breala Trma-vrma alebo francuzska kuchyna sme premierovali na Stefana - 26. decembra 2000. Nasou snahou bolo, aby si divak oddychol, pobavil sa nad mnozstvom absurdnych situacii ci gagov, ktore tato komedia prinasa. A reziser Divadla SNP v Martine Matus Olha nastudoval inscenaciu v dvojitom obsadeni, co tiez nie je samoucelne. Chceli sme tak dat priestor i mladsim clenom suboru, novym tvaram.
V repertoari maju teda Chalupkovci okrem Kovacikovej Krcmy pod zelenym stromom, ktoru o chvilu "oprasila" kvoli zajazdu do Prahy, francuzsku komediu Trma-vrma. Narocnu Horakovu Apokalypsu musel stiahnut, najma pre umrtie dvoch clenov suboru - Ondreja Jursu a Michala Borcina.
- Je len samozrejme, - dodava Ing. Anton Jursa, - ze v novej divadelnej sezone mame ambicie potvrdit, ze nas subor sa pravom radi medzi spickove na Slovensku. Mame pozvania na ucinkovanie v Ceskej republike - Praha, Hradec Kralove, Novy Bydzov - v maji tohto roka a radi by sme opat zavitali medzi nasich rodakov do Bacskeho Petrovca v juhoslovanskej Vojvodine, kde v auguste oslavuje Divadlo VHV svoje 135. vyrocie trvania.
K tomuto jubileu pripravuju inscenaciu, v ktorej bude hostovat kmenova clenka suboru, pri prilezitosti svojho osobneho sviatku, Alzbeta Vagadayova. Tiez maju v plane spolu s Divadlom Vladimira Hurbana Vladimirova v Bacskom Petrovci a s podporou statneho fondu Pro Slovakia uskutocnit medzinarodny divadelny projekt. 


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT