9. MAJ 2001 Strana 2

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Stefan Harabin v Brezne

V posledny aprilovy pondelok na pracovnu navstevu do Brezna zavital predseda Najvyssieho sudu JUDr. Stefan Harabin spolu s predsedami kolegii a sudcami Najvyssieho sudu. Ako nas informovala predsednicka Okresneho sudu v Brezne JUDr. Eva Cvengova, navsteva predsedu Najvyssieho sudu mala odborny charakter. Po zvitani sa so zamestnancami, hostia diskutovali so sudcami. Najviac otazok, ktore smerovali na S. Harabina, bolo z trestneho useku.

 

Hlavna cena do L. Mikulasa

Svajciarsky system, devat kol a tridsatosem sutaziacich - to boli hlavne znaky vybornej urovne VII. rocnika Memorialu M. R. Stefanika a Maticneho turnaja v sachu, ktory sa uskutocnil v sobotu 5. maja v priestoroch Centra volneho casu v Brezne. Organizatori OO SNS a MO Matice slovenskej ocenili najlepsich hodnotnymi cenami. Vysledky: dospeli: 1. Vladimir Novacek (8,5 boda) z L. Mikulasa, 2. Mgr. Frantisek Baloha (7,5) zo Zavadky, 3. Peter Zbirka (7) z Podbrezovej, stredoskolaci: 1. Igor Vilim (5) z Helpy, 2. Janka Dancikova (4,5) z Podbrezovej, ziaci 5. - 9. rocnik: 1. Jan Ambros (5,5) z Pionierskej 2, 2. Jakub Ambros (5,5) z gymnazia, 3. M. Paulus (5,5) z Pionierskej 2, ziaci 1. - 4. rocnik: 1. Vladimir Dancik (4) z Podbrezovej, 2. Matej Medve)d (4) z Mazornikova, 3. Matej Giertl (4) z Mazornikova.

Detsky cin roka

Projekt Detsky cin roka, ktory v roku 1999 uviedla do zivota spolocnost Whirlpool Slovakia, spol. s r. o., pokracuje aj v tomto roku. Cestnu zastitu nad tymto projektom prevzalo ministerstvo skolstva. A tak sa k detom zakladnych skol na celom Slovensku opat dostava vyzva, aby podali spravu o svojom dobrom skutku. Je nim kazdy detsky cin, ktory bol vykonany s dobrym umyslom a priniesol pozitivnu hodnotu. Deti mozu svoje skutky zaradit do jednej zo siestich kategorii: zachrana ludskeho zivota, pomoc v rodine, pomoc rovesnikom, pomoc inym ludom, pomoc prirode, dobry napad. Uzavierka ankety je 31. maja. V septembti a oktobri dobre skutky vyhodnotia. Ziaci skol, ktore sa zapojili do ankety, budu vyzvani, aby venovali svoj hlas tomu skutku v kazdej kategorii, ktory povazuju za najcennejsi. Skutok, ktory ziska vo svojej kategorii najvacsiu podporu deti, vyhlasia za Detsky cin roka 2001.

Na svateho Floriana

h0119h.jpg (15660 bytes)Patrona hasicstva - svateho Floriana si pripomenuli na mjohych miestach.
V prvu aprilovu sobotu si breznianski pozianici ucitli pamiatku svateho Floriana ukazkami o cinnosti Zboru poziarnej ochrany na namesti v Brezne (na snimke Viktora Sajgalika). V najprv nepriaznivom, neskor v slnecnom pocasi sirokej verejnosti az do 12. hodiny predviedli ukazky zasahov pri dopravnych nehodach, pomocou lezeckej techniky a hasenie plynov.
Poziarna ochrana v spolupraci s Obecnym uradom v Jaseni uz tradicne pri rilezitosti tohto sviatku organizuje kulturno-sportove podujatie. Tak to bolo aj v nedelu 6. maja, no neoslavovali sami. Rozhodli sa prizvat susedne obce, oslovili starostov a velitelov dobrovolnych poziarnikov a zorganizovali okrskovu sutaz, kde si sily merali poziarnici z Predajnej, Dolnej Lehoty, Raztoky a styri druzstva z Jasenia. V preknom pocasi, v dobrej atmosfere si sily merali v disciplinach Priamy utok a stafeta. Najlepsie obstali domace druzstva, muzi (118,20 sekundy), dorastenci (132,50), dorastenky (156), zeny (150,43), Predajna (138,58), D. Lehota (147,11), Raztoka (211,75). V Jaseni si opaz zmeraju sily s ostatnymi druzstvami okresu 27. maja na okresnej sutazi poziarnych druzstiev.

Opytali sme sa za vas

odbornej pracovnicky Horehronskeho muzea v Brezne Evy Svajdovej:

o Od coho je odvodeny nazov Baldovskeho mosta?

- O povode nazvu Baldovskeho mosta mozeme uvazovat v niekolkych suvislostiach. V tej prvej logicky dedukujeme, ze svoje pomenovanie mohol ziskat od casti breznianskeho chotara, do ktorej ulahcoval pristup. Myslime si, ze tou castou mohol byt Bald - kopec, ku ktoremu sa dostaneme od Mazornikova a Lucok tak, ako ho uvadza aj subor turistickych map Nizke Tatry - Chopok, ktore vysli v roku 1996.
Anton Hreblay vo svojej praci Brezno a okolie (rkp. 1945 s. 124) tvrdi, ze "v breznianskom chotari leziace vrchy, hory, doliny a luky maju stare slovanske nazvy, alebo su pomenovane podla majitelov". Tu mozeme nase uvazovanie posunut do zistovania etymologickeho zakladu tohto slova. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho od Vaclava Macheka na strane 43 vysvetluje slovo BALDA zaujimavou definiciou: "Na Morave sa pod pojmom balda mysli silna palica. Slovo pochadza z tureckeho jazyka, v ktorom podoba slova BALDAK znamena zakoncenie rukovate sable. Tvary slova s T (balta) su z madarciny (sekera). Aj Slovnik slovenskeho jazyka na strane 68 v I. uvadza slovo BALTA ako narecovy vyraz pre oznacenie sekery.
My, v Horehronskom muzeu, sa priklaname k vysvetleniu z uvodu nasho prispevku. No ako prisla breznianska BALDA k svojmu menu, nechavame otvorene. Studium povodu chotarnych nazvov je zaujimava problematika nielen v ramci slovnej zasoby slovenskeho jazyka, ale aj slovenskej folkloristiky. Bohatost nazvov v chotari Brezna by si potrebny vyskum zasluzil. V muzeu radi zaznamename aj spomienky starych obyvatelov Brezna, ktori by chceli poskytnut informacie k tejto teme. Dakujeme.

Cestny obcan mesta Brezna Daniel Compagnon

prevzal najvyssie statne vyznamenanie

"Vazeny pan prezident, velmi pekne vam dakujem, dostat Biely dvojkriz, to je pre mna velka cest. Uz tridsat rokov robim vsetko pre to, aby vztahy medzi Slovenskom a Francuzskom sa rozsirovali. Robim vsetko pre to, aby nasi Francuzi spoznavali vasu peknu a hlboku kulturu a samozrejme, nerobim to sam, a preto musim podakovat tym ludom, s ktorymi spolupracujem.Este raz vam dakujem a dufam, ze aj nadalej sa budu rozvijat vztahy medzi Slovenskom a Francuzskom."

(Cast dakovneho prihovoru Daniela Compagnona, ktory odznel vo stvrtok 26. aprila pri preberani statneho vyznamenania Radu Bieleho dvojkriza na Bratislavskom hrade z ruk prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera).
Rad Bieleho dvojkriza je najvyssim statnym vyznamenanim Slovenskej republiky. Mozu ho dostat len zahranicne osobnosti, ktore urobili pre Slovensko ciny zvlast vyznamne.
Predstavovat Daniela Compagnona v Brezne ci na Horehroni nemusime. Radi vsak pripominame, ze:
o rok 1968 pre neho znamenal clenstvo vo folklornom subore Nadeje a clenstvo v Spolku rodakov ceskych krajin a Slovenska (A.O.T.S.)
o v roku 1978 Nadeje prisli prvykat do Brezna na pozvanie folklorneho suboru Mostar, tieto kontakty sa neskor rozsirili takmer na vsetky breznianske i horehronske umelecke telesa
o v roku 1990 sa stal veducim suboru Nadeje
o v roku 1991 nadvazuje prve kontakty so Strednou priemyselnou skolou v Brezne
o v roku 1992 pribudaju kontakty s Hotelovou akademiou v Brezne
o v roku 1992 sa stava podpredsedom A.O.T.S. pre Slovensko
o v roku 1993 spoluorganizuje prve Francuzske dni v Brezne
o v roku 1994 zaklada Asociaciu Slovensko v Meudone a stava sa jej prezidentom
o v roku 1994 iniciuje vznik breznianskeho Spolku slovensko-francuzskych vztahov
o v roku 1998 prebera cestne obcianstvo mesta Brezna
o v roku 1998 je vyznamenany Radom M. R. Stefanika, ktore mu udelilo Ministerstvo zahranicnych veci SR prostrednictvom velvyslanca Slovenskej republiky vo Francuzsku Vladimira Valacha.
Danielovi Compagnonovi srdecne blahozelame.


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT