5. JUN  2001 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Sprostredkovanie vymeny byvania

Vlani koncom roka zacala cinnost regionalna kancelaria Vzdelavacieho a informacneho centra pre rozvoj byvania v Ziari nad Hronom, ktora poskytuje obcanom sluzby na sprostredkovanie vymeny byvania na uzemi celej republiky.

Za ucelom potencialu volneho bytoveho fondu a zvysenia mobility obyvatelstva v zaujme rozvoja trhu prace bol v rokoch 1999-2000 v ramci projektu Regionalneho a institucionalneho rozvoja Slovenska (REDIS) v regione stredne Pohronie experimentalne overeny neziskovy projekt Sprostredkovanie vymeny byvania. Doterajsie posobenie pilotneho projektu bolo limitovane hranicami regionu, preto boli aj vysledky sprostredkovanej vymeny bytov obmedzene regionalne. Samotnu sluzbu obcanom bezplatne poskytovala kancelaria 5P v Ziari nad Hronom. Zaujem obcanov preukazal uzitocnost tohto projektu, preto britsky Know How Fund zaradil medzi ulohy vyplyvajuce z vysledkov projektu REDIS dalsie vyuzitie tohto pocitacoveho programu.
Uloha pokracovat v Sprostredkovani vymeny bytov a rozsirit vyuzitie programu bola pririeknuta Institutu byvania, ktory na projekte REDIS spolupracoval. Institut byvania zariadil na tento ucel kancelariu v Ziari nad Hronom, na zaklade konkurzu vybral pracovnika a pripravil potrebne formulare na zacatie tejto cinnosti v celostatnom meradle. Kedze ide o neziskovy projekt, kancelaria bola zaradena do neziskoveho zdruzenia Vzdelavacie a informacne centrum pre rozvoj byvania, ktora bude tuto cinnost poskytovat tak, aby naklady s jej prevadzkou boli pre obcanov co najpristupnejsie.
Sprostredkovanie vymeny byvania je neziskovy projekt, ktoreho cielom je skontaktovat zaujemcov za ucelom vzajomnej vymeny bytov. Medzi hlavne dovody, ktore obyvatelov vedu k vymene bytov patria: velkost bytu, ktora moze byt nadmerna alebo nedostatocna, sucasne naklady spojene s byvanim su pre uzivatela bytu prilis vysoke, uzivatel bytu potrebuje vymenu z dovodu zmeny miesta pracoviska, alebo chce byt blizsie k dalsim clenom rodiny, uzivatel chce zmenit prostredie bez blizsieho dovodu, napr. zmena prostredia z dovodu zdravia, odchodu do dochodku, dochadzky deti do novej skoly a pod.
Program pracuje na zaklade registracie udajov zaujemcu o vymenu z vyplneneho registracneho formulara. Formular obsahuje udaje o byte/dome zaujemcu o vymenu a udaje o byte, o ktory ma dotycny zaujem. Program na zaklade tychto udajov, ktore sa vlozia do databazy, vyhladava pre registrovaneho zaujemcu o vymenu vhodnych partnerov z pocitacovej databazy, ktori sa chcu prestahovat do takeho bytu, aky ma zaujemca k dispozicii a zaroven nimi ponukany byt na vymenu je vyhovujuci pre daneho zaujemcu. Sluzba poskytovana v ramci tohto projektu pracuje so vsetkymi vlastnickymi formami byvania, moze pomoct realizovat vymeny bytov aj v ramci vzdialenejsich lokalit, co je v sulade s potrebou lepsieho vyuzitia bytoveho fondu ako aj so zvysenim mobility pracovnej sily. Umoznuje len sprostredkovanie adries a udajov o bytoch, nezaobera sa komercnymi sluzbami vlastnej vymeny (vyhotovenim zmluv a pod.). Nie je teda konkurenciou pre realitne kancelarie. Ide o sluzbu na podporu efektivneho fungovania bytoveho trhu a riesenia socialnej situacie uzivatelov bytoveho fondu vymenou alebo podnajmom.
Pre zaujemcov o vymenu byvania vypracoval britsky konzultant z GHK International Ricardo Pinto manual Postup pri predaji alebo kupe domov alebo bytov, ktory doplnuje informacie pre zaujemcov o vymenu alebo o kupu bytu/domu a upozornuje ich, ako pri vymenach alebo pri predaji postupovat. Manual je prisposobeny na slovenske podmienky na zaklade konzultacii a spoluprace s domacimi odbornikmi a bol doteraz poskytovany jednotlivym zaujemcov v ramci Sprostredkovania vymeny. Manual je vhodnou informaciou pre ludi, ktori nemaju ziadne skusenosti s tym, co vsetko suvisi s vymenou bytu alebo domu, ako postupovat a ako si dat pozor na podrobnosti pri jednotlivych krokoch, ktore su s takymto rozhodnutim spojene. Manual je prvym materialom podobneho druhu u nas.
Adresa kancelarie, kde moze zaujemca ziskat informacie alebo poziadat registracny formular: Vzdelavacie a informacne centrum pre rozvoj byvania, regionalna kancelaria Ziar nad Hronom, Janskeho 4/306, 965 01 Ziar nad Hronom, tel.: 0857/672 52 65, fax: 0857/673 50 30, E-mail: vicrb@vicrb.sk. Okrem toho mozu zakladne informacie a registracne formulare poskytovat aj regionalne vzdelavacie a informacne centra v Bratislave, Banskej Bystrici, v Martine a v Kosiciach.

Jaroslava Zapletalova

Zvierata v mestach

V roku1998 Sloboda zvierat iniciovala kampan za zmenu v §5 Zakona o ochrane zvierat, ktory hovori, ze dovodom na usmrtenie zvierata je to, ze je tulave, nechcene alebo v utulku. Tento rok sa k danej problematike vraciame a obraciame sa na kompetentne organy so ziadostou o zavedenie efektivnych opatreni a rieseni problematiky zvierat v mestach.

Preco pouzit humanne a zaroven efektivne riesenia?
Je potrebne uvedomit si, ze obyvatelom miest nesposobuju problemy psy, ale ich nezodpovedni majitelia a predstavitelia samosprav, ktori nevytvaraju podmienky na optimalizaciu suzitia do dvoch skupin rozdelenej spolocnosti. Riesenie tejto problematiky je nevyhnutne a malo by byt samozrejmostou v kazdom meste. Nie je mozne prehliadnut skutocnost, ze ludia jednoducho psy chovat chcu a pre bezproblemove spoluzitie zvierat a ludi v intravilanoch miest a obci je potrebne urobit patricne opatrenia, a to nielen v rovine legislativnej, ale i praktickej.

Ako efektivne a humanne riesit problematiku tulavych zvierat?
Sloboda zvierat samozrejme nepozaduje zmenu bez toho, aby ponukla kvalitne a realne riesenie tohto problemu. Okrem preventivnych opatreni by to mohlo byt napr. investovanie poplatkov za psov do ,,psej" problematiky. Zmena zakona a zakaz zabijania zvierat na uliciach je iba jednou castou riesenia problematiky tulavych zvierat v mestach. V roku 1998 sme absolvovali turne po celom Slovensku a starostom miest bol predlozeny Projekt kontroly populacie zvierat v mestach. Tento sa v piatich zakladnych okruhoch - registracia zvierat, sterilizacia, vystavba utulkov, vychova, legislativa - venuje komplexnemu a ekonomicky vyhodnemu rieseniu, ktore je prijatelne pre obyvatelov i zastupcov miest. Prinasame vam zakladne informacie o jednotlivych bodoch, avsak cela problematika je v projekte vypracovana do najmensich detailov a efektivita ponukaneho riesenia je overena v mnohych krajinach celeho sveta.

Registracia zvierat:
Dobry a dosledne uplatnovany system registracie zabezpeci v meste presnu evidenciu majitelov psov, cim zvysuje ich zodpovednost a zabranuje beztrestnemu vyhodeniu zvierata na ulicu. Rovnako zabranuje premnozeniu zvierat a tym znizuje riziko napadnutia cloveka, dopravnych nehod ci nakazy, znizuje naklady na karantenu a zvysuje prijem do pokladnice mesta. Najefektivnejsou metodou je mikrocipizacia - zavedenie miniaturneho cipu pod kozu zvierata. Pri najdeni zacipovaneho zvierata jednoduche nacitacie zariadenie identifikuje cislo, podla ktoreho je mozne v celoslovenskej databaze vyhladat udaje o majitelovi. Inspiraciou pre majitelov zacipovanych zvierat moze byt napr. zlava na poplatku 300 korun pocas troch rokov, ako to urobili v Ceskych Budejoviciach. Na zaciatku musi mesto do tychto opatreni investovat urcitu sumu, avsak zabezpeci si tym podchytenie vacsieho poctu majitelov zvierat a tym aj zaruceny prijem penazi do buducnosti.

Sterilizacia:
Sterilizacna kampan pre obcanov mesta v spolupraci s ochranarmi a veterinarmi znizi pocet nechcenych novonarodenych steniat. Kedze plodnost spolocenskych zvierat je priam enormna, sterilizacia je najrychlejsou metodou znizenia poctu tulavych a nechcenych zvierat v uliciach. Prax ukazala, ze opatrenia v podobe hromadneho zabijania zvierat problem neriesia. Kazdy, kto nema zaujem o rozmnozovanie zvierat, by mal byt motivovany k sterilizacii zvierata. Je dolezite financne zvyhodnit chov sterilizovanych zvierat.

Utulky, humanny odchyt, umiestnovanie:
Komplexne humanne riesenie problemu tulavych zvierat sa nezaobide bez zriadenia utulku na ich prechodne umiestnenie a stalej odchytovej sluzby. Je samozrejme, ze ani absolutna disciplinovanost chovatelov nie je zarukou toho, ze sa na ulici nevyskytne tulave, resp. zabehnute zviera. Zavedenie likvidacnych praktik zameranych na odchyt a utracanie nie je ucinne a zabijanie treba rok co rok opakovat. Tym, ze sa pocty tulavych zvierat na urcity cas znizia, zlepsia sa podmienky na prezitie tych, ktore na ulici zostanu. Navyse, ak sa nezavedu ucinne preventivne opatrenia, bude sa pocet tulavych zvierat zvysovat ich opustanim a mnozenim. Adopciu zvierat z utulku je mozne podporit napr. odpustenim rocneho poplatku za taketo zviera. Humanna stranka a moznost majitela najst si stratene zviera by mali byt vo vyspelej spolocnosti samozrejmostou!

Vychova majitelov zvierat:
Velmi dolezitou sucastou riesenia problemu je informovanost a vychova majitelov zvierat. Nemozno ocakavat, ze obyvatelia sami od seba zacnu zvierata registrovat, sterilizovat, ,,vencit na vencoviskach", ci zbierat exkrementy po svojich milacikoch. Mesto musi velmi vyrazne pomocou lokalnych medii, distribucie letakov do schranok, ci na informacnych plochach mesta vyzyvat obyvatelov k zmene, upozornovat ich na vyhody takehoto riesenia, mesto by malo majitelov zvierat motivovat a za poplatky im ponuknut to, co by malo byt samozrejmostou. Dolezite je tiez oznacovanie verejnych priestranstiev pre volny pohyb psov tabulami, umiestnovanie kosov na zber exkrementov a pod.

Legislativa - ucinne VZN:
Tieto opatrenia by mali byt do praxe zavedene ucinnym vseobecnym zavaznym nariadenim. Silnou zbranou v rukach kazdeho mesta su poplatky za zvierata. Aby si mesto zabezpecilo co najvacsi pocet platitelov, ktorym bude moct spatne poskytnut sluzby, malo by financne zvyhodnit drzanie zvierat sterilizovanych, zacipovanych ci adoptovanych z utulku. Dalsim krokom by malo byt nekompromisne pokutovanie majitelov, ktori nemaju zviera na verejnom priestranstve na vodidle, za neodpratavanie exkrementov ci neoznacenie zvierata. Taketo riesenie je vyhodne pre vsetkych - pre mesto, ktore ma zabezpeceny prijem poplatkov, pre majitelov zvierat - ktorym su zo zaplatenych poplatkov poskytovane rozne sluzby a samozrejme aj pre vsetkych obyvatelov, ktori by sa uz nemuseli rozculovat nad exkrementami v parkoch a na uliciach, nad ,,vencenim" psov v pieskoviskach ci nad volne sa pohybujucimi tulavymi zvieratami.

Zmeny v cestovnom poriadku Zeleznic Slovenskej republiky

Cestovny poriadok 2001/2002 prinesie v porovnani s predoslym cestovnym poriadkom od 10. juna viacero zmien v medzistatnej i vnutrostatnej osobnej doprave, ale aj v trvani jeho platnosti, ktora bude az do 14. decembra 2002.
Zmeny vyvolali viacere okolnosti, ci uz mimo ZSR (urychlenie jazdy na tratiach CD a DB s naslednou upravou rozlozenia siete vlakov najvyssej kategorie - EuroCity), alebo na ZSR (pokracovanie v prestavbe koridoru c. V medzi Bratislavou a Zilinou na rychlost 160 km/h), ako aj zavedenim racionalizacnych opatreni vynutenych financnou situaciou ZSR.
V regione Banskobystrickeho kraja dochadza k zmene cislovania trati, pricom trat Zvolen - Vrutky cez B. Bystricu ma c. 170, trat Zvolen - Diviaky c. 171, trat Banska Bystrica - Cervena Skala c. 172, trat Cervena Skala - Margecany c. 173, trat Brezno - Jesenske c. 174 a trat Rimavska Sobota - Poltar c. 175.
V preprave osobnymi vlakmi na jednotlivych tratiach obvodu kraja dochadza k podstatnejsim zmenam v polohach a pocte osobnych vlakov, z ktorych sme vybrali tie, ktore sa tykaju okresu Brezno:
Trat 172 Banska Bystrica - Brezno - Cervena Skala:
o Rozsah vlakovej dopravy bol zvyseny o jeden par vlakov z B. Bystrice do Slovenskej Lupce a spat urceny pre zamestnanecku frekvenciu, v nedelu o premavajuci vlak z Brezna do Cervenej Skaly a jeden v dopoludnajsich hodinach z Banskej Bystrice.
o Vlak 7405 v platnom cestovnom poriadku bol pre nedostatocnu vyuzivanost zruseny.
o Vlak 7405 (sucasny 7407) je vedeny asi o 10 minut v neskorsej polohe z dovodu vytvorenia pripoja v zeleznicnej stanici Banska Bystrica od Zvolena.
o Vlak 7413 je vedeny ako novy vlak z Banskej Bystrice (odchod 10.40 h) do Brezna (prichod 11.41 h).
o Vlak 7439 (sucasny 7431) bude premavat len po Novu Masu z dovodu nedostatocnej vyuzivanosti v dalsom useku trate do Cervenej Skaly.
o Vlak 7431 je vedeny ako novy vlak premavajuci v nedelu s odchodom zo zeleznicnej stanice Brezno (odchod 17.55 h) do Cervenej Skaly (prichod 19.07). V tento den nebude premavat na tejto trati vlak 7433 (sucasny 7427). Poloha vlaku je presunuta z dovodu presunu pripojneho vlaku v zeleznicnej stanici Cervena Skala s pripojom do Kosic.
o Vlak 7426 (sucasny 7422) je vedeny z dovodu nedostatocneho vyuzivania v useku Cervena Skala - Brezno len v nedelu.
Trat 174 Brezno - Rimavska Sobota - Jesenske
o Vlak 7685 je vedeny v sucasnej polohe len v sobotu a vo sviatok. V pracovne dni bude vedeny s odchodom zo zeleznicnej stanice Brezno o 10.50 h (ako vlak 7687) na zaklade poziadaviek regionu.


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT