17. JUL 2001 Strana 2

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Polrok v cislach

Na tlacovej konferencii vo stvrtok 12. jula pracovnici Inspektoratu Slovenskej obchodnej inspekcie pre Banskobystricky kraj informovali novinarov o vysledkoch kontrol v prvom polroku. V tomto obdobi kontrolovali dovedna v 1354 prevadzkopvych jednotkach, v ktorych vykonali 832 nakupov. Zaznamenali 608 predrazeni, co predstavuje 61,1 percenta, vyska predrazenia na sto korun z hodnoty vsetkych nakupov dosiahla korunu devatdesiat halierov. Pri kontrole kvality a spravnosti oznacovania nedostatky objavili v 760 prevadzkach pri 4229 druhoch tovaru v hodnote 13 666 360 korun. V 171 prevadzkovych jednotkach dali prikaz na likvidaciu 392 druhov tovaru za 56 313 korun. Za zistene nedostatky spisali 288 oznameni o zacati spravneho konania a ulozili 1014 blokovych pokut v hodnote 760 400 korun.

(sk)

Zapojte sa do sutaze

Muranska planina je jednou z peral slovenskej prirody. Kazdy rok prichadza nacriet z jej krasy mnozstvo navstevnikov. Pre kazdeho, kto sa okom obdivovatela ci okom kritika pozera na Muransku planinu cez objektiv fotoaparatu, pripravili Sprava Narodneho parku Muranska planina a Neinvesticny fond Muranska planina fotograficku sutaz na temu Priroda a krajina Narodneho parku Muranska planina. Cielom fotosutaze a naslednych regionalnych vystav fotografii je nastavit zrkadlo prirodnym krasam a hodnotam nasho narodneho parku, ale aj poukazat na negativne javy na jeho uzemi. Ak sa chcete do sutaze zapojit a predstavit ludom v regione svoj pohlad na Muransku planinu, zaslite do 30. septembra svoje ciernobiele alebo farebne fotografie formatu 20x30 cm Sprave NP Muranska planina, Ul. J. Krala 12, 050 01 Revuca. Na zadnej strane fotografii uvedte svoje meno, adresu a nazov fotografie. Zvlastnostou sutaze a jednou z podmienok je potreba doplnit sutazne fotografie o postrehy a dojmy z navstevy Narodneho parku Muranska planina.

(js)

Hovorili o SNP

Sprievodnou akciou Dna policie bolo stretnutie, ktore sa uskutocnilo v prvy julovy piatok na pode mestskeho uradu. Zucastnilo sa na nej vedenie Okresneho riaditelstva Policajneho zboru v Brezne, predseda OV SZPB Jan Zemko, primator Ing. Vladimir Fasko, zastupkyna prednostu okresneho uradu Ing. Janka Mihalovicova a dalsi pozvani hostia. Ucastnici podujatia si prehlbili vedomosti o aktivitach pocas SNP v Brezne a v okoli, o podiele zandarstva a cetnictva na pripravach SNP a priamo pocas neho.

(od)

Pomoc visegradskeho fondu

V poslednom case sa velky vyznam pripisuje cezhranicnej spolupraci, comu aj mesto Brezno priklada velky vyznam. Potvrdzuje to aj uzatvorenie troch medzinarodnych zmluv o spolupraci s francuzskym mestom Meudon, ceskym Novym Bydzovom a polskym Ciechanowom.
Predsedovia vlad visegradskych krajin schvalili na podporu rozvoja spoluprace na vsetkych urovniach na rok 2002 dovedna 2 000 000 eur, co v prepocte predstavuje 8,4 miliardy korun. Financne zdroje fondu sa budu poskytovat na aktivity z oblasti kulturnej spoluprace, vedeckej vymeny, vyskumu, vzdelavania, vymeny medzi mladymi ludmi a cezhranicnej spoluprace. Hlavna podmienka, ktoru by mal projekt splnit, je vzajomna spolupraca aspon medzi tromi krajinami z regionu V 4 (v cezhranicnej spolupraci su akceptovatelne projekty dvojstrannej dohody).
Zaujemcovia o podporu z International Visegrad Fond (IVF) sa o moznostiach grantu mozu dozvediet na oficialnej web-stranke IVF na www.visegradfond.org, alebo v sekretariate fondu (Drotarska 46, Bratislava, c. t. 02/62529411,2).
Zadanie projektov je vymedzene terminmi 15. september a 15. marec. Moznost zaslat granty z IVF ponukame vsetkym, ktori o tuto pomoc prejavia zaujem.

Ing. Vladimir Fasko,
primator Brezna
 

h0129e.jpg (24975 bytes) Na Slovensku sa im paci

Od 7. do 11. jula navstivili Slovensko dva ukrajinske subory,
ktorych clenovia okrem ucinkovania na 47. rocniku medzinarodneho folklorneho festivalu Vychodna 2001 a na Taloch, kde boli ubytovani v moteli, poznavali aj kulturne a prirodne krasy nasej krajiny.
Zbor Zuravuski zo Strednej skoly N. 22 v Odese vedie Marina Presnova a Nina Kolobkova, laureat konkurzu Talenty tvoje. Veduca folklorneho suboru Beregina Eleonora Shapkina je nositelkou titulu Zena roka a organizatorkou festivalu Perlyna Juga. Ich spolocny program Vienok Cierneho mora pripravila Olena Bogdanova, riaditelka umeleckeho centra Asociacia narodnych kultur regionu Odesa, ktore zdruzuje detia mladez sedemnastich narodnych a etnickych kultur. Na Slovensku neboli poprvykrat. Uz v roku 1996 ucinkovali na dobrocinnych koncertoch v Brezne, v hoteli Partizan, o dva roky vo Vychodnej. Nadviazali kontakty s ukrajinskymi centrami kultury na Slovensku, v Nemecku, Francuzsku, Grecku a v Taliansku. Snivaju o ucasti narodnych tanecnych skupin z Gruzinska a Armenska, zijucich v Odese, na tanecnom folklornom sviatku na Slovensku.

(id)

Opytali sme sa za vas
hlavnej odbornicky Ministerstva zdravotnictva SR pre epidemiologiu MUDr. Marie Avdicovej:

o Aka je epidemiologicka situacia vo vyskyte salmoneloz na Slovensku, ako salmonelozam predchadzat?

- Salmonelozy patria medzi najcastejsie sa vyskytujuce alimentarne (suvisiace s prijmom potravy) nakazy na Slovensku. Ich vyskyt minimalne styrikrat presahuje vyskyt vsetkych ostatnych alimentarnych nakaz. Ich trend je v dlhodobom sledovani neustale sa zvysujuci. Vyskyt na Slovensku sa svojim charakterom nelisi od vyskytu v ostatnych krajinach Europy. Sucasny stav je zapricineny silnou aktivitou Salmonely enteritidis, ktora dominuje v etiologii ochoreni na salmonelozu a presadila sa zhruba od zaciatku posledneho desatrocia. Salmonelozy patria medzi typicke zoonozy (infekcne choroby zvierat). K cloveku sa dostavaju prostrednictvom primarne a sekundarne kontaminovanych potravin, medzi ktorymi v poslednom desatroci dominuju vajcia, hydinove maso a vyrobky z nich. V prirode sa tato zoonoza udrzuje prostrednictvom hlodavcov a divokozijucich vtakov, ktore prenasaju nakazu do cistych chovov uzitkovych zvierat. O rozsirenie tejto nakazy sa ciastocne pricinil aj clovek tym, ze pri vyrobe krmnych zmesi zo zvierat urcenych na likvidaciu sa nedodrzali zakladne technologicke parametre z hladiska tepelne-tlakoveho opracovania, ktore malo zarucit kvalitu a najma mikrobiologicku neskodnost krmnych zmesi.
V roku 2000 bolo na Slovensku hlasenych 18 143 ochoreni (chor. 336,27/100 000). Je to pokles o 4% v porovnani s rokom 1999 a s 5-rocnym priemerom je pokles o 1%. Podiel romskeho etnika pri tejto diagnoze je 3,8% z celkoveho poctu ochoreni. Importovane nakazy boli zaznamenane osemnastkrat (z toho trikrat z Afriky, raz z CR, strnastkrat ostatne staty Europy). U 516 osob bolo zistene bezpriznakove vylucovanie salmonel. Z regionov bola najvyssia chorobnost zaznamenana v Trencianskom kraji (498,5) a Nitrianskom (404,5). Okres Brezno patri medzi okresy s najnizsou chorobnostou. Najviac ochoreni bolo hlasenych od aprila do decembra (spolu 15 522 ochoreni), co je 85,6% z celkoveho vyskytu s maximom v juni (2 473, co je 13,6% z celkoveho vyskytu).
Najvyssia vekovo-specificka chorobnost bola zistena u 0-rocnych deti (1685,3/100 000), je patkrat vyssia ako priemerna chorobnost na Slovensku, dalej u deti 1 - 4-rocnych - 1280,1. V porovnani s rokom 1999 bola chorobnost o 4,6% vyssia u 0-rocnych a o 11,9% u 1 - 4-rocnych deti. K ochoreniam malych deti prispieva najma fakt, ze mlade mamicky pouzivaju na skvalitnenie polievok, pudingov a inej detskej vyzivy surove zltka, ktore pridavaju do jedal tesne pred ukoncenim ich pripravy a tieto nie su dostatocne tepelne spracovane. Najcastejsim jedlom, v ktorom sa podarilo pri epidemiologickych setreniach potvrdit pritomnost salmonel, bol majonezovy salat z doma pripravovanej majonezy, zakusky s vajecnou plnkou (torty, veterniky...) kuracie maso, knedla, vyprazane rezne. Charakter sirenia salmonel bol ovplyvneny hlavne majonezovymi salatmi, cukrarenskymi vyrobkami, hydinou a doma pripravovanymi jedlami s pouzitim nedostatocne tepelne spracovanych vajec. Najvacsia epidemia bola hlasena z okresu Prievidza, kde v case od 9. do 22. maja ochorelo 140 osob po konzumacii zemlovej knedle, vyrobenej v lahodkarskej vyrobni v Handlovej a distribuovanej do siete. Etiologicke agens - Salmonela enteritidis bola potvrdena aj v majonezovom salate v jednej vzorke a v knedli vo dvoch vzorkach. V roku 2000 boli hlasene styri ochorenia na salmonelozu, ktore koncili umrtim, z toho boli tri na salmonelovu septikemiu. Umrtnost na salmonelozu dosiahla hodnotu 0,08/100 000 obyvatelov, smrtnost 0,02%.
Kedze zatial nie je mozne zarucit absolutnu bezchybnost vajec a hydiny na volnom trhu, vydala Svetova zdravotnicka organizacia odporucania pre bezpecne zaobchadzanie s tymito druhmi potravin, ktore boli pre slovensku verejnost formulovane do strnastich bodov:
Maso a vajcia nakupujte len v povolenych predajniach, kde su uskladnene v chladiacom zariadeni a veterinarne kontrolovane. Suroviny skladujte v chladnicke, zabranite rozmnozovaniu salmonel. Vznik aj zavaznost klinickeho priebehu ochorenia zavisi od poctu salmonel. Salmonely sa rozmnozuju pri teplotach od 10 - 60°C, najviac medzi 30 - 40°C. Surove vajcia neumyvajte. Pormi v skrupine mozete zaniest salmonely z povrchu vajec. Pri manipulacii so surovym masom a surovymi vajcami (rozbijani a spracovavani) dbajte o zvysenu hygienu: pracovne miesto i nadoby dokladne poumyvajte teplou vodou a detergencnym prostriedkom (Jar, Pril a pod.). Po praci si dokladne umyte ruky! Zabranite tym znecisteniu hotovych jedal salmonelami. Odrezky masa a skrupiny po rozbiti vajec odhadzujte do nadoby s vrchnakom. Zabranite tym prenosu salmonel hmyzom. Nekonzumujte jedla, ktore nie su dostatocne tepelne spracovane. Na zneskodnenie salmonel treba vajce varit vo vode 100°C teplej dvanast minut. Varenim nedochadza k znehodnoteniu dolezitych zivin vo vajicku. Pri tepelnom spracovani masa je potrebne, aby sa tato teplota dosiahla v celom objeme. Majonezu pouzivajte len priemyselne vyrobenu. Na jej vyrobu sa pouzivaju pasterizovane, cize zdravotne neskodne vajicka. Zmrazene suroviny pred tepelnou upravou dokladne rozmrazte, aby sa prevarili v celom objeme. Pri vareni rozmrazenych surovin sa v ich vnutri dosiahne iba taka teplota, pri ktorej sa salmonely rozmnozia a neznicia. Hotove jedla skladujte pri teplote do 10°C a pred podavanim zohrejte minimalne na 90°C, alebo kratko povarte. Zabranite rozmnozovaniu a znicite pripadne rozmnozene salmonely. Najvhodnejsie je pripravovat stravu vzdy z cerstvych surovin, kratko pred jedenim. Nezmrazujte naraz velke mnozstvo suroviny (maso a pod.), pretoze sa tym predlzuje cas na dosiahnutie potrebnej teploty -18°C, zabranite rozmnozovaniu salmonel. Pamatajte, ze zmrazenim sa salmonely nenicia. Kuchynske naradie udrzujte v cistote, zabranite tak rozmnozovaniu salmonel v nedokonale odstranenych zvyskoch stravy. Zabrante styku medzi surovymi a uvarenymi potravinami. Nepouzivajte rovnake nastroje, noze, dosky na krajanie pre surove a varene potraviny. Zabranite prenosu salmonel (znecisteniu) na potraviny urcene uz ku konzumacii. Dodrzujte zasady osobnej hygieny. Umyvajte si ruky pred zacatim pripravy stravy, samozrejme vzdy, ak sa znecistia a po pouziti WC, zamedzite prenosu salmonel. Pri kazdom hnackovom ochoreni vyhladajte lekara. Vcasnou liecbou sa zlepsi zdravotny stav choreho a zabrani sa dalsiemu prenosu salmonel.


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT