09. NOVEMBER 1999 Strana 8

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

... 

 
V predajni DLAKER nakupite vsetko pod jednou strechou
Predajna DLAKER sidli na Namesti gen. M. R. Stefanika 12 v Brezne. Predavame vsetko na rekonstrukciu kupelni, dlazieb a na finalne prace pri vystavbe rodinnych domov. Hlavnym sortimentom su keramicke obklady, dlazby, laminovane podlahy. Kupite u nas vsetko od lepidla, sparovacej hmoty, cez rohove listy az po kupelnove doplnky. V skratke povedane: POD JEDNOU STRECHOU VSETKO POTREBNE NA PRESTAVBU MODERNEJ A PEKNEJ KUPELNE, KUCHYNE A PRAKTICKY CELEHO BYTU.

* Ake obklady a dlazby ponukate?
- Mame siroku skalu lacnych a pri tom kvalitnych obkladov a dlazieb. Pre narocnejsich dokazeme podla katalogov zadovazit tovar od viacerych renomovanych talianskych a spanielskych firiem. Taktiez kupelnovy nabytok od roznych firiem. Vodovodne baterie su od poprednych nemeckych a talianskych firiem. Na funkcnost tychto baterii davame zaruku pat rokov. Dalej predavame sprchove kuty a akrylove vane. Do vani sa da namontovat hydromasazny alebo airmasazny system (tzv. perlicka).

* Kupuju si ludia tieto vane?
- Je vela ludi, ktori minaju peniaze na rozne cacky, ale dat peniaze na vec, ktora pomaha pri udrziavani a otuzovani zdravia, je problem. Ale uz aj na Slovensku si ludia cim dalej tym viac vazia svoje zdravie a kupuju si tieto vane. Maju kupele doma. Su zdravsi a neriskuju rozne kupelne "milostne aferky".

* A co nam mozete povedat o tzv. plavajucich podlahach?
- Zacnem tym, ze lacne plavajuce podlahy predava skoro kazdy. My predavame kvalitne za rozumnu cenu. Su od renomovaneho nemeckeho vyrobcu MEISTER. Pri kupe by som chcel dat do pozornosti kupujuceho: ci su parkety znackove, aku maju oteruvzdornost (pri firme MEISTER sa neudavaju otacky, ale udava do ako namahanych miestnosti su predurcene, urcovanie otacok je zavadzajuce), aky poradensky a zarucny servis vam dokaze dat ten ktory predajca.

* Co dodat na zaver?
- Skoncim nasim reklamnym sloganom: NEPOCUVAJTE RECI, ZE DLAKER JE DRAHY. PRIDTE A PRESVEDCTE SA SAMI. PORADIME, POSLUZIME!

Predchadzanie poziarom pocas zimneho obdobia

Kvalitna prevencia v objektoch osobneho a sukromneho vlastnictva znamena dokladnu pripravu na nastavajuce zimne obdobie. Tato otazka sa bezprostredne tyka vsetkych vlastnikov a uzivatelov vykurovacich systemov. Zimne vykurovacie obdobie kladie zvyseny narok na dokladnu a vcasnu pripravenost technologickych zariadeni, vykurovacich systemov, kominovych telies, a to hlavne v riadnej a odbornej udrzbe a odstraneni zistenych nedostatkov. Toto je jedna zo zakladnych podmienok, aby sme pre seba a svojich spoluobcanov zabezpecili bezpecne vykurovanie.

Okrem poziadaviek na riadny technicky stav vykurovacich telies je dolezitym ukazovatelom ludsky cinitel, t. j. postoj a pristup k prevencii, zodpovednost za prevadzkovanie spotrebicov a tym aj vplyvanie na znizovanie poctu poziarov a havarii. Majitelia rodinnych domov, chalup a rekreacnych chat podcenuju stav dymovodov, kominovych telies a ich cistenie, nedbaju o riadne uskladnenie tuhych paliv, cim ohrozuju seba aj spoluobcanov. Nebezpecenstvo vzniku poziarov ciha na obyvatelov obytnych domov, hlavne pri pouzivani tepelnych spotrebicov pri vykurovani bytov pomocou roznych infraziaricov, pripadne podomacky zhotovenych provizornych ohrievacov, ktore bezprostredne ohrozuju ich zdravie, zivoty a hodnoty v osobnom a sukromnom vlastnictve. Nastavajuce zimne obdobie je charakteristicke aj domacimi zabijackami, s cim suvisi aj spracovanie masa, hlavne jeho udenie. Preto majitelia udiarni by mali dbat hlavne na bezpecnu odstupovu vzdialenost (min. 5 m) udiarni od ostatnych hospodarskych budov a rodinnych domov. Pocas prevadzkovania udiarne dbat o zakrytie ohniska plechom, aby sa zabranilo odkvapkavaniu masti do ohniska a tym k pripadnemu vzniku poziaru. Pouzivanie a instalovanie tepelnych spotrebicov je potrebne riesit podla poziadaviek Vyhl. MV SR c. 84/97 Z. z. a navaznych technickych noriem z odboru poziarnej ochrany, a to hlavne:

- tepelny spotrebic pouzivat len vtedy, ak je v dobrom technickom stave a za podmienok urcenych v dokumentacii k spotrebicu (navod na pouzivanie od vyrobcu). Zvysenu pozornost venovat pri kupe vyrobkov z dovozu, v ziadnom pripade nepouzivat rozne provizorne vyhotovene spotrebice,

- pri pouzivani spotrebica dbat o dozor nad jeho prevadzkou, bez dozoru mozno prevadzkovat len taky spotrebic, ktoreho konstrukcne vyhotovenie to dovoluje a ak je to uvedene v navode na obsluhu,

- predmety z lahkozapalnych a horlavych materialov sa nesmu ukladat na spotrebic alebo do vzdialenosti mensej ako je urcena bezpecna vzdialenost,

- pre dany spotrebic pouzivat len palivo, na ktore je spotrebic konstrukcne vyhotoveny, to plati aj pri zakurovani,

- nevychladnuty popol po vybrati z palivoveho spotrebica na tuhe palivo ukladat iba do nadob z nehorlavych materialov,

- dbat o pravidelnu kontrolu a cistenie kominoveho telesa, a to osobu, ktora ma na tuto cinnost opravnenie, v blizkosti kominoveho telesa neskladovat lahkozapalne materialy, dbat o riadne uzatvorenie kominovych dvierok, podlaha okolo kominovych dvierok moze byt len z nehorlavych materialov alebo ju treba chranit ochrannou podlozkou,

- dbat o riadne napojenie, upevnenie a tesnost dymovodov do kominoveho telesa,

- nedostatky na tepelnom spotrebici, kominovom telese a inych technologickych zariadeniach a vedeni pre dany spotrebic odstranit podla pokynu vyrobcu.

Vzhladom na bliziace sa vianocne sviatky je aktualna aj poziarna bezpecnost pri pouzivani zabavnej pyrotechniky, ktora pri neodbornej manipulacii moze zapricinit popaleniny, ale aj vznietenie lahkozapalnych latok. Zvysenu pozornost treba venovat aj pouzivaniu klasickych prskaviek a sviecok na vianocnom stromceku a podobne. Odbor poziarnej ochrany Okresneho uradu v Brezne sa aj touto formou obracia na vsetkych obcanov s prosbou o dodrziavanie vsetkych poziarno-bezpecnostnych opatreni, za ucelom znizenia poziarovosti a tym aj ochrany zivotov, zdravia a majetku nas vsetkych.

npor. PO Richard Kindernay

Podporny uverovy program

Mali a stredni podnikatelia oznacuju za najvacsiu prekazku podnikania nedostatok volneho kapitalu. Tuto skutocnost pocituju nielen ti, co chcu svoje podnikatelske aktivity rozsirovat, ale aj ti, ktori sa este len rozhodli vstupit do podnikatelskeho prostredia. Aj ked ide o problem s vyrazne makroekonomickymi dimenziami, predsa urcitym riesenim je ziskat vyhodnejsi uver z podpornych financnych programov. Pre podnikatelov existuje viacero projektov, ktore im pomozu preklenut krizovu situaciu spocivajucu v nedostatku zdrojov.

Jednym z nich je Podporny uverovy program (PUP), ktory mnohi podnikatelia velmi dobre poznaju. Prostriedky tohto fondu sa vytvaraju zo zdrojov statneho rozpoctu, programu Phare a v sucasnosti piatich komercnych bank. Jeho koordinatorom je Narodna agentura pre rozvoj maleho a stredneho podnikania (NARMSP) so sidlom v Bratislave. Cielovou skupinou su mali a stredni podnikatelia zamestnavajuci do patsto pracovnikov. Mali by posobit v oblasti vyroby, remesiel, niektorych druhov sluzieb a aktivneho cestovneho ruchu.

NARMSP prostrednictvom siete sedemnastich regionalnych poradenskych a informacnych centier (RPIC) a podnikatelskych inovacnych centier (BIC) je miestom prveho kontaktu podnikatelov, ktori chcu ziskat potrebne informacie.

Podporny uverovy program startoval na jesen v roku 1994 so sumou 600 milionov korun, ked don po 200 milionov korun prispela Komisia Europskej unie, statny rozpocet a tri bankove institucie - Slovenska sporitelna, a.s., Polnobanka, a.s., Tatra banka, a.s. V roku 1995 bol fond zvyseny o dalsich 600 milionov korun a pocet spolupracujucich bank rozsirila Istrobanka, a.s. V roku 1998 bol fond doplneny o dalsich 600 milionov korun a do programu sa zapojila aj Ludova banka, a.s.

Podnikatelia, ktori splnaju pozadovane kriteria, mozu poziadat o uver za podstatne vyhodnejsich urokovych podmienok ako su bezne komercne uvery. Vyska uveru je maximalne 5 milionov korun so splatnostou pat rokov. O uspesnosti programu svedci mnozstvo podnikatelskych zamerov, ktore boli vyfinancovane z prostriedkov PUP: Od zaciatku realizacie programu v roku 1994 do 30. juna 1999 bolo poskytnutych dovedna 736 uverov v celkovom objeme 2,3 miliona korun. Efektivnost vyuzitia prostriedkov umoznuje revolvingovy charakter programu t. j. splatky uverov sa vracaju do fondu a sluzia pre nove uvery. Dolezita informacia je konstatovanie, ze vo fonde je zatial dostatok volnych zdrojov.

Ing. Miroslav Ursiny,
riaditel BIC Banska Bystrica, s.r.o.

Viete, ze

13. november - Medzinarodny den nevidiacich
14. november - Svetovy den diabetu
15. - 21. november - Europsky tyzden boja proti drogam
18. november - Medzinarodny den bez fajcenia

Pat veci, ktore by mal kazdy vediet a diabete

  • 1. Co je to?

Diabates vznikne, ked nase telo netvori dostatok inzulinu. Bez inzulinu organizmus nedostava potrebnu energiu z potravy.

  • 2. Je to vazne?

Ano. Diabates je celozivotne ochorenie. Bez priliehavej starostlivosti moze viest k ochoreniu srdca, obliciek, slepote a k amputaciam.

  • 3. Je vyliecitelny?

Nie. Ale mozes viest aktivny, zdravy zivot, ak vyuzijes efektivnu liecbu a staras sa o seba podla odporucani odbornikov.

  • 4. Kto je v riziku?

Kazdy, vsade a v kazdom veku. Nadmerna hmotnost a vyskyt cukrovky v rodine zvysuje riziko.

  • 5. Mam diabetes?

Aj ked nie su specificke priznaky, najcastejsie su: nadmerny smad, caste mocenie a nevysvetlitelny ubytok hmotnosti.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT