16. NOVEMBER 1999 Strana 8

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

... 

 
STANOVISKO RADY ZMOS

k navrhu projektu "Strategia decentralizacie a reformy verejnej spravy v Slovenskej republike" predlozenemu na rokovanie vlady SR (schvalene na zasadnuti Rady ZMOS vo Zvolene dna 23. septembra 1999)

Organy Zdruzenia miest a obci Slovenska - Rada, Predsednictvo a Sekcia legislativy, verejnej spravy, bezpecnosti a armady (dalej len ZMOS) na svojich zasadnutiach prerokovali navrh projektu "Strategia decentralizacie a reformy verejnej spravy v SR a Navrh uznesenia vlady SR k projektu Strategia decentralizacie a reformy verejnej spravy v SR", ktore predlozil splnomocnenec vlady SR pre realizaciu projektu strategie reformy verejnej spravy.

ZMOS konstatuje, ze splnomocnenec vlady SR pre realizaciu projektu strategie reformy verejnej spravy zohladnil pripomienky ZMOS uplatnene na dvojstrannych rokovaniach a v stanovisku rady ZMOS schvalenom uznesenim cislo 3 z 1. 6. 1999.

ZMOS konstatuje, ze projekt zohladnuje dlhodobe zamery, ktore ZMOS v minulosti deklaroval v uzneseniach svojich organov a presadzoval v ramci diskusii o podobe verejnej spravy.

ZMOS podporuje projekt strategie dalsieho postupu v procese decentralizacie a reformy verejnej spravy a suhlasi s jeho realizaciou do konca roku 2000.

ZMOS podporuje myslienku, aby sa decentralizacia a modernizacia verejnej spravy stala narodnym programom.

ZMOS ziada, aby cela filozofia reformy verejnej spravy a postup jej realizacie vychadzala z potrieb obcanov tak, aby si svoje zalezitosti vybavili na jednom mieste a aby verejna sprava bola jednoducha a efektivna.

Prioritou ZMOS zostava posilnenie postavenia uzemnej samospravy. Zasadnou podmienkou reformy verejnej spravy je reforma financnych tokov, reforma danovej reformy a vytvorenie ekonomickej stability miest a obci. Realizaciou reformy verejnej spravy sa zvysia pravomoci obci, ale aj ich zodpovednost. S posilnenim postavenia uzemnej samospravy musi zasadne prebiehat aj financna refoma.

ZMOS podporuje tzv. dualny model verejnej spravy, t. j. institucionalne oddelenie vykonu statnej spravy a vykonu samospravy za podmienok:

- odovzdania kompetencii na uzemnu samospravu vratane prislusnych financii:

- specifikovania terajsich a buducich originalnych a prenesenych kompetencii este pred zacatim procesu decentralizacie s cielom posilnenia originalnych kompetencii uzemnej samospravy.

ZMOS v zasade suhlasi s rozsahom kompetencii, ktore maju prejst na organy uzemnej samospravy. Podmienkou je vyriesenie zadlzenosti, zodpovedajuce financovanie vykonu kompetencii a vyriesenie otazok majetku.

ZMOS ziada riesit zriadenie spravneho sudnictva.

Zasadnou otazkou decentralizacie a reformy verejnej spravy je jej financna narocnost a reforma financnych tokov.

ZMOS ziada vladu SR, aby pristupila k doteraz neprijatym ustanoveniam Europskej unie miestnej samospravy, najma v ekonomickej a financnej oblasti , a to k clanku 9 Financne zdroje miestnych organov, ods. 1, v ktorom je uvedene, ze miestne organy maju pravo na zodpovedajuce financne zdroje, ods. 5, v ktorom je zakotvena ochrana financne slabsich miestnych organov a ods. 6, ktory deklaruje, ze s miestnymi organmi sa musi riadne prerokovat sposob pridelenia prerozdelenych zdrojov.

ZMOS ziada, aby Bratislava, ako hlavne mesto SR, bola osobitnym vyssim uzemnym samospravnym celkom s kompetenciami VUC, ktore bude zabezpecovat prostrednictvom Magistratu mesta Bratislavy, aby mala postavenie aj krajskeho mesta s krajskym uradom, aby zabezpecovala kompetencie obci jednotlivym mestskym castiam tak, ako v ostatnych mestach a obciach. Sucasne ziada upravit majetkove vztahy, financne mechanizmy a vztahy medzi mestom a mestskymi castami v novom zakone o hlavnom meste SR Bratislavy tak, aby boli kompatibilne s pravidlami platnymi na uzemi celeho statu.

ZMOS ziada v suvislosti s reformou vo velkych mestach osobitnym zakonom riesit postavenie mesta Kosice.

Navrh projektu strategie stanovuje potrebu vytvarania miestnych spravnych jednotiek. Ich konstituovanie ponechava vsak otvorene. Pretoze vytvorenie miestnych spravnych jednotiek je zakladnou podmienkou na zvladnutie prenosu kompetencii a splnenie ciela stretegie reformy, navrhujeme definovat zakladne parametre pre ich vytvaranie a najma ich formu. ZMOS je pritom za princip dobrovolnosti pri ich vytvarani a zachovanie pravnej subjektivity obci, ktore ich budu vytvarat.

ZMOS ziada vladu a NR SR, aby novela zakona o obecnom zriadeni a zakon o samosprave vyssich uzemnych celkov boli schvalovane ako ustavne zakony, a to z dovodu zabezpecenia stability verejnej spravy a zabezpecenia plynuleho postupu prac na reforme verejnej spravy, ktora si vyzaduje dlhsie casove obdobie.

ZMOS ziada, aby v celom procese decentralizacie a reformy verejnej spravy bola respektovana aktivna ucast ZMOS prostrednictvom jeho zastupcov v pracovnych skupinach s moznostou predkladat legislativne navrhy, vyjadrovat sa k rozhodnutiam a k jednotlivym legislativnym navrhom, vyplyvajucim z ramcoveho harmonogramu dalsieho postupu prac a realizacie.

ZMOS si uvedomuje, ze uzemna samosprava nemoze byt iba objektom, ale mala by byt najma aktivnym spolutvorcom reformy verejnej spravy. Zlozitost a narocnost procesu reformy verejnej spravy, v ktorej sa vyskytuje cely rad otvorenych, citlivych otazok (napr. vytvaranie miestnych spravnych jednotiek, vyssich uzemnych celkov, zmeny v uzemno-spravnom cleneni), vyzaduje uzku sucinnost statnej spravy a samospravy.

Preto ZMOS ziada, aby bez jeho stanoviska, ako najvacsieho reprezentativneho zastupcu samospravy v SR, neboli vo vlade SR prerokuvane materialy o reforme verejnej spravy a aby boli predstavitelia ZMOS prizyvani na zasadnutia vlady SR a Narodnej rady SR k tejto problematike.

ZMOS ziada, aby vyssie uvedene poziadavky boli zohladnene v ramci prace na "Koncepcii decentralizacie a modernizacie verejnej spravy" a pri priprave legislativnych zamerov zakonov.

Michal Sykora,
predseda ZMOS

Jablcko namiesto cigarety

Svetova zdravotnicka organizacia vyhlasila tyzden od 15. do 21. novembra za Europsky tyzden boja proti drogam a v ramci tohto tyzdna 18. november za Medzinarodny den bez fajcenia.

Aj ked sa o drogach vela hovori a pise a tejto dnes velmi aktualnej teme sa venuje celorocne, na prevenciu to stale nestaci. Najma mladi ludia by mali byt o ich skodlivosti, o tragediach, ktore drogy sposobuju, pravidelnejsie a podrobnejsie informovani, lebo drogy sa stali zavaznym celospolocenskym problemom s dosledkami vo sfere nielen zdravotnej, ale aj socialnej, psychologickej a ekonomickej.

Treba, aby sa aj v tomto tyzdni venovala dostatocna pozornost tymto negativnym javom s dorazom na skodlivost fajcenia - drogu c. 1 v nasej spolocnosti. Fajcenie je najrozsirenejsou formou sebaposkodzovania zdravia, predovsetkym u mladych ludi, buducich mamiciek, ale aj vsetkych, ktori epidemii fajcenia podlahli.

Medzinarodny den bez fajcenia je vhodnou prilezitostou a zaroven vyzvou pre fajciarov, aby v tento den nefajcili aspon dvadsatstyri hodin, co by mohlo byt prvym stupnom zbavenia sa fajciarskej zavislosti. Dospeli maju sluzit ako priklad nielen slovom, ale hlavne cinom. Preto, ak stretnete v uliciach nasho mesta mladez zo skol a budu vam ponukat zdrave jablcko za cigaretu, neodmietnite ich, budte im vzorom a prikladom hodnym nasledovania. Oddelenie vychovy ku zdraviu, ktore tuto zdravotnu vychovnu akciu pripravilo, zaroven pozyva vsetkych, ktori chcu prestat fajcit, nech nas osobne navstivia na prvom poschodi Nemocnice s poliklinikou v Brezne denne od pol osmej do dvanastej hodiny alebo na c. tel:: 6302564.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT