18. JUN  2002 Strana 7

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Dycha tam historia

Do 28. juna si mozete v Horehronskom muzeu ,,na trinastke" pozriet vystavu Osidlenie Hradku v Hornej Lehote v dobe zeleznej. Priblizuje vysledky archeologickeho vyskumu, na ktorom sa uz stvrty rok podiela Pamiatkovy ustav a jeho stredisko v Banskej Bystrici s podporou Zeleziarni Podbrezova. Nalezisko Hradok je zname uz z minulosti, v polovici 19. storocia sa jeho skumaniu venovali Samo Chalupka a Bozena Nemcova, ktora vysledky ich badania aj publikovala.
V pocetnej keramike, ktora je znacne zlomovita, dominuju hrnce sudkoviteho tvaru len ojedinele zdobene plastickou listou alebo ,,nechtovanim" pod okrajom. Najdeme tu mimoriadne rozmerne nadoby - zasobnice s mierne rozsirenym okrajom. Salky s pasikovym uchom a sferickym telom patria do predpuchovskeho stupna. Tieto keramicke nalezy odbornici radia do kontextu dalsieho vyvoja sidliskoveho prostredia oravskej skupiny, ktora v priestore horneho Pohronia prekrocila priodzenu geograficku hranicu Nizkych Tatier. Z drobneho inventara zaujmu nalezy praslenov, kamennych a hlinenych koliesok, zelezne ihlice, bronzove naramky a bronzove ihlice. Napriklad ihlica s klincovitou hlavickou a s dvoma vyvalkami na krcku nema v hornej casti Slovenska obdobu. Vzdialene pripomina ihlice Kalenderbergerskeho okruhu. Ani k vystavenemu naramku nepoznaju archeologovia v danom prostredi analogie.
V sprievodnom texte sa mozete dozvediet, ze sidlisko v najdenom materiali vykazuje dve fazy a svojimi korenmi siaha az niekde na koniec starsej doby zeleznej. Dalsie vykopavky pod Hradkom priniesli novy material, jeho dokladne spracovanie a pokracovanie v terennom vyskume urcite prinesu nove poznatky.

 

Predseda UNESCO klubu Premysl Slavik hovori:

,,Mali by sme si pomahat vsetci naraz"

V ostatnom case sa brezniansky UNESCO klub, ktory vznikol len vlani v oktobri, podiela na nejednej akcii v meste. Zaujimalo nas, kto a co sa skryva pod tymto nazvom, preto sme o rozhovor poziadali predsedu tohto klubu Premysla Slavika:
o Kde a kedy vznikla myslienka zalozit UNESCO klub?
- Myslienka vznikla na vychodnom Slovensku, kde sa od roku 1993 ako usporiadatel zucastnujem na UNESCO-CUPe v Spisskom Podhradi. Do tejto sutaze sportovcov - amaterov sme zaradili volejbal, nohejbal a sach. Zapacila sa mi tamojsia atmosfera, spoznal som, ako medzi sebou komunikuju urcite vrstvy obyvatelstva, prosto ze nezalezi na tom, kto ma ake postavenie, ale ako sa vie zabavat, ako sportuje. Zaujalo to nielen rodicov, ale aj ich deti a zvysila sa komunikacia. Myslim si, ze v sucasnosti komunikacia medzi rodicmi a detmi viazne, v dnesnom svete sa vacsinou kazdy stara o seba a ja si myslim, ze to nie je dobre. Mali by sme si pomahat vsetci naraz. Prave na tomto sportovom podujati pod Spisskym hradom, ktory je zapisany v kulturnom svetovom dedicstve medzinarodnej organizacie UNESCO so sidlom v Parizi, sme prisli na myslienku prevziat tento nazov a v roku 2000 sme poziadali o vydanie certifikatu, aby sme pod touto hlavickou mohli vystupovat. Rozhodli sme sa, ze budeme pokracovat aj v inych mestach na Slovensku. UNESCO klub Brezno je pokracovatelom UNESCO klubu v Spisskom Podhradi a na tomto zaklade vlani vznikli UNESCO klub Surany, v tomto roku aj v Ceskej republike v Rychnove nad Kneznou. V zaciatkoch nam velmi pomohlo vedenie Zakladnej skoly Pionierska 2 a mestsky urad.
o Vasou hlavnou aktivitou vsak nie je len sport, orientujete sa aj na ine oblasti.
- Okrem sportu sa zameriavame na ochranu kulturnych, prirodnych pamiatok a ich propagaciu, ktorou by sme ich chceli dostat do svetoveho kulturneho dedicstva. V spolupraci s mestom a podnikatelskymi subjektami mienime zviditelnit Horehronie, prilakat sem viac rekreantov. Cim viac nas cudzinci spoznaju, tym viac ziskame. Zatial je to formou propagacie (napriklad Jaskyna mrtvych netopierov, Dobrocsky prales, technicke unikaty v regione) cez internet. Pripravujeme plagaty, ktore rozosleme do podnikov, aj do zahranicia. Z jednotlivych akcii robime fotodokumentaciu, nedavno to bol Den deti v skole na Pionierskej 2. Zvladnut tisic deti za jedno doobedie a urobit pre ne sutaze, to je velka a narocna uloha, ale myslim si, ze sa nam to podarilo. Nasou hlavnou naplnou je vratit sa ku kulturnym korenom naroda. Spracovali sme projekty v oblasti ekologie i cistoty slovenskeho jazyka, projekty v oblasti vzdelavania a kultury. Vzhladom na to, ze sme vznikli vlani, nasa cinnost este nie je zviditelnena, ale pomalicky sa podpisujeme pod rozne akcie: brigady, prispievame na hudobne podujatia, spolupracujeme s LIONS clubom, so starostami obci, s inymi
obcianskymi zdruzeniami.
o Kto moze byt clenom UNESCO klubu?
- Nasim clenom sa moze stat kazdy bez rozdielu veku, narodnosti, vyznania. Sme apoliticka organizacia. Mame medzi sebou pedagogov, sportovcov, statnych zamestnancov, referentov, robotnikov, podnikatelov, stredoskolsku mladez.
o Odkial cerpate financie?
- Financie nas momentalne trapia. Velmi nam pomohli sponzori, ich pricinenim sme zriadili kancelariu v Sokolovni, peniaze sme dostali od vacsich firiem i od drobnych podnikatelov. Oslovujeme, ,,nahaname", snazime sa. Sme neziskova organizacia, preto spracuvame projekty, aby sme dostali granty a potom mozeme usporaduvat rozne akcie na pomoc regionu.
o Co pripravujete v najblizsom obdobi?
- V plnom prude su pripravy na prvy rocnik UNESCO-CUPu v dnoch 17. a 18. augusta na letisku Krticna, kde zurocime nasu doterajsiu mravciu pracu. Do sutazi vo volejbale, nohejbale a v sachoch sa moze prihlasit kazdy. Zabezpecujeme kulturny program a pocas celeho podujatia plati heslo: Nerozculuj sa! Verime, ze vsetko dobre dopadne.


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT