8. JANUAR  2003 Strana 3

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Privitali sme rok 2003, ktory prinesie mnohymi s obavami ocakavane zvysovanie cien. Urad pre regulaciu sietovych odvetvi stanovil maximalne rocne limity zvysovania vodneho (35 percent) a stocneho (30 percent) pre domacnosti. Zdrazovanie plynu pre domacnosti by malo dosiahnut v priemere 43,7 percenta, maximalnu konkurencnu cenu tepla stanovil na 480 Sk/GJ a zdrazovanie elektriny na priemernu uroven 24,73 percenta. Okrem toho cestovne porastie o 15 percent a zvysovanie cien energii a DPH povedie aj k narastu cien potravin v priemere o 11 percent. Ako toto zvysovanie cien ovplyvni vasu zivotnu uroven? - pytali sme sa v nasej ankete.


S anketovym mikrofonom


o zvysovani cien

Anna Bodiova, robotnicka, Brezno:

- Zvysenie cien velmi ovplyvni moj zivot, lebo som rozvedena, syn studuje na vysokej skole, dcerka je zamestnana. Zijem s otcom v rodinnom dome, zdrazie elektrina, potraviny, cestovne, cize budeme potrebovat ovela viac penazi. Kurime pevnym palivom, pretoze byvame bokom, plyn si nemozeme dat zaviest a elektricke kurenie nam zamietli. Myslim si, ze rok 2003 bude velmi, velmi tazky a velmi nas bude skusat vsetkych.

Jana Krnacova, vlakveduca, Michalova:

- Myslim si, ze ked rok zacneme s bozou pomocou, tak to bude dobre. Uskromnime sa. Nasi stari rodicia zili v horsich podmienkach a prezili. Zatial mame vsetkeho dost a s vierou to prezijeme aj my.

Neznama pani:

- Manzel aj ja sme zamestnani, zatial deti nemame. Neviem vam odpovedat.

Zuzana Lapinova, predavacka, Brezno:

- Som slobodna, zijem s rodicmi, ale zvysovanie cien urcite ovplyvni moju zivotnu uroven. Budeme sa musiet uskromnit.

Peter Belko, hasic, Cierny Balog:

- Zvysenie cien sa urcite odrazi na celkovej urovni zivota. Mame tri deti, manzelka pracuje len sezonne. Penazi nie je tolko, aby sme zili tak, ako by sme si predstavovali. Zatial je to vsetko len v rovine odhadu, az postupne uvidime, o co vlastne vsetko zdrazie. Do zamestnania dochadzam z Cierneho Balogu do Brezna, dvom detom treba kupovat mesacne listky do skoly na Janosovku. Vsetko sa to odrazi na peniazoch, porastu ceny uhlia, dreva. Urcite to bude poriadna polozka pre rodiny, ktore nemaju velky prijem. Detom treba novu obuv, odev, pretoze rastu, to nie je ako pre starsich ludi. Nechcem sa nejako dotknut dochodcov, ale zvysuju im davky a dochodca predsa nepotrebuje tolko oblecenia a obuvi ako dieta.

Miroslav Kucerak, hasic, Brezno:

- Rok 2003 bude urcite tvrdsi ako ten predchadzajuci, lebo zdrazenie energii, plynu, vody bude mat velky dopad na nase penazenky. Doma mam napriklad elektricke kurenie, takze to potiahne hodne z penazenky. Tym padom v podstate pojdu hore ceny vsetkeho, potravin, dopravy atd. Vsetko to na nas pomerne tvrdo dopadne.

Maria Simanova, dochodkyna, Brezno:

- Bude to neprijemne. Trinast rokov po neznej revolucii sme si rozhodne nasu buducnost takto nepredstavovali.

(ng, ma)hcitpisu.jpg (8894 bytes)

Vianoce, Vianoce ...

Vianocne sviatky su uz za nami, ale ich atmosfera v nas pretrvava. Aj na nasom redakcnom stole sa nahromadili spomienky na ich caro. Nechceme vynechat ani jednu z nich, preto ich uverejnujeme aspon v kratkosti:

V krasne vyzdobenych miestnostiach Klubu dochodcov v Brezne vedenie klubu 18. decembra pripravilo pre sedemdesiat osamelych ludi Vianocny vecer. Pri bohato prestretom slavnostnom stole a vysvietenom stromceku ich pozdravila veduca klubu Bozena Pobisova, deti zo Zakladnej skoly na Skolskej ulici, betlehemci z Cierneho Balogu, primator Ing. Vladimir Fasko, prednosta mestskeho uradu Ing. Jan Medved, veduca odboru socialnych sluzieb Elena Kovacova, clen Rady Ustredia JDS Tibor Gilla, predseda ZO JDS Arpad Kachnic a predsednicka samospravy klubu dochodcov Anna Stanislavova, ktora v mene seniorov mesta podakovala Ing. V. Faskovi za vsetko, co pocas osemrocneho posobenia vo funkcii primatora vykonal v prospech tohto klubu.
Predvianocnu naladu detom z detskeho domova Slniecko v Polomke sprijemnili ziaci 5. A., 7. A a 8. A triedy Zakladnej skoly v Helpe pod vedenim triednych uciteliek. Skolaci vlastnorucne pripravili darceky, zorganizovali zbierku na sladkosti, ovocie a hracky.
Pre ziakov 4. B a 4. C zo Zakladnej skoly na Pionierskej 2 v Brezne bol 12. december strasidelny. Den Lucie bol totiz prilezitostou zvolat Strigonsky snem. Triedy sa zmenili na rokovacie saly strig, carodejnic, duchov a cernoknaznikov. Vsetci sa dockali najocakavanejsej chvile, ked si mohli zmerat sily v Metlobale.
V piatok 13. decembra sa opat po roku triedy 3. a 4. rocnika tejto skoly zmenili na vianocne tvorive dielne. Ochotni rodicia i stare mamy spolu s ucitelkami zasvacovali deti do tajov pecenia medovnikov, pripravy vianocnych aranzmanov, drobnosti zo slaneho peciva. Ziaci si mohli urobit snehovu burku v pohari alebo papierove ozdoby na okna.
Na Luciu Spevacky zbor mesta Brezna hostoval na 22. rocniku regionalnej prehliadky spevackych zborov Daxnerov Tisovec, na ktorom sa zucastnilo osem kolektivov z regionu Gemer - Malohont. Dojimavy bol najma jeho zaver, kedy zaznela svetoznama skladba Franza Grubera Ticha noc, svata noc v podani vsetkych ucinkujucich i vdacnych posluchacov.
Na Stefana v Kulturnom dome v Nemeckej tamojsia folklorna skupina Ciertaz uviedla vianocne zvykoslovne pasmo pod nazvom Pocuvajte novie chyry. Vo vyse hodinovom programe priblizila divakom zvyky a tradicne piesne viazuce sa k obdobiu Vianoc a noveho roka az do Troch kralov.

Kto napravi krivdu spachanu Breznu a Horehroniu?

Trinast rokov po neznej revolucii stretavam ludi z Brezna a Horehronia, ktori sa ku mne hlasia a dozaduju sa, aby som im povedal pravu pricinu, preco bola v Brezne zrusena najstarsia polnohospodarska skola na Slovensku. Prostrednictvom novin Horehronie im chcem priblizit pravdu.
V roku 1969 prisiel do SPTS v Brezne Ladislav Kis z Kiepky a opytal sa nas vsetkych v zborovni: “Prosim vas, povedzte mi, kde v Brezne staviate polnohospodarsku skolu?” Vsetci sme sa zacudovali, o com to hovori a odpovedali mu: “V Brezne skolu nestaviame.” On ako krajsky investor odpovedal: “Nehovorte mi take, viem, kolko milionov korun som poukazal na vystavbu skoly.”
V tom case uz bola Stredna polnohospodarska skola v Brezne postavena v Banskej Bystrici na Rudlovskej ceste. Nam, zamestanancom skoly byvajucim v Brezne, to z mnohych dovodov nevyhovovalo. Bola vytvorena komisia (J. Vongrej, Ing. O. Frajt, Ing. D. Klinec a M. Farkas), aby celu zalezitost prerokovali na Ustrednom vybore Komunistickej strany Slovenska v Bratislave. Delegaciu prijal veduci tajomnik J. Graca, ktory pozorne vypocul informacie o vzniknutej situacii, zatelefonoval ministrovi E. Pepichovi a povedal mu: “Pridelujem pre Vojenske gymnazium v Banskej Bystrici budovu polnohospodarskej skoly.” Potom telefonoval veducemu odboru skolstva na poverenictve Vozarovi, aby prisiel na UV KSS. V nasej pritomnosti mu dal prikaz, aby v Brezne zariadil vsetko, co skola potrebuje. Nadiktovali sme mu: ustredne kurenie pre cely objekt, vymena okien, dveri, podlahy v skolskej budove.
Krajski veduci polnohospodarskeho skolstva v Banskej Bystrici v snahe zabezpecit si pracu (ucit v skole) postavili v roku 1975 novu skolu vo Zvolene, do ktorej premiestnili vsetok inventar, laboratoria, kniznicu z Brezna. Najstarsiu skolu na Slovensku, ktora vznikla v roku 1895 za Rakusko – Uhorska v Brezne po 83-rocnej historii zrusili, cim porusili zakon: zneuzitie funkcie verejneho cinitela. Polnohospodarska skola v Brezne vyvijala bohatu cinnost v ramci celeho Slovenska. V lete roku 1944 bol v priestoroch skoly tajny sklad zbrani, ktory vyuzilo vojsko spolu s partizanskou skupinou Jegorova z Jasenia na oslobodenie Banskej Bystrice dna 29. augusta 1944 z ruk gestapa. Bola to prva skola na Slovensku zapojena do Slovenskeho narodneho povstania.
Absolventi skoly svojou pracou sa zasluzili o rozvoj polnohospodarstva na Slovenksu. Slovenske polnohspodarstvo sa zaradilo medzi popredne v Europe. Praca sktudentov je odrazom zivota celej skoly, ktora tak prirastla k srdcu celeho Horehronia a Brezna.
Dna 26. oktobra 2001 riaditelka Polnohospodarskej skoly vo Zvolene pri prilezitosti 35. vyrocia trvania skoly v krajskom vysielani v rozhlase vyhlasila: “Pre nezaujem o polnohospodarsku skolu vo Zvolene a okoli v priestoroch skoly museli sme zalozit obchodnu akademiu.”
Cas potvrdil a dokazal, ze postup veducich krajskeho narodneho vyboru nebol odborny a zamedzil studovat polnohospodarstvo detom zo slabsie situovanych rodin celeho Horehronia.
Brezniansky okres je polnohospodarsky, ma prirodzene podmienky pre rozvoj polnohospodarstva, je preto potrebne ozivit region a znizit nezamestnanost.
Obcania Horehronia a Brezna veria, ze sa vytvori komisia z okresneho, mestskeho uradu a rolnickeho druzstva, ktora poda ziadost na Vyssi uzemny celok do Banskej Bystrice o zriadenie polnohospodarskej skoly v Brezne, odbor zivotne prostredie.
Napravi sa tak krivda sposobena Breznu a Horehroniu.

Ing. Dusan Klinec


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT