12. AUGUST 2003 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Spravna vyziva je dolezita uz v detskom veku

Nasledkom nespravnej vyzivy logicky podlieha – popri chrupe – ako prvy zo vsetkych organovych systemov prave traviaci trakt. Hlavnymi pricinami poruch travenia a ochoreni traviacich organov su zle stravovacie navyky, silno posobiace lieky a stres. Terapia tychto poruch vyzaduje vzdy zmenu navykov v jedeni a piti, a to nielen zmeny nezdraveho a nespravneho vyberu potravin, ale aj zmeny nespravneho postoja k jedlu.
Zaludocne tazkosti casto suvisia aj so psychikou dietata. Prave v detskom veku sa zakladaju napriklad neskorsie zaludocne vredy alebo dlhorocne ine tazko liecitelne poruchy travaiceho traktu, ktore ani dospeli nedokazu presne specifikovat. Ked sa napriklad niektore dieta stazuje na bolesti bruska, odporuca sa dat mu najskor salku matoveho caju a na brusko obklad zo svedskych kvapiek vyvinutych podla receptury Dr. Theissa. Caj a chladivy obklad zo svedskych kvapiek nevolnost zmierni a vacsinu sa cez noc vsetko upravy. Toto odporucanie samozrejme plati aj pre dospelych.
Psychika, ktora ovplyvnuje cely organizmus, ma velky vplyv aj na traviace ustrojenstvo ako celok. Psychicke stresy urcite ovplyvnuju aj chut do jedla. Nechutenstvo alebo naopak prejedanie sa je jednych z prejavov psychickej nerovnovahy.
Optimalna strava obsahuje tri zakladne chute: sladku, kyslu a hroku! Tie musia byt v rovnovahe.
Uprimne si priznajme, kolko horcin obsahuje strava nasich deti. Nie je v nej prevaha sladkosti? Sladke jedla organizmus prekysluju rovnako ako prevaha masovych vyrobkov. V dnesnej dobe je na trhu nastastie uz mnozstvo pripravkov na traviace problemy. Ak si vsak telo nechcete zatazovat chemiou je vhodne siahnut do prirodnej lekarne. Jednou z moznosti su zname Svedske kvapky. Elixirom dlheho zivota nazvali nasi predkovia zmes 25. bylin, ktoru dnes nazyvame svedske kvapky. Upravovali organizmus a pomahali traviacemu traktu pracovat tak, ako by mal. Nasi davni predkovia totiz vedeli, ze prave v traviacom trakte, v dobrom zdravi zaludka, zlcnika, pecene a criev je ukryty dlhy vek ludskeho zivota. Preventivnu liecebnu kuru svedskymi kvapkami sa odporuca uzivat aj v dnesnych dnoch aspon jedenkrat rocne. Navod ako uzivat najdete v prilozenom letaku v kazdom baleni tohto ucinneho rastlinneho lieku. Nezabudajte dopriat svojim detom jednoduchu stravu bohatu na mineraly. Dbajte na ich pitny rezim. Medovkovy caj pred spanim upokojuje a pomaha aj pri zaludocnej nervozite.
Prakticke rady pri detskych zaludocnych tazkostiach: obmedzte sladkosti, pri tazkostiach pozivajte upokojujuce horke caje bez cukru, varte jednoduche, lahko stravitelne a nesmazene jedla, venujte sa problemom vasho dietata, doprajte mu najlepsieho lekara – lasku a zaujem.

Pripravila Wanda Zavadska s RNDr. Editou Lukacikovou Csc.


“Chcel som dat dceru do letneho tabora, ale nechcela ist. Neviem, co s tym, pretoze si myslim, ze mohla mat vela novych zazitkov.”

Otec

Prave vcera som hovorila s jednou mamickou, ktorej dcera nechce spat nikde inde len doma. Cez den rada zostane pri starkej, ale vecer musi ist spat “do svojej postielky”. Mala ma 5 rokov. Rozmaznanost? Nie. Poznala som matku, ktora musela zobrat dceru zo skoly v prirode. Poznala som mladu zenu, ktoru rodicia museli zobrat zo skoly, pretoze nedokazala byvat na internate. Poznala som mladeho muza, ktora bol oslobodeny zo zakladnej vojenskej sluzby, pretoze zacal mat vazne problemy po nastupe do kasarni. Ani v jednom pripade sa v novom prostredi neudialo nic, co by bolo vyslovenym traumatickym zazikom – a predsa vsetci museli z noveho prostredia odist.
Najcastejsim riesenim problemu je vyhybanie sa novym situaciam. Je to jednoduchsie a praktickejsie, ale problem to nevyriesi. Ak uz by sa aj dalo cely zivot vyhybat novym situaciam (co sa samozrejme neda), clovek by urcite neprezil, keby sa napriklad na sklonku zivota dostal do domova dochodcov.
“Skusali sme malej vysvetlit, ze...” Nic nezabralo. Ani nepomohlo, pretoze strach a obavy su pocity a tie si nechcu dat rozkazat rozumom, ani logickymi argumentami. Dospely povie: “Ja viem, ze tam nic nie je, ale aj tak sa bojim.”
Vasa dcera uz tento rok do tabora nepojde, ale do buduceho leta je este dost casu na pripravu. Dolezite je, aby v kazdej novej situacii, ktora je pre nu tazka, mala nejaky pocit istoty. Ak je v znamom prostredi, v ktorom ma pocit istoty, moze si zvykat na neznamych ludi. Chodievaju ku vam urcite navstevy – dcera ma prilezitost rozpravat sa s nimi. Ak je so znamou osobou, moze si zvykat na nezname prostredie – skuste s nou viac chodievat na nove miesta a medzi cudzich ludi.
“Moja dcera je na prazdninach”, povedala mi minule moja klientka. Kde? Spala u kamaratky. Aj to je moznost “rozsirovania hranic”.
Je zrejme, ze vam na dcere zalezi. Urcite budete mat vela prilezitosti na to, aby si pomaly zvykala na nove veci, novych ludi, nove prostredie. A urcite budete mat aj dost trpezlivosti, pretoze tento problem sa neda vyriesit na jeden raz.

Mgr. Marcela Skultetyova, psychologicka


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT