Regionalne noviny obcanov Brezna, Horehronia a Stredneho rudohoria
ROCNIK 11

CISLO

46

19. NOVEMBER  2003 6-Sk

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

 

Na zaver 3. rocnika Podstavekovej heligonky

spievalo javisko aj vypredane hladisko

Uz po tretikrat sa v sobotu 15. novembra v Mestskom dome kultury v Brezne stretli priatelia heligonky, aby potesili seba i priaznivcov tohto soloveho hudobneho nastroja. Aj tento vecer ako dva predchadzajuce pripravili bratia Peter a Pavol Bercikovci a Jan Weiss vdaka pochopeniu mesta a mestskeho kulturneho strediska. Tentokrat sa organizatori rozhodli pre program Heligonka s vyuzitim ineho nastroja. A tak divaci sa mohli zapocuvat aj do toho, ako heligonka ladi so saxofonom, huslami ci cimbalom alebo inymi rytmickymi nastrojmi.

Podujatie nesie nazov po heligonkarovi Milanovi Podstavekovi, ktory tragicky zahynul. Cestnym hostom podujatia bol Anton Bendik z Hrusova. Medzi 41 ucinkujucimi privitali Milosa Bobana z Terchovej s jeho ziakmi, ktory s manzelkou doteraz naucil hrat na tomto hudobnom nastroji 120 deti. Horehronie zastupovali tri skupiny: Matej Lunter z Telgartu s vnuckami (1), Jan Weiss z Valaskej (2) a michalovsko-polhorska kapela vedena MUDr. Martinom Tesakom (3).

Divaci vo vypredanej sale reagovali po vystupeni, ale aj pocas ucinkovania spontannym potleskom. Za vsetko hovori vypoved jedneho z nich, ktory na kvalitu programu aj vyber ucinkujucich povedal: ,,Nemozem odist domov, kym nepoviem ,,dakujem". Bolel ma zub, uz ma neboli."

h0346e.jpg (14500 bytes) h0346f.jpg (14581 bytes)

(r)
Snimky: Peter Bercik

Caro a krasa Vianoc

Horehronske muzeum a Miestny odbor Ziveny v Brezne uz tradicne pripravuju predajnu vystavu vianocnych ozdob, peciva, odevnych doplnkov a roznych inych darcekovych predmetov.
Ak mate zaujem taketo vyrobky ponuknut na vystave v predvianocnom case, mozete ich prinasat od 1. do 5. decembra do budovy Horehronskeho muzea na Namesti gen. M. R. Stefanika 13 (Mestiansky dom) od 8. do 16. hodiny.
Usporiadatelia sa aj tento rok tesia na stalych, ale aj novych dodavatelov.

(hp)

Rozvoj vidieka formou projektov

Vidiecky parlament Banskobystrickeho kraja v spolupraci s Uradom Banskobystrickeho samospravneho kraja v tomto roku realizoval projekt s nazvom Zvysenie ucasti verejnosti na rozvoji vidieka, ktory podporila Nadacia otvorenej spolocnosti. Cielom tohto projektu je zlepsenie informovanosti a pripravenosti vidieka na vstup do Europskej unie. Doteraz sa na informacnych stretnutiach a seminaroch zucastnilo vyse 1600 ucastnikov.

V sucasnosti za ucelom pripravy a koordinacie projektov rozvoja vidieka organizuju zaverecne stretnutia v jednotlivych regionoch. V utorok 11. novembra sa stretli v Brusne, aby zostavili pracovne skupiny na pripravu uspesnych projektov pre strukturalne fondy v regione Horehronia a Podpolania (okresy B. Bystrica, Brezno a Detva). Medzi sebou privitali aj predsedov regionalnych zdruzeni, mikroregionov, pracovnikov spolocnych uradov, komunikacnych centier, Krajskej rozvojovej agentury B. Bystrica, obcianskych zdruzeni a poslancov Banskobystrickeho samospravneho kraja.

Ucastnici tohto podujatia v diskusii hladali najvhodnejsi model pre institucionalne zabezpecenie pripravy projektov. Vyznam takychto stretnuti pozitivne hodnotili aj poslanci BBSK, ktori privitali moznost blizsie sa zoznamit s problemami na miestnej urovni. Dohodli sa na pravidelnych stretnutiach kazde dva mesiace.

(r)

Chcu zachovat kulturne dedicstvo Lupcianskeho hradu

Ziskanim a obnovou Lupcianskeho hradu, ktory Zeleziarne Podbrezova a. s. kupili pred viac ako rokom za 21 milionov korun, chcu zachovat kulturne dedicstvo buducim generaciam. V starej casti hradu planuju stalu stredoveku, galeriu, koncertnu salu, maly amfiteater, izby na ubytovanie, vinaren v podzemi, zahradnu restauraciu, moznost recepcii a banketov v spolocenskych priestoroch. V najblizsich desiatich rokoch na jeho ,,vynovenie" investuju 100 milionov korun. Aj o tychto zameroch informoval personalny riaditel Zeleziarni Podbrezova a. s. JUDr. Marian Zima novinarov na tlacovej konferencii vo stvrtok 13. novembra priamo v Slovenskej Lupci.

Okrem majitelov hradu zaujimave informacie poskytli aj autori historicko-architektonickeho, restauratorskeho a archeologickeho vyskumu i zastupcovia Pamiatkoveho uradu Slovenskej republiky. Vyskum, ktory zacal v lete, stal viac ako milion korun, ale priniesol zaujimave nalezy archeologov a restauratorov. Objavili napriklad ochranne miestnosti sluziace na strelbu, neskorogoticke portaly vysokej hodnoty ci dobove zachody, ale aj to, ze hrad vznikol uz pred prvou polovicou 13. storocia, cize skor ako sa predpokladalo.

(r)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT