19. NOVEMBER 2003 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

 

Aj seniori maju problemy

V minulom cisle Horehronia bol uverejny kratky clanok Primator medzi dochodcami. Vzhladom na mnohe zavazne pripomienky seniorov na besede s primatorom mesta Ing. Jaroslavom Demianom, ktora sa uskutocnila 6. novembra v breznianskom klube dochodcov, vraciam sa k tomuto stretnutiu niekolkymi poznamkami.

Primator obsiahlym sposobom oboznamil pritomnych so sucasnymi problemami, o perspektive mesta a reagoval na mnozstvo otazok. Okrem ineho sa zmienil o investicnych akciach (vystavba bytov, domu smutku, zimneho stadiona, noveho “skvaroveho” ihriska) i pripravovanej koncepcii socialnych sluzieb. Kedze sa beseda najviac “krutila” okolo zabezpecovania stravy v jedalni dochodcov, zameriam sa na tuto problematiku.
Ako primator uviedol, v ramci prerokovania spravy o socialnych sluzbach za rok 2002 sa poslancom mestskeho zastupitelstva zdalo, ze zo svojho rozpoctu mesto dotuje mnoho financnych prostriedkov na prevadzku svojich zariadeni (stredisko osobnej hygieny, vyvarovna pre dochodcov, klub dochodcov, materska skola). Predstavuje to sumu vyse dvoch milionov korun. Z toho dovodu boli prijate opatrenia, medzi ktorymi bolo i to, aby sa diferencovali poplatky za jedlo pre dochodcov podla vysky dochodkov – do 5000 Sk, od 5001 do 7000 Sk a nad 7001 Sk s tym, ze mesto bude diferencovane a percentualne uhradzat cast nakladov. Taketo uznesenie mestskeho zastupitelstva bolo prijate 23. juna 2003. Tym sa vyska poplatku za obed vo vyvarovni dochodcov, napr. pre tych, ktori poberaju dochodok nad 7001 korun, “vysplhala” z 39 na 70 korun. Na toto reagovali tiez zastupcovia zakladnej organizacie Jednoty dochodcov v Brezne, ktori boli v tejto veci rokovat s primatorom, ktory im prislubil, ze sa tato problematika bude riesit aj tym, ze sa prevadzky zlucia a bude jedna vyvarovna pre dochodcov, opatrovatelsku sluzbu i matersku skolu, cim sa znizia naklady na vyrobu jedla.
Treba len kvitovat, ze primator sa aktivne “chytil” riesenia tohto problemu, pretoze dochodcovia poukazovali aj na to, ze poplatky za obedy su ovela lacnejsie v inych restauracnych zariadeniach mesta a ponukaju kompletny obed za 55 a 60 korun.
Seniori v Brezne veria, ze sa tieto veci vyriesia k spokojnosti vsetkych zainteresovanych, pretoze aj podla zaverecnych slov primatora, dochodcovia odpracovali pre mesto svoje roky, zanechali tu svoje dielo, a preto by sa i ono malo aj takouto formou odvdacit za ich robotu.

Daniel Rakyta


Majitelia psov, pozor!

Mestska policia vyzyva majitelov psov, aby dodrziavali vseobecne zavazne nariadenie o chove, vodeni a drzani psov na uzemi mesta Brezna, tyka sa hlavne tychto povinnosti:

o najneskor do 30 dni, najviac do 6 mesiacov, pisomne prihlasit psa do evidencie v sulade s platnou pravnou upravou, a to v mestskom urade v oddeleni spravy dani a poplatkov;

o vodit nebezpecneho psa mimo chovneho priestoru alebo zariadenia na chov moze len osoba, ktora je plne sposobila na pravne ukony, na verejnom priestranstve musi mat nebezpecny pes nasadeny nahubok;

o vodit psa na miesta so zakazom volneho pohybu mozno len na vodzke bezpecne pripevnenej na obojku alebo prsnom postroji;

o drzitel psa, resp. ten, kto psa vedie, je povinny: v pripade poziadavky kontrolneho organu samospravy (mestskej policie) preukazat sa obcianskym preukazom a zaroven preukazat totoznost psa znamkou;

o v intravilane mesta sa zakazuje pohyb psov a vstup so psom do lokalit a miest: detske ihriska a pieskoviska, stadiony a ine verejnosti pristupne sportoviska, do arealov a budov nemocnic, mestskych cintorinov;

o dohliadnut, aby pes neznecistoval okolie (vyklady obchodov, potravinove stanky, verejne zariadenia, detske pieskoviska, ihriska), neposkodzoval kvetinove zahony a travniky;

o na miestach verejnosti pristupnych bezodkladne odstranit vykaly zvierata, exkrementy umiestnit do igelitoveho vrecuska a potom do odpadovej nadoby urcenej na toto pouzitie tak, aby nedochadzalo k uniku pachu do okolia.

Za porusenie jednotlivych ustanoveni tohto nariadenia su zodpovedne pravnicke i fyzicke osoby, ktore sa postihuju v ramci blokoveho konania do vysky 1000 korun. Za priestupky, ktorych sa dopusti drzitel psa v zmysle § 7 zak. c. 282/2002 Z. z., moze mesto ulozit pokutu do vysky 5000 korun. Primator mesta moze ulozit pravnickej osobe pokutu do vysky 100 000 korun, ak porusi nariadenie mesta podla zakona o obecnom zriadeni.

 

Nove horizonty v hormonalnej liecbe karcinomu prsnika

Medzinarodna studia rakoviny prsnika MA-17 s ucastou takmer 5200 zien je prvou studiou, ktora skumala ucinnost inhibitora aromatazy, letrozol-u pri rozsirenom adjuvantnom podavani, t. j. po ukonceni patrocneho uzivania tamoxifenu po vykonanom chirurgickom zakroku. Pocas tohto obdobia sa pacientkam spravidla nepodavaju ziadne lieky aj napriek pretrvavajucemu riziku relapsu rakoviny prsnika. Ide o najvacsiu samostatnu studiu v historii, ktora hodnoti hormonalnu terapiu u zien postmenopauzalneho veku.

Primarnym cielom studie je porovnanie prezivania (bez pritomnosti ochorenia) u zien v postmenopauzalnom veku uzivajucich letrozol v porovnani s placebom po priblizne piatich rokoch uzivania tamoxifenu. Devatdesiatosem percent ucastnicok studie malo pozitivne hormonalne receptory. U zvysnych pacientok sa vyskyt hormonalnych receptorov nepotvrdil. Jedna kontrolna skupina zien dostavala letrozol (2,5 mg) a druha placebo.
K druhotnym cielom studie MA-17 patri porovnanie celkoveho prezivania, vyskyt rakoviny v druhom prsniku, dlhodoba bezpecnost letrozolu a kvalita zivota. Naviac sa v podskupinach studie skumaju ucinky letrozolu na metabolizmus tukov a kostnu mineralnu hustotu. Podla predbeznej analyzy sa v kontrolnych skupinach doteraz nepozorovali ziadne rozdiely v hladine cholesterolu, v pocte kardiovaskularnych prihod, ani vo vyskyte fraktur.
Studiu koordinuje Kanadsky Narodny onkologicky ustav - oddelenie pre klinicke studie v Kingstone, Ontario. Riaditel oddelenia pre prevenciu a vyskum rakoviny prsnika Nemocnice princeznej Margaret v kanadskom Toronte Dr. Paul Goss, ktory je autorom klinickeho skusania a vedie jeho medzinarodny tim, uviedol: ,,Doteraz nebol preukazany ziadny sposob liecby po uzivani tamoxifenu, ktory by vyznamne ovplyvnil pretrvavajuce riziko relapsu karcinomu prsnika. Uverejnene vysledky su vsak prvym klinickym dokazom toho, ze podporna terapia liekom letrozol aplikovana po piatich rokoch liecby tamoxifenom moze mat podstatny dopad na celkovy vysledok liecby pacientok v postmenopauzalnom veku, ktore trpia karcinomom prsnika."
Karcinom prsnika je celosvetovo tretou najcastejsie sa vyskytujucou rakovinou. Kazdorocne sa tato diagnoza stanovi u viac ako 200 000 zien v Europe, co tvori viac ako 28 percent vsetkych pripadov rakoviny postihujucej europske zeny. Celkove celozivotne riziko vzniku rakoviny prsnika u zien je jeden pripad na devat zien, co predstavuje 20 - 25 percent vsetkych malignych ochoreni u europskych zien. V USA je rakovina prsnika najcastejsou formou rakoviny. Kazdorocne sa vyskytuje priblizne 192 200 novodiagnostikovanych pripadov rakoviny prsnika, vacsinou ide o zeny v postmenopauzalnom veku. Karcinom prsnika sa diagnostikuje a klasifikuje podla systemu ,,stadii", resp. poradia, ktore odrazaju celkovy rozsah karcinomu. Priblizne polovica kazdorocnych novych pripadov karcinomu prsnika je pri zisteni uz v pokrocilom stadiu. Vacsina tychto pripadov sa vyskytuje u zien vo veku nad patdesiat rokov.

(tk)

Psychoviny

- Pan doktor, ten liek, co ste mi predpisali na posilnenie ...
- Co je s nim?
- Nevladzem otvorit vrchnak flasticky.

...

Porodna asistentka hovori malemu Jankovi:
- Do spalne teraz nemozes ist.
- Preco?
- Lebo mamicku ustipol bocian.
- Dofrasa, taky tazky porod a este aj toto.

...

Lekar sa cuduje:
- Naozaj ste si nevsimli, ze vas manzel ma srdcovy infarkt?
- Nie, - ubezpecuje ho manzelka pacienta, - aj ked mi bolo trocha cudne, ked mi po dvadsiatich rokoch manzelstva zrazu zasepkal:
- Joj, Bozka, srdce moje.

...

- Vy mate naozaj 117 rokov, ujko? Ako sa vam podarilo dozit takeho vysokeho veku?
- Mal som trpezlivost.

...

- Co je to maximalna hnacka?
- Ked chodis na zachod tak casto, az sa stretavas.

...

Zhovaraju sa dvaja pacienti:
- Na co vas operovali?
- Nemam vobec tusenia, oni ma najskor uspali.

...

Stazuje sa psychiater kolegovi:
- Neviem, co robit. Jeden pacient mi neustale predava Niagarske vodopady.
- A preco si ich nekupis?
- Nemozem, predava ich velmi draho.

...

V lekarni:
- Mate jed na krysy?
- Ano, pre kolko osob ho chcete?

...

- Pan doktor, nevidim do dialky.
Lekar vezme pacienta za ruku, privedie k oknu, ukaze na oblohu a spyta sa:
- Co vidite?
- Slnko.
- Vyborne. A teraz mi povedzte, kam dalej by ste este chceli vidiet?

...

- Predstav si, ze ma opustila manzelka.
- Preco?
- Vraj vela fajcim. Co na to povies?
- Musim zacat fajcit.

...

- Slecna, mate krasne zuby! To su vase?
- Prirodzene. Vari sa taka vec poziciava?

...

Hasici si zalozili kapelu. Na prvej skuske sa kapelnik pyta:
- Aky je rozdiel medzi huslami a klavirom?
- Klavir dlhsie hori, - pohotovo odpovie hasic Hyriak.

...

- Ty si bol v bare? - krici matka na svojho syna, - dobre vies, ze otec ta vystrihal, ze tam uvidis cosi, co by si vidiet nemal.
- Aj som videl.
- A co takeho?
- Otca.

...

- Pocula som, ze vas manzel je v nemocnici. Co mu je?
- Ale, mal nieco na kolenach.
- A co? Dajaky ekzem?
- Nie, sekretarku.

...

- Bola som hlucha a slepa, ked som si ta brala.
- No vidis, draha, z kolkych chorob som ta vyliecil bez doktora.
Zozbieral: Jozef Pupis
Text pod snimku:


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT