11. OKTOBER 2005 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Podnikatelske okienko

   V tomto cisle budeme pokracovat v podrobnejsom predstavovani schem, ktore vam mozu pomoct pri realizacii vlastnych predstav podnikania alebo rozvoja nasho Horehronia. V juni sme sa venovali menej obvyklym schemam na cerpanie prostriedkov Europskej unie, tzv. Iniciativam Spolocenstva (IS). Pre ozivenie pamate pripomeniem, ze tieto iniciativy funguju na medzinarodnom principe a ziadatelia sa snazia vytvarat medzinarodne partnerstva a siete, ktorymi by mohli lepsie riesit svoje potreby. Od zahranicnych partnerov alebo priamo za ich pomoci sa na obidvoch stranach hranice mozu dosahovat synergicke efekty prenasanim skusenosti a know-how. V porovnani s beznymi strukturalnymi fondmi presadzuju a podporuju nove myslienky, ktore by mohli priniest pozitivny efekt. Hovorili sme, ze zalozene boli styri iniciativy: INTERREG III. EQUAL, URBAN II, LEADER+. Pre nas je aktualny prvy menovany, pretoze momentalne prinasa najviac moznosti na riesenie situacie na Horehroni.
  
Odborne povedane, INTERREG III je zamerany na podporu cezhranicnej spoluprace medzi susednymi regionmi roznych statov. Ako taky sa deli na tri fondy oznacene A, B, C, ktore oznamuju, na ake aktivity je mozne z tohto programu ziadat. Kratko vam ich predstavim:
  
INTERREG IIIA predstavuje cezhranicnu spolupracu susediacich miest a obci s cielom spolocneho rozvoja – podpora podnikania, ochrana zivotneho prostredia, zlepsovanie dopravy, podpora kultury a turistiky. Tento program je urceny len pre projekty realizovane v hranicnych regionoch zucastnenych statov (v tomto vyzname sa regionom mysli VUC). Na Slovensku riadi tento program ministerstvo vystavby a regionalneho rozvoja a organizacie na Horehroni mozu spolupracovat s partnermi v Madarsku (priama hranica kraja) a Ukrajine (ako sucast vyssieho regionu Slovensko vychod – B. Bystrica, Presov, Kosice).
  
ITERREG IIIB je zamerany na nadnarodnu spolupracu vyssej integracie, co znamena, ze sa podporuju projekty, ktorych ulohou je nadvazovat spolupracu medzi organizaciami v clenskych a neclenskych statoch EU. Zmyslom fondu je dosahovanie vyvazeneho rozvoja, ochrany kulturneho dedicstva, spolocneho planovania a podpory vizii komunikacnych sieti. Zaujemcovia zo Slovenska mozu realizovat projekty v regione strednej a juhovychodnej Europy. V SR riadi tento program ministerstvo zivotneho prostredia.
  
INTERREG IIIC sa orientuje na medziregionalnu spolupracu organizacii, tzn. vzajomnu cinnost roznych organizacii z roznych casti Europy, ktorych zamerom je zlepsovanie regionalneho rozvoja, sudrznosti a vytvaranie medzinarodnych sieti. Posobnost je najma v zaostavajucich a transformujucich sa regionoch. Fond vyvija svoju cinnost v styroch zonach Europy – severnej, zapadnej, juznej a vychodnej, kde patri aj Slovensko.
   Regionalnym rozvojom sa mysli podpora podnikania, napr. v cestovnom ruchu, priprava dokumentov a planov na realizaciu investicnych cinnosti, zlepsovanie infrastruktury, propagacia, starostlivost o kulturu a zivotne prostredie a pod.
  
Osoby opravnene ziadat su v kazdom fonde a v kazdej vyzve rozne. Vseobecne si ziadosti mozu podavat podnikatelia, samospravy a neziskovy sektor. Kedze ide o medzinarodnu spolupracu, ziadatel zo Slovenska potrebuje pre uspesnu ziadost partnera zo zahranicia, s ktorym bude projekt realizovat.
  
Ak vas tieto informacie zaujali a mate zaujem dozvediet sa viac o INTERREGU III alebo o inych moznostiach ziskania europskych a domacich zdrojov, navstivte nas v kancelarii CPK Brezno (budova Horehronskeho muzea v centre Namestia gen. M. R. Stefanika).
   Svoje postrehy, namety alebo nazory zasielajte na e-mailovu adresu brezno@cpk.sk, alebo na adresu redakcie.

Bc. Alexander Botev, CPK Brezno

 Sme nablizku

Vydata kamaratka

   Casto mavam obdobia, kedy sa mi nakopia problemy rovnakeho druhu. Teraz su to problemy rodicov (a starych rodicov) s priatelmi ich deti. Deti male i vacsie akoby vyhladavali prave tych najnevhodnejsich kamaratov. Rodic sa snazi kamaratstvu zabranit vidiac dopad, ale casto je rovnako bezmocny ako ta sliepocka, ktora vysedela kacicata a teraz beha vyplasena po brehu, zatial co jej kacicata spokojne plavaju po jazere. Iba s tym rozdielom, ze tie kacicata sa v jazere neutopia.

   Dieta kamaratov potrebuje. Potrebuje ich na hru, na vymenu svojich uvah, na potvrdenie sameho seba, aj na moznost obhajit si to svoje. A tiez ako zdroj skusenosti, trochu inych ako ma ono same. Pokial by islo o to posledne, idealnym kamaratom by bol rodic. Ma skusenosti o stvrt storocia dlhsie a na dietati mu zalezi, chce mu len to najlepsie. Ale to nejde. Dieta hlada rovesnikov. „Ale, mami, dnes je uz ina doba...“ A tak rodic ostrym pohladom sonduje, od koho to len to jeho dieta berie skusenosti.
   Posledna staznost, s ktorou som sa stretla, patri tiez do tohto balicka problemov, ibaze dieta uz nie je celkom male a kamaratka, o ktoru ide, je mlada vydata zena. Nie, nie je problem v tom, ze je vydata, ale v tom, ze to manzelstvo nie je dobre. Matka vidi, ze jej dcera berie vsetko to, co hovori kamaratka, za vseobecne platne a nechava sa ovplyvnovat clovekom, ktory je poznaceny svojimi nie dobrymi skusenostami. Nie je problem vidiet svet ocami toho druheho. Poznam to sama, ked mam manzelov, ktori ziju spolu zle. Ked hovorim najprv so zenou, obraz muza je obrazom najhorsieho cloveka, ktoreho mohla stretnut. Ked hovorim najprv s muzom, mam obraz zeny z tej zlej stranky. Keby som nemala profesionalny odstup, aj ja sa necham vtiahnut nestastnym a nespokojnym clovekom do jeho videnia a hodnotenia. Plne chapem obavy dotycnej mamy. Tu nejde len o to, ze dcera ma negativny obraz o jednom konkretnom muzovi. Ide o to, ze kamaratka prenasa svoj postoj na muzov a manzelstvo celkove, pretoze nema svoju situaciu vyriesenu a je nestastna.
Je pravda, ze mnoho manzelstiev nie je dobrych. Je pravda, ze mnoho mladych muzov nie je na manzelstvo pripravenych a je na ich manzelke, aby z nich urobili napr. Dobrych otcov. Minule som hovorila s jednou mladou zenou o tom, ako ucila svojho manzela venovat sa detom, este malickym. Neprijimal to vzdy s nadsenim, ale raz prisiel a povedal, ze jej dakuje. Bol totiz v rodine kamarata, tiez zenateho, otca dvoch deti a videl, ze tento nema absolutne ziadny vztah k svojim detom. Je vsak rozdiel mat rad svojho partnera a ocakavat od neho, ze bude dobry, ako pocitat len s tym najhorsim. „Ja pocitam aj s tym, ze manzel sa so mnou rozvedie.“ Je to prevencia sklamania, to je pravda, ale toto moje ocakavanie sa zakonite prenasa do mojho spravania voci manzelovi a moze byt pricinou toho, ze nase manzelstvo stroskota. „Vzdy ma podozrieval, ze niekoho mam, tak som to urobila...“ Este mi napadol jeden doslova skolsky priklad. Odbornici sa venovali skupinke problemovych ziakov. Zvolili zaujimavu taktiku - neupozornovali na chyby, ale spravali sa voci detom, ak boli len dobre - vyzdvihli kazdu malickost. Po case deti prestali vyvadzat - spravali sa tak, ako to od nich ocakavali ich ucitelia. Je iste, ze nase postoje a ocakavania sa odrazia na spravani toho, s kym zijeme. A tak zdielam obavy dotycnej mamy - naozaj jej dcera moze mat problemy so svojim partnerom, ak sa stotozni s postojom svojej nestastnej kamaratky. A pre jej dceru jeden odkaz: Niekde som pocula chlapsku radu, ze ak chcem, aby moje manzelstvo fungovalo dobre, musim si najst kamarata, ktory ma dobre manzelstvo. Zrejme to plati aj pre zeny. Doba sa meni, ale urcite zakonitosti platia stale.

Mgr. Marcela Skultetyova, psychologicka


 

 

 

 

 

 

Na zaver tohtorocnej hubarskej sezony Milos Krajci nasiel v Hronci taketo „cudo“.

 

 

 

 

 


Urad prace, socialnych veci a rodiny informuje

3. Oddelenie odboru socialnych veci

Oddelenie statnych socialnych davok (OSSD)

   vyplaca davky, prostrednictvom ktorych sa stat priamo podiela na rieseni niektorych zivotnych situacii (napr. narodenie dietata, vyziva a vychova dietata, umrtie obcana, prevzatie dietata do nahradnej rodinnej starostlivosti, atd.). Cielom je podporit obcana, vo vybranych, statom uznanych socialnych situaciach, a to cielene a adresne. SSD sa nazyvaju aj rodinne davky. Vsetky druhy SSD vyplaca urad prace, socialnych veci a rodiny – odbor socialnych veci a je ich niekolko:
   1. Pridavok na dieta
je davka, ktorou stat prispieva opravnenej osobe na vychovu a vyzivu nezaopatreneho dietata. Ide o opakovanu statnu socialnu davku vyplacanu 1 mesiac spatne. Jej ucelom je financne sa podielat na vychove a vyzive nezaopatreneho dietata. Za nezaopatrene dieta sa povazuje dieta do skoncenia povinnej skolskej dochadzky, resp. dieta do 25 rokov veku, ak sa studiom pripravuje sustavne  na povolanie. Treba kazdorocne preukazovat sustavnu pripravu dietata na povolanie dolozenim potvrdenia o navsteve strednej alebo vysokej skoly. Vyska pridavku na dieta 540 Sk mesacne bez ohladu na vysku prijmu rodicov a vek dietata . Dolezite je pripomenut, ze financne poberanie pridavku na dieta je viazane na dodrziavanie povinnej skolskej dochadzky. V pripade, ze si dieta neplni povinnu skolsku dochadzku, prechadza  vyplata pridavku na dieta vo vyske 540 Sk na osobitneho prijemcu, ktorou najcastejsie byva obec, ktora za uvedenu sumu zabezpeci potreby dietata. Podpora statu  pri vyzive a vychove dietata nekonci. V pripade, ze aspon jeden z rodicov je zamestnany, rodina ma narok na danovy bonus na kazde dieta. O danovy bonus vsak musi rodic poziadat svojho zamestnavatela. Od 1. septembra 2005 sa danovy bonus zvysil na sumu 450 Sk. V praxi to znamena, ze rodic ziskava 450 Sk mesacne navyse k 540 Sk pridavku na kazde dieta. Stat tymto opatrenim podporuje zamestnanych rodicov a motivuje ich k udrzaniu zamestnania. Sustavnu pripravu na povolanie doklada rodic 1x rocne (v septembri) potvrdenim o navsteve skoly.
   2. Rodicovsky prispevok
je opakovana statna socialna davka, ktorou stat prispieva rodicovi na zabezpecovanie riadnej starostlivosti o dieta: do troch rokov veku, do sest rokov veku dietata s dlhodobo nepriaznivym zdravotnym stavom, do   sest rokov veku dietata zvereneho do starostlivosti nahradzajucej starostlivost rodicov, najdlhsie vsak 3 roky od nadobudnutia pravoplatnosti rozhodnutia o zvereni dietata. Treba pripomenut, ze od jula 2005  je rodicovsky prispevok jednotny pre vsetkych rodicov, to znamena, ze aj rodicia, ktori pracuju, budu dostavat rodicovsky prispevok v sume 4230 Sk. Do jula ho mali krateny na 1300 Sk. Rodicovsky prispevok nebudu dostavat rodicia, ktori zveria dieta do zariadenia, ktore je zaradene do siete skol a skolskych zariadeni (napr. materska skola). Rodic, ktoreho materske (davka nemocenskeho poistenia, ktoru vyplaca Socialna poistovna) bude nizsie ako rodicovsky prispevok, moze poziadat o „dorovnanie“ urad prace, socialnych veci a rodiny, oddelenie statnych socialnych davok.

(Pokracovanie)

(web:upsvrbr.host.sk)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT