KONTAKT

Víkendové futbalové zrkadlo

I. liga

23. kolo 29. marca

Podbrezová – Košice B 3:1 (2:1), góly domácich: Konček 2, Tomko, ŽK domácich: Piatka, rozhodca: Ježík, 1050 divákov.

Od úvodu stretnutia hrali aktívnejšie domáci hráči. Z ich aktivity vyplynuli tri rohové kopy, ktoré však neznamenali veľké nebezpečenstvo pre bránu hostí. V 19. minúte hostia po ľavej strane potiahli rýchly protiútok a centrovanú loptu do šestnástky si nešťastne Kostelný vrazil do vlastnej siete – 0:1. Domácich tento gól pohol k ešte väčšej aktivite a snažili sa čím skôr zvrátiť vývoj stretnutia. Podarilo sa im to v 31. minúte, kedy Turňa po pravej strane ušiel obrane hostí a jeho presný center usmernil do Brudňákovej brány Konček. V 33. minúte už bolo 2:1, keď brankár hostí neudržal center z pravej strany, lopta sa mu vyšmykla z rúk a pohotový Tomko už nemal problém streliť gól. V druhom polčase hostia nepochopiteľne poľavili, prestali behať, čím zjednodušili domácim ich cestu za víťazstvom. Z niekoľkých dobrých príležitostí sa ujala akcia Turňu, ktorý opäť ušiel po pravej strane, jeho prudký center usmernil Konček po tretíkrát do košickej brány. Domáci sa ešte snažili streliť nejaký gól, ale svoje sľubné príležitosti už nepremenili a ostal tak konečný výsledok 3:1, ktorý je pre hostí lichotivý.
V nedeľu 6. apríla o 10.30 hodine sa predstavia podbrezovskí futbalisti v Michalovciach.

Marian Lauer

Inter – Prievidza 1:1, Rimavská Sobota – Lučenec 1:2, Šaľa – Humenné 1:0, Trebišov – Stará Ľubovňa 0:0, Prešov – Michalovce 2:0.

18. kolo 30. marca

Čadca – Podbrezová B 1:0 (1:0), rozhodca: Valášek, 1560 divákov.

V prvom polčase boli aktívnejší domáci, z čoho v 26. minúte vyťažili aj gól, keď sa presadil po trestnom kope hlavou Kavuliak. V druhom polčase hostia zmobilizovali svoje sily a získali územnú prevahu. Ale ich trápenie s koncovkou pokračuje i naďalej, keď tri – štyri šance volali po góle. Domáci tak so šťastím vydreli najtesnejšie víťazstvo 1:0. Hráčov hostí môže tešiť aspoň zlepšená hra v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi a keď zlepšia koncovku, ich boj o záchranu nemusí byť vôbec zbytočný.
   V nedeľu 6. apríla o 10.30 hodine privítajú mladí podbrezovskí hráči na štadióne v Podbrezovej Lipany.

Spišská Nová Ves – Vranov 2:0, Lipany – Rakytovce 2:0, Žilina B – Žiar nad Hronom 2:1, Ružomberok B – Turčianske Teplice 3:1, Banská Bystrica B – Liptovský Mikuláš 3:0, Stropkov – Dolný Kubín 2:0, Sabinov – Prešov B 0:2.

30. marca

Sliač – Partizán Čierny Balog a Dolné Hámre – Badín nehrali pre nepriaznivý terén.

I. trieda

Dohrávka 14. kola

30. marca

Jakub – Mýto 2:1 (1:1), gól hostí: Kurek, rozhodca: Zeman, 250 divákov.

V dohrávanom stretnutí I. triedy v ideálnom počasí začali domáci aktívne, čo vyústilo do ich vedúceho gólu. Potom brankár Mýta Kurty niekoľkokrát podržal svoje mužstvo.  V závere polčasu sa osmelili i hostia a v 45. minúte skúsený Kurek vyrovnal. Gól hostí povzbudil, v druhom polčase malo Mýto tri výborné možnosti strhnúť víťazstvo na svoju stranu, no šance ostali nevyužité. Body nakoniec ostali doma, keď Jakub z ofsajdovej situácie strelil gól, ktorý rozhodca uznal.

Futbalový turnaj prípraviek Badín 2008

V nedeľu 30. marca sa v športovej hale v Badíne uskutočnil halový futbalový turnaj prípraviek Badín 2008. Medzi účastníkmi turnaja - družstvami prípraviek (ročník narodenia 2000), boli i hráči ŽP Šport Podbrezová pod vedením trénera Miroslava Handlovského. Výsledky: Podbrezová - Badín 1:0, Podbrezová - Poprad 2:0, Podbrezová - Martin 0:0, Podbrezová - Zvolen 0:0,
Podbrezová - Levice 0:1. Družstvo Podbrezovej po výborných výkonoch obsadilo konečné tretie miesto, prvenstvo si vybojovali chlapci z Levíc, strieborná pozícia  patrila Fomatu Matin.

(rk)

HK Brezno informuje

Ľad, čo nás drží nad vodou

Sezóna 2007/2008 sa skončila. Čo dodať na záver?

„Poďakovanie za dôveru a poskytnuté materiálne prostriedky v takej miere, že bolo možné realizovať všetky aktivity v mládežníckom hokeji i doplniť v potrebnom rozsahu opotrebované časti výstroja novými, a hlavne absolvovať všetky súťaže podľa rozpisu v trojkolovom a štvorkolovom systéme, čo by v predošlých rokoch nebolo možné najmä z finančných dôvodov,“ - pripomenul na úvod zhodnotenia uplynulej sezóny prezident Hokejového klubu Brezno Peter Lupták.
   „V seniorskej kategórii dosiahnuté výsledky trochu zaostali za očakávaniami a možnosťami kádra, ktorým sme v tejto sezóne disponovali. Seniorský hokej v Brezne sa hrá stále bez priamej finančnej motivácie hráčov, s čím sa museli zainteresovaní vysporiadať v konfrontácii so situáciou v niektorých iných kluboch, ktoré boli účastníkmi druholigovej súťaže. Napriek tomu som presvedčený, že aj keď výsledky niektorých zápasov niekedy neodrážali kvalitu hry, môžeme byť s dosiahnutým umiestnením spokojní.
   Mládežnícky hokej hodnotíme pozitívne z hľadiska počtu hráčov v jednotlivých kategóriách. Výsledky mnohokrát v tlači vyzneli nelichotivo, ale v žiackych kategóriách, ako jeden z mála klubov, sme hrali s vlastnými odchovancami. Pre názornejší obraz o pomere celkovej dĺžky tréningov na ľade od prípravky po piaty ročník základnej školy (10-roční žiaci) medzi našimi hráčmi a ich súpermi s extraligovou a prvoligovou skúsenosťou vychádza počet mesiacov, ktoré hráči strávia na korčuliach (v tréningoch a zápasoch) 15:50. Len v posledných rokoch sa v tomto ukazovateli začíname pomaly vyrovnávať našim súperom, čo sa pri pokračujúcom vyrovnávaní tohto pomeru prejaví aj na výsledkoch.
   Možnosti v Brezne vďaka dobudovaniu technických podmienok zastrešením ľadovej plochy, prehlbujúcej sa spolupráci so základnými školami, a hlavne neoceniteľná pomoc výborného rodičovského kolektívu, prinášajú perspektívu ďalšieho napredovania mládežníckeho hokeja.
Tak, ako bol dlhodobým snom predošlých hokejových generácií v Brezne krytý hokejový štadión, ktorý je dnes realitou, tak sa v súčasnosti približuje k svojmu naplneniu ambícia od budúceho školského roka otvoriť v základných školách hokejové triedy.
   Realizácia tejto myšlienky zabezpečí kvalitnú a pravidelnú prípravu na hokej zameranej mládeže. A možno postupne aj nádeje, ktoré budú môcť reprezentovať o niekoľko rokov brezniansky seniorský hokej.
   Aby tieto nádeje mali svoje hokejové vzory na domácom ľade, naďalej budeme v prospech rozvoja breznianskeho hokeja úzko spolupracovať s HC 05 Banská Bystrica, klubom,
ktorý je jedným z najvýdatnejších zdrojov takej hokejovej kvality, ktorej nositelia sa úspešne uplatňujú v zaoceánskych kluboch NHL i v základných zostavách významných európskych klubov, “ -  uzavrel svoje hodnotenie i perspektívu do budúcnosti Peter Lupták.

2. liga starších žiakov

HK Brezno - HC Zlaté Moravce 6:8 (3:3, 1:2, 2:3), góly Brezna: Vladimír Dolník 3, Patrik Lamper 2, Matúš Brezničan

Patrik Lamper asistoval pri všetkých Dolníkových góloch v tomto stretnutí. Prvý raz v tretej minúte. Pred koncom ôsmej minúty sa Lamper stal úspešným strelcom gólu za spoluúčasti Andreja Faško-Rudáša. Čas dobre rozohraného zápasu pokračoval svižne ďalej, no jednoznačnú prevahu Brezna z jeho začiatku už tak efektívne nedokázali domáci hráči potvrdiť v ďalšom priebehu hry. Gólostroj naštartovali aj starší žiaci Zlatých Moraviec a za tri minúty zaskočili Brezňanov tromi gólmi. Vladimír Dolník ešte prebil tretím gólom Brezna náskok hostí a hráči sa odišli do šatne poradiť, ako ďalej. V druhej tretine zúročil prihrávku Martina Bauera Matúš Brezničan, a tak dostali družstvo starších žiakov Brezna opäť do vedenia. Posledný raz v tomto zápase. V góloch pokračovali do konca tretiny len hostia. Hneď na začiatku tretej tretiny však vyrovnal Lamper na 5:5, asistoval Andrej Bíreš. Ani šiesty gól hostí nenechali Brezňania bez odpovede - strieľal Dolník, asistenciou prispeli Lamper a Bíreš. Až keď v rozsahu jednej minúty dvakrát skórovali hokejisti Zlatých Moraviec, úsilie domácich hokejistov o vyrovnanie sa už nepodarilo realizovať. Celkove však zanechali dobrý dojem a počas zápasu predviedli snaživý výkon a mnoho pekných hokejových situácií.

HK Brezno - HC 07 Detva 7:4 (1:0, 5:3, 1:1), góly Brezna: Martin Bauer 3, Vladimír Dolník 2, Matúš Brezničan, Patrik Lamper

Keďže niektoré kluby predohrali zápasy posledného kola už skôr, na poslednú marcovú nedeľu zostali len dva zápasy v Brezne a stretnutie starších žiakov v Lučenci s Rimavskou Sobotou. Nakoniec sa však ani zápas v Lučenci nekonal, pretože tam už nebola v prevádzke ľadová plocha. Nariadenie riadiaceho orgánu Stredoslovenského zväzu ľadového hokeja, aby zápas v Lučenci predohrali skôr, neakceptovala Rimavská Sobota (pre účasť svojho brankára na sústredení na republikový šampionát?), a tak jej funkcionári potvrdili svoje očakávanie o kontumačnom výsledku tohto zápasu v neprospech Rimavskej Soboty.

Podobne, ako v zápase so Zlatými Moravcami v utorok minulý týždeň, aj nedeľný súboj s Detvou začali Brezňania ofenzívne. Aj keď gól Brezničana v polovici prvej tretiny zostal v tejto časti hry jediný, útoky Brezna pokračovali s čoraz väčšou intenzitou, čomu odolávali hostia len za cenu nedovolených zákrokov a trestov za ne. Vyrovnávajúci gól Detvy hneď po začiatku druhej tretiny pohotovo revanšoval domáci Martin Bauer v spolupráci s Lamperom a Dolníkom. Táto trojica sa vzájomne striedala pri všetkých nasledujúcich góloch Brezna. Druhý gól Detvy udržal nerozhodný stav zápasu 2:2 až do polovice druhej tretiny. Domáci starší žiaci však už nepripustili opakovanie zvratu z predošlého zápasu. Sériou štyroch gólov do konca tretiny si vytvorili rozhodujúci náskok, ktorý len raz prerušila gólová akcia detvianskeho kolektívu. Aj keď po jednom góle do bránky na oboch stranách dali ich strelci hneď v prvej minúte tretej tretiny, až do konca to bol obojstranne vyspelý, zaujímavý hokej, v ktorom si domáci starší žiaci Brezna upevnili pozíciu na šiestom mieste z pôvodne deviatich účastníkov súťaže. Nový Targ záverečnú sedemkolovú časť súťaže neabsolvoval.

2. liga mladších žiakov

HK Brezno - HC 07 Detva 3:15 (2:6, 1:4, 0:5), góly Brezna: Filip Kubala 2, Matúš Kocka

Mladší žiaci Brezna okrem dvoch bodov z jedného kontumačného výsledku s Novým Targom, o ktoré nakoniec pre vylúčenie poľského klubu zo súťaže aj tak prišli, dosiahli ešte tri výhry s Rimavskou Sobotou, ktorá prehrala všetky zápasy s každým účastníkom súťaže. Na výsledku posledného stretnutia s Detvou, ktorá v prvých dvoch zápasoch nastrieľala Breznu štyridsaťpäť gólov (25:4 a 20:3) možno nájsť pozitívnu tendenciu aspoň v počte inkasovaných gólov. Pri treťom góle Brezna si pripísal bod za asistenciu Adrián Šandor. O značných kvalitatívnych rozdieloch súperov v tejto súťaži svedčí fakt, že aj Detva v zápasoch s prvými tromi klubmi v tabuľke mladších žiakov odchádzala až na jeden zápas vždy s viac než desaťgólovou prehrou. Uplynulá sezóna bola užitočná, ak hráčov prechádzajúcich do staršej žiackej kategórie i zostávajúcich ešte jednu sezónu u mladších žiakov posilnila pri prekonávaní prekážok, aspoň v schopnosti nevzdávať sa ďalšom úsilí o ich prekonanie.

1. liga žien

Krátko po striebornej medaile, ktorú získala ženská hokejová reprezentácia Slovenska na svetovom šampionáte v Lotyšsku, pripravili organizátori poslednú marcovú sobotu podvečer nevšednú príležitosť vidieť na Zimnom štadióne L. Horského v Brezne zápas najvyššej ženskej hokejovej súťaže na Slovensku. Tvorí ju osem účastníkov a v Brezne nastúpili poslední dvaja z nich. Hráčky Banskej Bystrice získali za celú sezónu jeden bod a ani nové miesto konania zápasu im v závere súťaže neprinieslo šťastie.

HC Topoľčany - HC´05 Banská Bystrica 0:6 (0:4, 0:2, 0:0)

Ing. Jozef Kolarovič

Nečakané víťazstvo hokejových prípravkárov v Novom Bydžove
   V sobotu 29. marca sa hokejová prípravka HK Brezno zúčastnila  na VII. ročníku medzinárodného turnaja elévov O pohár Karla IV. na zimnom štadióne v Novom Bydžove (ČR). Na turnaji sa zúčastnili štyri družstvá: HC Benešov, HK Brezno, BK Nová Paka a Stadion Nový Bydžov. Hralo sa systémom každý s každým na 2x15 minút.
HK Brezno - HC Benešov 3:1 (1:1, 2:0), góly Brezna: Matúš Réti 2 (asistoval Ján Bubelíny 2), Jakub Hibler (Martin Mirilovič, Patrik Kováčik)
   Prvý zápas chlapcov z Brezna dopadol dobre. Bol plný očakávania, lebo nikto nevedel, ako dopadne ich konfrontácia s českým hokejom. Darilo sa M. Rétimu, strelil dva góly, ktoré mu výborne vypracoval J. Bubelíny.

HK Brezno - BK Nová Paka 1:0 (1:0, 0:0), gól Brezna: J. Hibler (asistoval P. Kováčik)
Stadion Nový Bydžov - HK Brezno 0:3 (0:1, 0:2), góly Brezna: Michal Beňačka (asistoval J. Hibler), P. Kováčik, J. Hibler (M. Beňačka)
   Finále ponúklo pekný hokej, o ktorý sa postarali obidve mužstvá. Breznianski hokejisti podali výborný výkon, keď domácich prakticky k ničomu nepustili.

1.         HK Brezno   3          3          0          0          7:1      6
2.         ST N.Bydžov 3          2          0          1          7:5      4
3.         BK N.Paka    3          1          0          2          3:7      2
4.         HC Benešov  3          0          0          3          5:9      0

Najlepším strelcom turnaja bol Jakub Hibler. O trofej pre najlepšieho brankára sa Mikuláš Prukner podelil s Adamom Filipiakom. Obaja brankári počas celého turnaja inkasovali len jeden gól a ten práve dostal Miki. Organizátori turnaja vyhlásili aj troch najlepších hráčov z každého tímu a z Brezna to boli Matej Mikloš, Patrik Ľupták a Matúš Réti.