ARCHIV

TIRAZ

KONTAKT

Hokejbalová liga

V sobotu 14. júna odohrali už 8. kolo základnej časti Hokejbalovej ligy s výsledkami: Bruins - Wizards - odložené, Rolta - Dogy 7:4, Damix - Wanderers 26:2, Tisovec - Winners 6:25, Riders - Axes   3:6, Piccolo - Drink Team 9:7, Dead Rabbits - Vikings 0:5 (kontumačne), Victors - Bruins 17:10 (dohrávka 7. kola).

(mp)

Tento víkend sa kolotoč medzinárodných automobilových pretekov do vrchu KW Berg-Trophy 2008 presunul z Maďarska na Slovensko – do Čierneho Balogu. Zúčastnili sa na nich pretekári z krajín Vyšehradskej štvorky. Podľa vyjadrenia organizátora pretekov Radoslava Košúta, sobotné priaznivé počasie prilákalo množstvo divákov, rovnaký počet aj v nedeľu napriek daždivému nedeľnému počasiu. V obidva dni dominovali formulové autá, ktoré obsadili prvé miesta v absolútnom poradí. Časť výťažku z dobrovoľného vstupného organizátori venovali detskému oddeleniu Nemocnice s poliklinikou, n. o., v Brezne. Seriál sa najbližšie presúva do českého Vsetína, kde sa bude súťažiť cez víkend 28. a 29. júna. „Chceme sa poďakovať sponzorom pretekov, obci Čierny Balog, zložkám záchranného systému, mestským, štátnym lesom a ďalším, ktorí sa podieľali na organizovaní pretekov,“ zdôraznil R. Košút.

Ostrogrúnsky titul do Pohorelej

V sobotu 14. júna sa uskutočnil tretí ročník Ostrogrúnskej ostrej kosy ako tretie kolo Slovenskej koseckej ligy (SKL). Za slnečného počasia v láne Sigetovci a za účasti tristo divákov súťažilo tridsaťosem koscov zo  šestnástich miest a dedín v štyroch kategóriách.

Tak ako vlani, aj tohto roku sa darilo horehronským koscom. Aj tento rok putoval titul majstra Kľakovskej doliny do Pohorelej, ibaže v kategórii Chlapi do 50 rokov. Získal ho Marek Maťúš časom 1:38,0 min, 2. Ján Mešťan – Mucák, Heľpa, 1:43,0 min; Chlapi nad 50 rokov: 2. Dr. Lukáš Janoška – Kindera,  Pohorelá, 1:28,0 min. Špecifikom súťaže je kategória Starostovia. Tohto roku bol najlepší richtár z Hrabičova - Ján Repiský výkonom 2:18,0 min. Všetci kosili 50 m˛.

Peletón dvadsiatich šiestich bodujúcich obcí a miest v SKL po treťom kole vedie oravský Hruštín (44/427), 2. Pohorelá (40/172), 5. Heľpa (20/32), 6. Bacúch (19/40), 14. Brezno (10/15), 15. Šumiac (8/13).

V sobotu 21. júna sa uskutočni 4. kolo SKL v Terchovej 9. ročníkom majstrovstiev v ručnom kosení. V nedeľu prebehne 3. ročník koseckej súťaže vo Veľkom Šariši, ktorý ešte nie je zahrnutý do SKL 2008.

(lj)

Marek Maťuš v zaujímavej tréningovej metóde

Uplynulý týždeň v atletike

Ábelová splnila limit na majstrovstvá sveta

V utorok 10. júna štadión na Štiavničkách bol dejiskom Školských majstrovstiev Slovenska študentov a študentiek po linke Slovenskej asociácie športu na školách (SAŠŠ). Z krajského kola sa z nášho okresu kvalifikovali dve pretekárky zo Súkromného gymnázia ŽP Podbrezová Klára Ábelová a Janka Červienková. Ábelová zvíťazila v najlepšom osobnom výkone roka 177 cm, Červienková obsadila zhodne 2. miesto v behu na 100 m cez prekážky časom 15,23 s a v skoku do diaľky výkonom 546 cm.

V stredu 11. júna sa na mestskom štadióne v Brezne uskutočnilo 3. kolo Majstrovstiev SsAZ družstiev v kategórii mladšieho žiactva skupiny B. Svoju suverenitu potvrdili tak chlapci ako aj dievčatá AK Mostáreň MŠK Brezno: chlapci: 1. AK Mostáreň MŠK Brezno (247 bodov), 2. UMB B. Bystrica (77), 3. AK Zvolen (39); dievčatá: 1. AK Mostáreň MŠK Brezno (197), 2. UMB B. Bystrica (78), 3. AK Kriváň L. Mikuláš (44), 4. AK Zvolen (25); víťazi disciplín: Matúš Ambróz - 150 m 21,29 s, diaľka 479 cm, guľa 10,87 m; Norbert Slameň - kriketka 51,79 m; 4 x 60 m 35,19 s; Zuzana Kvietková - 150 m 22,65 s, kriketka 47,41 m; Jana Halušková - 300 m 49,33 s; Karin Gelieňová - 600 m 2:11,89 min; Dominika Strelcová - výška 130 cm.

Výkonom 180 cm v skoku do výšky Klára Ábelová zvíťazila na Majstrovstvách Slovenska junioriek v Novom Meste nad Váhom v sobotu 14. júna. Zároveň splnila limit na júlové Majstrovstvá sveta juniorov v poľskom Bydgosci. K víťazstvu vo výške pridala aj 3. miesto v trojskoku výkonom 11,14 m. Janka Červienková obsadila v trojskoku 2. miesto (11,39 m) a 3. miesto v skoku do diaľky (555 cm). Táňa Dunajská v skoku do výšky obsadila 2. miesto výkonom 172 cm.

V Borskom Mikuláši v kategórii dorastencov v chôdzi na 5 km Miroslav Bardelčík obsadil 5. miesto za tromi Poliakmi a jedným Čechom výkonom 30:38 min.

Najbližší víkend sa v Banskej Bystrici uskutoční Európsky pohár - II. liga súťaže družstiev v kategórii mužov aj žien. Z pretekárov AK Mostáreň MŠK Brezno bude reprezentovať v hode oštepom Janka Katrenčíková.

M. Černák

Šípkarská a stolno–futbalová liga

Martin Macuľa je juniorským majstrom Európy

V nedeľu 15. júna v noci sa vrátila výprava slovenských šípkarov z talianskeho Caorle, kde sa uskutočnili Majstrovstvá Európy v elektronických šípkach. Podľa počtu získaných pohárov môžeme toto podujatie hodnotiť ako jedno z najvydarenejších z pohľadu Slovenska.

Horšie to už bolo s účinkovaním národných tímov v turnaji o National Cup, kde veľa vody nenamútili ani tento rok. Muži a takisto aj ženy nepostúpili zo základnej skupiny, preto sa im ušlo umiestnenie až v druhej polovici štartovného poľa. Muži zo Slovenska skončili na nepopulárnom 13. mieste, ženy o čosi lepšie, na 9. mieste.

Ako-tak sa počas týždňa darilo v individuálnych disciplínach, ale ani tam to nebola žiadna sláva. Napokon všetko čakalo na posledný, sobotný deň, kedy sa hrali hlavné turnaje v kategórii mužov, žien a juniorov. Medzi mužmi zo Slovákov najlepšie obstáli Milan Nagy a Oto Zmelík, ktorí skončili na 33. mieste, štartovalo 460 hráčov. V ženskom turnaji veľkú radosť urobila Katarína Nagyová, ktorá v konkurencii 149 žien obsadila výborné 4. miesto, Eva Sitarčíková skončila na 25. mieste.

Na výbornú sa v Taliansku predviedol Brezňan Martin Macuľa, ktorý reprezentoval Slovensko v kategórii juniorov do 15 rokov. S radosťou môžeme povedať, že po Paľovi Melicherovi, ktorý získal juniorský titul majstra Európy v roku 2001, máme v Brezne ďalšieho majstra Európy, a to Martina Macuľu, ktorý svoju kategóriu v Taliansku vyhral bez problémov.

Výsledky hlavných súťaží: muži 501 DO 1. Kryzstof Ratajski (POL), 2. Mensur Suljovič (SRB), 3. Olivier de Vito (SWISS). Ženy: 1. Mojca Humar (SLO), 2. Nora Fekete (HUN), 4. Katarína Nagyová (SVK).

Najbližšie čaká na breznianskych stolných futbalistov a šípkarov vrchol mestskej sezóny. V sobotu 21. júna sa bude v Dart clube konať záverečný turnaj tejto sezóny LETO CUP 2008, spojený s vyhodnotením celého ročníka. Začiatok turnaja je naplánovaný na 11. hodinu, hrať sa bude v disciplínach: šípky – muži 501 DO, ženy 501 DO, juniori 301 SO, stolný futbal - turnaj dvojíc na stoloch Rosengart a tradičný OLD SCHOOL turnaj na strunkáčoch, štartovné je 100 korún na osobu, pre každého účastníka bude pripravený kotlíkový guláš a pečené jahňa, samozrejme nebude chýbať tombola.

(pp)

Ševčíková obhájila prvenstvo

Pretekárky z Nemeckej porazili juniorov aj seniorov, keď v nedeľu 15. júna Silvia Ševčíková na Yessi v súťaži O cenu Algatour do 120 cm obhájila prvenstvo z vlaňajšieho roku a  na Telme sa jej podarilo získať druhé miesto v rovnakej súťaži. Zároveň zvíťazila aj v Majstrovstvách juniorov jednotlivcov a družstiev do 110 cm. Jej kolegyňa z Jazdeckého klubu Látky Ranč pod Bukmi Petra Kobzošová na Yogim sa umiestnila na bronzovej priečke. Ďalšia jazdkyňa z Nemeckej Petra Drdošová na Ludovi získala tretie miesto v súťaži Dvojfázové skákanie do 110 cm. V súťaži pre mladé kone O cenu nádejí s 90-centimetrovou výškou prekážok sa Radka Černá na Berte z Ranča pod Bukmi svojím výkonom zaradila na druhé miesto. V súťaži družstiev tak Silvia Ševčíková, Petra Kobzošová a Radka Černá získali spoločne prvenstvo.