22. FEBRUAR 2000 Strana 8

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

... 

Policia patra

Kriminalna policia v Brezne sa opatovne obracia na obcanov so ziadostou o pomoc a spolupracu pri patrani po hladanom:

Svetozarovi K., narodenom 25. juna 1968 v Brezne, trvale bytom Pohronska Polhora, Hlavna ulica 113/102. Hladany je 175 cm vysoky, strednej postavy, ma tmave oci, hnede vlasy, podlhovastu tvar, t. c. moze nosit fuzy a bradu. Popis oblecenia nebol zisteny.

Hladany Svetozar K. je dovodne podozrivy zo spachania zavaznej nasilnej a majetkovej trestnej cinnosti. Pozor je ozbrojeny!

Ziadame obcanov, ktori by vedeli podat akekolvek informacie o hladanom Svetozarovi K., aby tak urobili v ktoromkolvek utvare Policajneho zboru alebo na zname telefonne cislo 158.

 

Sme nablizku

Vyskusala som mnohe diety, ale viem, ze dolezite su spravne stravovacie navyky. Mozete mi napisat niektore vseobecne platne a ucinne zasady stravovania?

Zn. Spravne stravovanie

Tajomstvo redukcie telesnej hmotnosti je v aktivnej a cielavedomej zmene stravovania. Preto nie je nevyhnutne v kazdom pripade mat uplne presny navod na jedalny listok. Niekedy staci, ak sa riadime a skutocne dodrziavame vseobecne odporucania racionalneho stravovania a regulovaneho prijmu potravy. Nevyhnutne je, aby ste sa naucili vo svojej strave rozpoznavat potraviny s vysokym obsahom energie a zacali ich nahradzovat potravinami rovnako chutnymi, ale s nizkym obsahom tukov a cukrov, a tym zaroven aj s mensim mnozstvom energie. Preto uprednostnujte biele maso (hydinu a ryby) pred inymi druhmi masa. Upravte ho varenim, dusenim, pecenim, grilovanim.

Tradicnu prilohu k masu, ako su zemiaky, ryza, knedle, cestovina nahradte zeleninovou oblohou, napriklad vareny karfiol, brokolica, dusena hlavkova ci cinska kapusta, fazulove struky. Nezabudnite nikdy na salat z cerstvej zeleniny. Naucte sa "najest" zo samotnej polievky, ktora najma v letnych mesiacoch moze tvorit hlavny chod. Preferujte jedla zo zeleniny upravene varenim, dusenim, zapekanim. Uprednostnujte listovu zeleninu pred korenovou, nebrante sa pouzivaniu netradicnych druhov a kombinacii zeleniny.

Pri konzumacii mliecnych vyrobkov uprednostnite kysnute mliecne vyrobky s nizkym obsahom tuku pred polo a plnotucnymi, tvrde parene syry pred tavenymi, natieratelnymi. Smotanove ovocne jogurty nahradte bielymi nizkotucnymi. Maslo vymente za rastlinne tuky. Aj tie konzumujte iba vtedy, ak je to nevyhnutne. Jedzte vyrobky z celozrnnej muky, nie viac ako jeden krajec denne. Zo svojho jedalnicka vylucte pochutiny: kecup, horcicu, majonezu, tatarsku omacku).

Zemiakove hranolky nahradte pecenymi zemiakmi, ktore v kombinacii s cerstvym zeleninovym salatom mozu byt hlavnym jedlom vasho obeda. Takisto mozete jest aj ryzu, mozno aj celozrnnu - naturalnu.

Vylucte sladkosti, mucniky, zmrzlinu. pudingy, sladke i slane pecivo, oriesky, cipsy. Susene a zavarane ovocie nahradte cerstvym. Uprednostnujte ovocie s nizkym obsahom cukru, napriklad jahody, ribezle, kiwi, grepy pred bananmi, hroznomci slivkami.

Dodrzujte pitny rezim. Vypite 1,5 - 2,5 litra tekutin denne. Pite vodu, nie viac ako 0,7 litra mineralky denne, bylinkove caje. Alkoholicke napoje vylucte. Pri vynimocnych prilezitostiach uprednostnite biele suche vino pred destilatmi ci likermi.

Obmienajte stare osvedcene recepty, nahradzujte vysokoenergeticke potraviny inymi s mensim obsahom kalorii. Skusajte, vymyslajte, varte. Ochutnavajte nove, netradicne jedla. To, co vam chuti, zaradte do svojho bezneho jedalnicka. Zvyknite si citat etikety na potravinarskych vyrobkoch. Naucte sa v nich orientovat. Nenechajte sa ovplyvnit obalom, reklamou, ktora vas nuti jest to, co vlastne ani nechcete. Rozhodujte samy, co budete nakupovat, varit a jest. Ziskajte kontrolu nad vlastnymi cinmi i vlastnym telom. Zmeny zacnite robit ihned, nenasilne, postupne a cielavedome. Uskutocnite iba take zmeny, s ktorymi ste schopni zit bez problemov.

Nove sadzby listovych zasielok (od 1. februara)

Obycajne listove zasielky: 20 gr - 5,50 Sk, 50 gr - 7 Sk, 500 gr - 12 Sk, 1000 gr - 18 Sk.
Doporucene listove zasielky: 20 gr -13,50 Sk, 50 gr - 15 Sk, 500 gr - 20 Sk, 1000 gr - 26 Sk.
R - s dorucenkou: 20 gr - 19,50 Sk, 50 gr - 21 Sk, 500 gr - 26 Sk, 1000 gr - 32 Sk.
R - do vlastnych ruk: 20 gr - 22,50 Sk, 50 gr - 24 Sk, 500 gr - 29 Sk, 1000 gr - 35 Sk.
Opakovane dorucenky: 20 gr - 25,50 Sk, 50 gr - 27 Sk, 500 gr - 32 Sk, 1000 gr - 38 Sk.

 

CIVILNA OCHRANA INFORMUJE
s pracovnikmi civilnej ochrany objektov okresu

Realizacia uloh a opatreni civilnej ochrany, zameranych na ochranu zivota, zdravia a majetku, ako aj riadenie a vykonavanie zachrannych lokalizacnych a likvidacnych prac vyzaduju od vsetkych subjektov CO, urcenych na riadenie cinnosti v civilnej ochrane, teoreticke vedomosti, prakticke zrucnosti a navyky. Ich dosiahnutie si vyzaduje spravne organizovane a cielavedome vykonavanie pripravy na civilnu ochranu.

Odbor civilnej ochrany obyvatelstva a obrany Okresneho uradu v Brezne vykonal 16. februara odbornu pripravu pracovnikov CO vybranych objektov okresu. Islo uz o druhe zamestnanie v oblasti pripravy, organizovane na zaklade rocneho planu na useku hlavnych uloh odboru CO obyvatelstva a obrany na rok 2000.

Odborna priprava bola zamerana na aktualne otazky CO obyvatelstva v posobnosti objektov okresu a na spracovanie planovacej dokumentacie na rok 2000. Dalsim bodom odbornej pripravy bolo stanovenie rozsahu, sposobu a tematiky odbornej pripravy jednotiek CO pre potrebu objektu.

Priebeh odbornej pripravy a diskusia ukazali, ze treba pravidelne organizovat taketo zamestnania, venovat sa zdokonalovaniu pripravenosti pracovnikov CO, zlepseniu pripravenosti stabov a odbornych jednotiek CO pre potrebu objektu. Vedomosti ziskane v odbornej priprave potom zurocit pri rieseni uloh vzniku mimoriadnej udalosti a pri zachrannych, lokalizacnych a likvidacnych pracach na uzemi objektu.

V diskusii s podnetnymi nametmi pre skvalitnenie plnenia uloh na useku CO odborne vystupili pracovnici CO pan Longauer zo Zeleziarni Podbrezova a.s. a pan Andel z Petrochemy Dubova, a.s. Pritomni si okrem ineho vypoculi informaciu tykajucu sa vyhodnotenia splnenia uloh na useku CO v roku 1999 v posobnosti okresneho uradu. Zaroven si vypoculi aj informaciu tykajucu sa povodni a snehovych kalamit, ktore v roku 1999 postihli uzemie nasho okresu.

Riadiaci zamestnania spropagoval Uradom CO MV SR vydavany casopis Civilna ochrana, revue pre civilnu ochranu obyvatelstva. Cielom tejto propagacie je rozsirovat pocet odberatelov a tym vytvarat podmienky na ziskavanie skusenosti, ktore je mozne vyuzit hlavne pri rieseni a likvidacii nasledkov mimoriadnych udalosti rozneho druhu.

Vladimir Mesiarkin,
odbor CO obyvatelstva a obrany
Okresneho uradu v Brezne

MUNICIPY ´99

h0008g.jpg (60466 bytes)V dnoch 12. - 13. aprila sa v priestoroch kongresovej saly Istropolis v Bratislave uskutocni X. snem Zdruzenia miest a obci Slovenska. Ucastnikmi tohto snemu budu delegati obci a miest, ktore su clenmi ZMOS-u, t. j. viac ako 1200 primatorov a starostov miest a obci Slovenskej republiky, zastupcovia jednotlivych regionalnych zdruzeni, zahranicni hostia, predstavitelia vlady, najvyssich statnych organov a zastupcovia masovokomunikacnych prostriedkov.

Sprievodnou akciou snemu bude VI. rocnik vystavy MUNICIPY´99 - vsetko pre mesta a obce vo vstupnych priestoroch kongresoveho centra. Na vystave mozno propagovat vyrobky, cinnost a sluzby zabezpecujuce skvalitnovanie urovne zivota obcanov, zlepsovanie zivotneho prostredia, skraslovanie obci a miest.

V pripade vasho zaujmu o ucast na tejto vystave treba vyplnit zavaznu prihlasku (poskytnu vam ju v kancelarii Regionalneho zdruzenia miest a obci Horehronia a Stredneho rudohoria v Polomke, c. tel: 6193366) a zaslat ju na adresu kancelarie Zdruzenia miest a obci Slovenska, Bezrucova 9, 811 09 Bratislava do 15. marca.

Akekolvek informacie o vystave vam poskytne pracovnik kancelarie ZMOS Jan Cernek Zachar, c. tel.: 07/52929542, 52925804, fax: 07/52925949, 52964256. e-mail: centrazmos.sk. Na zaklade dorucenej vyplnenej zavaznej prihlasky vam poslu navrh hospodarskej zmluvy a dalsie podrobnosti o organizovani a priebehu vystavy MUNICIPY 2000.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT