4. JUL 2000 Strana 8

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

... 

Ochrana urody pred poziarmi

Obdobie zberu viacrocnych krmovin je charakterizovane hlavne zberom sena a zatevnymi pracami, pricom je sprevadzane aj zvysenym dorazom na prevenciu kriminality. Z hladiska poziarnej ochrany je to dosledne dodrziavanie vsetkych poziarno - bezpecnostnych opatreni pri tychto cinnostiach.
Vychadzajuc zo statistiky poziarovosti za rok 1999, kedy vzniklo na uzemi Slovenskej republiky 9523 poziarov s priamou skodou asi 636 milionov korun a sucasneho stavu analyzy poziarov za rok 2000, moznost a riziko poziarov v tomto extremnom sledovanom obdobi predstavuje realne nebezpecenstvo pre hodnoty na polnohospodarskych kulturach. Najcastejsou pricinou vzniku poziaru je hlavne vypalovanie travy a suchych porastov, zakladanie ohna v prirode a jeho rozsirenie na polnohospodarske pozemky, nedbanlive konanie fajciarov, poziare sposobene detmi, technicke nedostatky na zberovej technike, ale aj pripady umyselneho podpalenia.
Vzhladom na tieto skutocnosti odbor poziarnej ochrany Okresneho uradu v Brezne upozornuje vsetkych obcanov na dodrziavanie povinnosti a podmienok poziarnej bezpecnosti: * pocinat si tak, aby nedochadzalo k vzniku poziarov najma pri skladovani a pouzivani horlavych latok a pri manipulacii s otvorenym ohnom, *dodrziavat prikazy a zakazy tykajuce sa poziarnej ochrany na oznacenych miestach, *utvarat v objektoch podmienky na rychle zdolanie poziaru a na zachranne prace, *dodrziavat zasady poziarnej bezpecnosti pri cinnostiach spojenych so zvysenym poziarnym nebezpecenstvom (t.j. obdobie zberu a skladovania sena a zatevnych prac), * obstaravat a udrziavat v pouzitelnom stave vhodne hasiace prostriedky, *respektovat zakaz fajncenia a pouzivanie otvoreneho ohna na miestach so zvysenym poziarnym nebezpecenstvom, *dbat o volny pristup k uzaverom elektrickej energie, plynu a vody.
Obcania, sukromne hospodariaci rolnici pouzivajuci zberovu techniku (kosacky, traktory, nakladne vozidla a pod.) musia pred zacatim prac a priebezne aj pocas nich sledovat a kontrolovat stav techniky, udrzbu vykonavat podla pokynov vyrobcu. Zamerat sa hlavne na tesnost palivoveho a hydraulickeho systemu, stavu elektroinstalacie (akumulator, alternator, starter a elektricke kable), dbat o pravidelne cistenie rotujucich casti od namotaneho sena a slamy, dbat o cistotu vyfukoveho potrubia od usadeneho pracu a horlavych latok. Zberovu techniku vybavit vhodnym hasiacim prostriedkom, najlepsie funkcnym rucnym hasiacim pristrojom vodneho typu. Zvysenu pozornost treba venovat aj samotnemu priestoru a objektom na skladovanie sena, slamy a obilia. Vyskytuju sa pripady skladovania sena a slamy v povalovych priestoroch rodinnych domov ci hospodarskych budov, pricom na povale sa nachadza funkcny komin a tieto lahkozapalne latky su skladovane v bezprostrednej blizkosti komina. Pozornost treba venovat aj elektrickym zariadeniam (svietidlam, vypinacom, zasuvkam a pod.) a elektroinstalacii v povalovych priestoroch pre skladovanie sena a slamy.
Dodrziavanie podmienok poziarnej bezpecnosti pocas sledovaneho obdobia je predpokladom uspesneho zberu, uskladnenia urody a vytvorenia majetkovych hodnot. Naopak, nerespektovanie predpisov o poziarnej ochrane ma za nasledok mozne straty na majetku a zdravi obcanov aj s pripadnym dosledkom pravneho postihu v zmysle ustanoveni zakona SNR c.126/85 Zb. o poziarnej ochrane v zneni neskorsich predpisov.

por. PO Michal Strba,
odbor poziarnej ochrany
Okresneho uradu v Brezne


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT