24. JUL  2001 Strana 10

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ARCHIV

TIRAZ

KONTAKT

Svetove letecke hry

Vrcholne podujatie pre kazdeho privrzenca balonoveho lietania

h0130j.jpg (11329 bytes)V spanielskej Seville sa stretlo asi 1200 vyznavacov balonoveho lietania. Dvadsiateho stvrteho juna v skorych rannych hodinach sa vznieslo k oblohe 112 sutaznych balonov a dalsia stovka tzv. fiestovych, ktore lietali pre potesenie vlastne, ale aj pre zazitok pocetnych divakov a televiznych stabov v Spanielsku. Bolo sa na co pozerat, stovky balonov sa majestatne niesli s vetrom po modrej oblohe cele hodiny. Najlepsi piloti a timy sveta nominovane svojimi krajinami tam predvadzali majstrovske letove umenie.
Aby clovek spoznal krajinu temperamentnych Spanielov vzhladom na jej rozlohu a rozmanitost musel by tam stravit velmi vela casu. Vyprava nasho balonoveho timu v zlozeni Marian Zima, Karol Slabak, Anna Nociarova, Martin Novak a Marian Matusek dosiahla hranice Spanielska po dvoch dnoch jazdy napriec Europou a este na nu cakalo dalsich 1000 km krizom Spanielskom. Obrovska zmena klimy sa dala okamzite citit v utrobach nasej dodavky, ktoru nam na tuto cestu poskytla firma Mercedes Bratislava, teplota postupne narastala do neprijemnych hodnot. Po prekroceni Pyreneji, nadhernych velhor oddelujucich krajinu od Francuzska, sa nam naskytol pohlad na nedozierne mnozstvo plazi, ktore sa rozprestieraju pozdlz celeho pobrezia Spanielska. Vsade bolo vidiet, ze turisticky ruch je tam vyznamnym obchodnym artiklom. Na pobrezi zuri stavebna horucka, zo dna na den tam vyrastaju hotelove komplexy a zabavno-rekreacne centra. Spanielske vnutrozemie, kam nas viedla dalsia cesta za nasim cielom, je velmi rozmanite. Prve, co kazdemu okamzite padne do oci, je intenzivne polnohospodarske vyuzitie krajiny a pomerne nizka hustota osidlenia. Nas pohlad lahko, ale neustale drazdia olivove haje, ktore sa stali nasimi nerozlucnymi spolocnikmi pocas celeho pobytu v tejto krajine a pri pristavani casto cloveku narobili vrasky na cele a vytlacili kropaje potu na tvari. Ohromujuca rozloha tychto hajov sa da vidiet v zasade len zo vzduchu, na zemi clovek moze len tusit kam siahaju hranice tejto plodiny, ktora je velmi vyznamnym spracovatelskym a vyvoznym artiklom Spanielska. Bolo pre nas velmi zvlastne, ze pocas takmer tri tyzdne trvajuceho pobytu sme pri olivach nevideli ani zivu dusu, pritom udajne uz niekolko stromov dokaze uzivit celorocne jedneho cloveka. Po prekroceni nulteho poludnika, ktory je na ceste vyznaceny vyraznym oblukom, sme sa ocitli na zapadnej pologuli a pri tom cas na hodinkach sme si nemuseli prestavovat. Spanielsko ma v tomto obdobi letny cas, slnko vychadza o siedmej rano a zapada az o pol desiatej vecer. Horucava velmi nepovolovala ani v noci a okrem dvoch dni, ktore sme stravili v horach Sierry de Lijar, 80 km na sever od Gibraltaru, nas suzovala pocas celeho sampionatu. Posledne desiatky kilometrov sme uz prechadzali rovinami rozprestierajucimi sa v celom okoli Seville, hlavneho mesta samospravnej oblasti Andaluzia na juhu Spanielska. Sutazna oblast bola situovana asi 30 km zapadne od Seville. Plocha pre balonove sutaze pokryvala priestor 35 km krat 50 km na zapad. Navigacia v tomto jednotvarnom horucavou vyprahnutom terene s krizovatkami prasnych ciest bola velmi komplikovana.
Po nevyhnutnej registracii pilotov a timov a noci stravenej v hoteli na opacnom konci mesta Seville sme sa obtiazne dostali ku dopredu dohodnutemu ubytovaniu v centre podujatia, ktore tvoril hotel Alcora. Pocas oficialneho treningu sme odlietali len jeden sutazny let a aj na ten sme museli dobludit podla nasho sem-tam omylneho instinktu, pretoze mapy mesta nam organizatori nepovazovali za dolezite dat vopred. Dalsie dni bol oficialny trening zastaveny z dovodu leteckeho cvicenia vzdusnych sil NATO nad Gibraltarom.
Dvadsiateho tretieho juna v podvecer sa vsetci ucastnici hier stretli pri olympijskom stadione v Seville, kde sa za ucasti spanielskeho princa Fellipeho J. Carlosa, predsedu MOV J. Samarancha a dalsich predstavitelov statu konal slavnostny akt otvorenia II. Svetovych hier. Samozrejme ani tentoraz sa to nezaobislo celkom bez problemov. Do dejiska otvorenia hier sme organizatormi instruovani prisli so stvorhodinovou casovou rezervou, ktoru sme vyuzivali nacvikom nastupu timov a hladanim tiena, kde by sme sa uchylili. Vsetko utrpenie nakoniec skoncilo a slavnost predsa len zacala. Nasu slovensku vypravu riadil Mgr. Marian Zima, delegovany veduci slovenskej vypravy a clen balonoveho timu. Po prichode VIP osob, ktore boli dopravovane priamo na stadion tazkym vojenskym vrtulnikom sa pohol stadionom sprievod sportovcov, zoradenych pod svojimi statnymi vlajkami. Momenty, ktore sprevadzaju tieto udalosti ako je odusevneny aplauz v radoch pritomnych pri prezentovani sa jednotlivych statov, vsadepritomne priatelstvo v dusiach a ociach vsetkych zucastnenych vzdy dosiahnu, ze kazdy zabudne na vsetky predchadzajuce komplikacie. Slavnostny ceremonial bol nadherny, prihovory h0130a.jpg (20950 bytes)pritomnych predstavitelov statu srdecne, letecky program zvladnuty na jednicku. Akrobaticke skupinove lietanie pilotov motoroveho paraglidingu bolo skutocnou ukazkou pilotneho majstrovstva tychto ludi a dokonalou suhrou ich citu pre lietanie a vykonnosti strojov. Ohromny potlesk zozali parasutisti, ktori urobili nocne zoskoky s vlajkami FAI a Spanielska priamo na stadion do stredu roztancovanych tanecnic flamenga, ktorych jedinou ozdobou boli statne vlajky zucastnenych statov. Na obrovskom monitore umiestnenom uprostred stadiona si mohol kazdy pozriet akt prinesenia olympijskeho ohna spanielskym kralom Juanom Carlosom do krajiny.
Prvym sutaznym dnom 24. juna sa zacal namahavy sampionat na miestach, kde sa v tom obdobi vyskytovali extremne teploty sposobujuce sa meniaci smer prudenia. Len velmi tazko a komplikovane bolo mozne plnit predpisane sutazne discipliny. Orientovat sa v tomto prostredi bolo tazke a bez druzicovych navigacnych pristrojov nemozne. Prasne cesty, ktore boli vyznacene na mapach, rozorali miestni farmari pre buducu urodu este pred zaciatkom sutazenia. Pre silny vietor, ktory fukal od mora, boli takmer vsetky vecerne lety organizatori zrusene. Vysledok bolo mozne urobit len pri letoch rano a sutazne discipliny boli stanovene velmi dobre. Prevazovali ulohy: rozhodcom deklarovany ciel a pilotom deklarovany ciel, pricom skorovacie intervaly boli volene tak, ze neprivadzali sutazne timy do casoveho stresu. Menej radosti mali ti, ktori si sutazny marker museli hodit do lanov slnecnice, co bola takmer jedina plodina vyskytujuca sa v tomto obdobi na spanielskych poliach vo velmi hojnom pocte. Takyto zaver skorovacieho casu sme nastastie absolvovali iba raz. Slnko vo svojej 100-percentnej kondicii nam palilo na hlavy a my sme sa v rojnici predierali slnecnicovym polom krizom-krazom. Skoncilo to pre nas uspesne, desat minut pred koncom povoleneho limitu na ukoncenie discipliny.
Dovedna bolo odlietanych osemnast uloh a my sme skoncili na 69. mieste. Svetova spicka sa znacne rozsirila a udrzat s nimi krok znamena prejst na profesionalnu drahu, co v nasich podmienkach nie je mozne. Celu nasu pripravu zabezpecuje len domovska a. s. ZP Sport Podbrezova a sponzorom celej ucasti na svetovych leteckych hrach boli Zeleziarne Podbrezova a. s., za co celej spolocnosti patri nasa hlboka vdacnost. V Spanielsku sa skutocne stretla absolutna svetova spicka sampionov, ktori lietali takmer rovnocenne a nas Karol Slabak si dokazal v jednotlivych disciplinach vybojovat umiestnenie aj v prvej desiatke. Za kazde zavahanie sa tam vsak tvrdo platilo. Pre zaujimavost posledny majster sveta, Nemec Uve Schneider sa po styroch kolach ocitol az na konci tretej desiatky sutaziacich a favorizovany Talian T. Bonano sa jednym neuspesnym letom katapultoval z prvej trojky na 14. miesto. Karol Slabak zacal sutaz na 9. pozicii, vie sa rychlo a spravne rozhodovat, vie lietat v skupine a stazenych poveternostnych podmienkach, ale od pilota na poprednych poziciach sa ocakava nalet tisicok hodin, mat vlastny meteorologicky servis a hlavne adaptovat sa v prostredi, kde sa sampionat odohrava dlhy cas pred jeho zaciatkom.
Vyhlasenie vysledkov prebiehalo v kongresovej hale hotela Alcora za pritomnosti prezidenta Medzinarodnej leteckej federacie a dalsich predstavitelov statu. Na stupne vitazov sa postavili dvaja piloti reprezentujuci Japonsko, druhe miesto ziskal spanielsky tim na velku radost domacich priaznivcov balonoveho lietania. So Spanielskom sme sa lucili 1. jula po slavnostnom ukonceni hier, ktore sa konalo na okruhu formuly I v meste Jerez ako velkolepa letecka show.


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ARCHIV

TIRAZ

KONTAKT