11. NOVEMBER 2003 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Psychoviny

Hned po odchode vlaku prisiel do kupe sprievodca a kontroluje listky. Pri jednom panovi sa zarazi a hovori:
- Mate listok do Kosic a tento vlak ide do Bratislavy.
- A vie o tom strojvodca, ze ide zle? - nenecha sa vyviest z miery.

...

Divadelne predstavenie. Prve dejstvo je otrasne. Obecenstvo piska, herci nemozu pokracovat. Po chvili vyjde riaditel divadla pred oponu a hovori:
- Ak neprestanete, zopakujeme prve dejstvo.

...

Muz prichadza z krcmy riadne potuzeny. Zena ho vita slovami:
- To je neslychane, v akom stave sa vracias domov. Ja jednoducho nemam slov.
- Zaplat panboh, - odveti manzel.

...

Manzel sa vrati predcasne zo sluzobnej cesty, vojde do spalne. Naha manzelka tam lezi v posteli a vedla nej stoji nahy muz s baranicou na hlave a usmieva sa. Muz sa ho pyta:
- A ty si kto?
- Ja som debil, ktory si kupil za dvadsat tisic baranicu neviditelnosti ...

...

Dievca oznamuje priatelovi, ze je v tom:
- Budeme sa musiet poponahlat so svadbou.
- Neblazni, kto by si ta v takom stave vzal?

...

- Obzalovany, vy ste vraj hovorili, ze pan starosta je v urade piate koleso na voze. Je to pravda?
- Ano, pan sudca, lenze ja som myslel na volant.

...

- Draha, ake peniaze si uz videla pokrcene? - pyta sa manzel.
- No, vsetky az po tisicku.
- A pol miliona?
- Pol miliona, kdeze?
- Tak chod do garaze a pozri si nase auto.

...

- Chcete kucharsku knihu za dvesto alebo za stopatdesiat korun?
- Dajte mi tu lacnejsiu. Kde inde dnes clovek usetri, ak nie na jedle?

Zozbieral: Jozef Pupis

 

Nove horizonty v hormonalnej liecbe karcinomu prsnika

Medzinarodna studia rakoviny prsnika MA-17 s ucastou takmer 5200 zien je prvou studiou, ktora skumala ucinnost inhibitora aromatazy, letrozol-u pri rozsirenom adjuvantnom podavani, t. j. po ukonceni patrocneho uzivania tamoxifenu po vykonanom chirurgickom zakroku. Pocas tohto obdobia sa pacientkam spravidla nepodavaju ziadne lieky aj napriek pretrvavajucemu riziku relapsu rakoviny prsnika. Ide o najvacsiu samostatnu studiu v historii, ktora hodnoti hormonalnu terapiu u zien postmenopauzalneho veku.
Primarnym cielom studie je porovnanie prezivania (bez pritomnosti ochorenia) u zien v postmenopauzalnom veku uzivajucich letrozol v porovnani s placebom po priblizne piatich rokoch uzivania tamoxifenu. Devatdesiat osem percent ucastnicok studie malo pozitivne hormonalne receptory. U zvysnych pacientok sa vyskyt hormonalnych receptorov nepotvrdil. Jedna kontrolna skupina zien dostavala letrozol (2,5 mg) a druha placebo.
K druhotnym cielom studie MA-17 patri porovnanie celkoveho prezivania, vyskyt rakoviny v druhom prsniku, dlhodoba bezpecnost letrozolu a kvalita zivota. Naviac sa v podskupinach studie skumaju ucinky letrozolu na metabolizmus tukov a kostnu mineralnu hustotu. Podla predbeznej analyzy sa v kontrolnych skupinach doteraz nepozorovali ziadne rozdiely v hladine cholesterolu, v pocte kardiovaskularnych prihod, ani vo vyskyte fraktur.
Studiu koordinuje Kanadsky Narodny onkologicky ustav - oddelenie pre klinicke studie v Kingstone, Ontario. Riaditel oddelenia pre prevenciu a vyskum rakoviny prsnika Nemocnice princeznej Margaret v kanadskom Toronte Dr. Paul Goss, ktory je autorom klinickeho skusania a vedie jeho medzinarodny tim, uviedol: ,,Doteraz nebol preukazany ziadny sposob liecby po uzivani tamoxifenu, ktory by vyznamne ovplyvnil pretrvavajuce riziko relapsu karcinomu prsnika. Uverejnene vysledky su vsak prvym klinickym dokazom toho, ze podporna terapia liekom letrozol aplikovana po piatich rokoch liecby tamoxifenom moze mat podstatny dopad na celkovy vysledok liecby pacientok v postmenopauzalnom veku, ktore trpia karcinomom prsnika."

(tk)

Policia patra

Kriminalna policia v Brezne sa obracia na obcanov so ziadostou o pomoc a spolupracu pri patrani po hladanej

Anne Piliarovej,

narodenej 9. augusta 1938 v Bacuchu, trvale bytom Brezno, MPCL c. 12, na ktoru 27. augusta 2002 Okresny sud v Banskej Bystrici vydal prikaz na zatknutie pre trestny cin podvodu.
Anna Piliarova sa v mieste svojho trvaleho pobytu nezdrziava a ani najblizsi pribuzni nevedia uviest informacie o jej terajsom pobyte.
Hladana je 160 cm vysoka, ma presedivele kratsie vlasy a modre oci. Naposledy mala oblecenu starsiu ciernu kozenu bundu.
Ziadame obcanov, ktori by vedeli podat akekolvek informacie o hladanej Anne Piliarovej, aby tak urobili v ktoromkolvek utvare Policajneho zboru alebo na zname telefonne cislo 158.
Za spolupracu dakujeme

 

Sme nablizku

Male - a nielen jesenne - radosti

U svojich klientov sa casto stretavam s reakciou na zmenu pocasia v priebehu celeho roka. Jesen je vlastne radikalnou a dlhodobou zmenou pocasia. Mnohi ludia s jej nastupom, hlavne s prichodom zamracenych, dazdivych dni stracaju naladu, stracaju chut robit veci, ktore robievali, nechce sa im vstavat do sychravych ran. Zle prezivaju pocasie, ale zle prezivaju hlavne svoju bezmocnost - co uz clovek narobi s pocasim?
Nechcem davat rady, co robit proti jesennej depresii. Najdete ich v mnohych novinach a casopisoch. Chcem sa zamerat prave na tu bezmocnost, ktoru clovek pocituje ako tazivu.
Pocasie je skutocnost, ktora je nemenna. Mozeme sa na nu hnevat, smutit, nadavat, ale to absolutne nic nezmeni. Pocasie zostane take, ake je. Jedina moznost je zmierit sa s nim. Tak, ako sa musime v zivote zmierit s mnohymi skutocnostami, ktore nemozeme zmenit.
Kazda bezmocnost ma svoje hranice. V nasom zivote je mnozstvo inych veci, nielen pocasie. Vedeli by ste povedat, co by vam v tejto chvili urobilo radost? Urcite by toho bolo viac. Preberte si vsetky moznosti a skuste si najst taku, ktora je lahko splnitelna. Ja tomu hovorim, ze je ,,v nasej moci". Da sa lahko dosiahnut v ramci moznosti, ktore mame. Niekoho potesi, ked si kupi drobnost v Ludovke, iny si s potesenim pozrie pekny film, niekto sa tesi z listov, ktore dostava ...
Ked citime, ze nas jesenne pocasie tlaci k zemi, je cas zacat systematicky s malymi radostami. Mat uz vecer nieco, na co sa mozeme tesit, moct rano vstavat s predstavou, ze dnes nas caka to a to pekne. Takze - najst si cas a porozmyslat, co nam robi radost, urobit si zoznam prijemnosti. Potom kazdy vecer vybrat nieco z tohto zoznamu a naplanovat si to na dalsi den: zajtra si urobim poriadok s fotografiami z leta (pritom si pospominam na teple leto). Alebo napisem priatelke (viem, ze mi urcite do tyzdna odpise). Alebo si upracem v skrini (za predpokladu, ze to nie je pre mna neprijemna povinnost, ale potesenie z vysledku).
Nezabudnime. Riesime dve veci: bojujeme proti pocitu bezmocnosti a sucasne vyvazujeme smutne jesenne pocasie niecim peknym, prijemnym.

Mgr. Marcela Skultetyova, psychologicka


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT