7. MAREC 2006 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Podnikatelske okienko

   V poslednom februarovom cisle sme hovorili o sposobe zalozenia firmy - fyzickej osoby podnikatela a spolocnosti s rucenim obmedzenym. Predpokladajme, ze sa nadejnemu podnikatelovi podarilo ukoncit proces registracie na zivnostenskom urade a pripadne aj na okresnom sude a ma slubnu vyhliadku na uspesne podnikanie. Skor, ako sa pusti do samotnej cinnosti, potrebuje splnit este niekolko administrativnych krokov, ktore vyzaduje slovenska legislativa.

   Zacinajuci podnikatelia sa na nas casto obracaju s otazkami: Kde sa mam dalej prihlasit? Co, komu a kedy treba zaplatit? Potrebujem mat vlastny ucet, registracnu pokladnicu, vyjadrenie hygienika? Mam byt platcom DPH? Ake budem viest uctovnictvo a kto mi ho spracuje? V tejto casti si povieme o odpovediach na tieto otazky viac.
   Zalozenie bankoveho uctu - kazdy podnikatel potrebuje osobitny podnikatelsky ucet na uskutocnovanie bezhotovostnych financnych operacii prostrednictvom bankovych ustavov. Na podnikanie podnikatel nesmie vyuzivat svoj sukromny ucet a vypisy z podnikatelskeho uctu su uctovnymi dokladmi, ktorymi doklada, ze peniaze od zakaznikov prijal, pripadne ich dodavatelom vyplatil. Okrem operacii s uctom podnikatel naraba aj s hotovostou, ktora tvori v uctovnictve pokladnu.
   Medzi registracnymi povinnostami ako prva je nutnost prihlasit sa v jednej z piatich zdravotnych poistovni do osem dni od vzniku opravnenia na podnikanie. Potom sa podnikatel prihlasi v danovom urade na platenie tych dani, ktore sa ho budu tykat. Prihlasujete sa minimalne na platbu dani z prijmov fyzickych alebo pravnickych osob. Na danovy urad treba podat tuto ziadost o registraciu do 30 dni od zacatia podnikania. Ak zivnostnik pouziva vozidlo na podnikanie alebo v suvislosti s podnikanim, treba podat prihlasku na platenie dane z motorovych vozidiel do 15 dni po skonceni mesiaca, v ktorom bolo vozidlu pridelene evidencne cislo, alebo bolo vozidlo pouzite na podnikatelske ucely. V pripade DPH mozete podat ziadost o registraciu dobrovolne alebo povinne. Povinnost registrovat sa ako platca dane z pridanej hodnoty ma podnikatel, ak jeho obrat dosiahol za 12 po sebe iducich kalendarnych mesiacov obrat 1,5 miliona korun.
   Ak ma podnikatel zamestnancov, musi podstupit dalsiu registraciu - do 8 dni od uzatvorenia pracovneho pomeru prihlasi zamestnavatel pracovnika na zdravotne poistenie a seba prihlasi ako zamestnavatela, ktory bude odvody strhavat zo mzdy a odvadzat do poistovne. V socialnej poistovni sa do 8 dni od uzatvorenia pracovneho pomeru zaregistruje ako zamestnavatel a co je dolezite, este pred zacatim pracovneho pomeru, najneskor v den nastupu do zamestnania prihlasi zamestnanca! Takisto na danovom urade podnikatel zaregistruje do 15 dni od uzatvorenia pracovneho pomeru sam seba ako platitela dane zo zavislej cinnosti a podla zakona bude zamestnancovi strhavat a platit preddavky na dan z prijmov.
   Kazdy podnikatel je povinny viest si uctovnictvo. Pred podanim ziadosti o registraciu podnikatela na dan z prijmov si podnikatelsky subjekt vyberie sustavu uctovnictva, v ktorej bude uctovat. Fyzicke osoby maju na vyber uctovanie v jednoduchom alebo podvojnom uctovnictve, pravnicka osoba povinne vedie podvojne. Uctovnictvo si moze podnikatel viest samostatne alebo prostrednictvom externeho uctovnika. Pre zacinajucich podnikatelov, ktori nie su zrucni v oblasti dani a riadenia financii, odporucame najst si skuseneho uctovnika.
   Ostatne povinnosti, napr. so zriadenim prevadzkarne, miestnymi poplatkami, registracnymi pokladnami, hygienou budeme rozoberat v nasledujucom Podnikatelskom okienku.
   Svoje postrehy, namety alebo nazory zasielajte na e-mailovu adresu brezno@cpk.sk. Blizsie informacie dostanete aj priamo v kancelarii CPK Brezno (v budove Slovenskej posty na rohu ulic Svermova a B. Nemcovej v Brezne).

Alexander Botev, CPK Brezno

Liecive rastliny na Horehroni

Historicky vyvoj vegetacie na Slovensku

   Na vyvoj vegetacneho krytu Slovenska, specialne na liecive rastliny, vyznamne vplyvali davne tektonicke zmeny. Slovensko ma velmi pestru geologicku stavbu. V druhohorach sa vytvorili vapencove substraty (podlozie), cenne pre rast liecivych rastlin, ale tiez vulkanicka (sopecna) cinnost najma v tretohorach zmiernila reliefy tektonickych zlomov a pokryla ich svojimi vyvrelinami, na ktorych sa neskorsie vytvorili urodne pody vhodne pre mnozstvo liecivych bylin. Znacnu cast Slovenska vyplnaju niziny vytvorene vnutornym morom, v ktorych prevladaju urodne cernozeme a hnedozeme. Dalsim vyznamnym cinitelom pre rozsirenie byliniek je dostatok vodnych zdrojov a vhodne podnebne pomery, pretoze Slovensko lezi v strednej casti severneho mierneho pasma, na prechode medzi primorskym a vnutrozemskym podnebim. Severnu hranicu Slovenska lemuje mohutna retaz hor, ktora chrani nase uzemie pred severnymi studenymi vetrami a od severovychodu od horucich vetrov prichadzajucich z ruskych stepi. Na severozapade tato hradba vytvorena Karpatmi zabranuje vstupu oblacnosti s nadmernymi zrazkami od Atlantickeho oceana.
   Vyvoj vegetacie ovplyvnila aj stvrtohorna ladova doba, ktora trvala viac ako pol miliona rokov a skoncila sa pred 10 -15 tisic rokmi, pocas ktorej sa k nam dostali severske rastliny. Kedze sa pocas nej vystriedalo niekolko teplejsich obdobi, nastala migracia rastlinstva aj z juhoruskych stepi, Balkanu a zo Stredomoria. Bohata geograficka clenitost, geologicka a klimaticka roznorodost Slovenska umoznila aklimatizaciu (prisposobenie) velkeho poctu druhov, ktore bud unikali ladovcom alebo zaberali arealy (priestor) uvolnene ladovcami. Meniace sa klimaticke pomery v jednotlivych geologickych dobach podmienili vznik reliktnych druhov (pozostatky z davnych dob) a na druhej strane - v arealoch s osobitnymi podmienkami vznikali tzv. endemity nerastuce nikde inde na svete. Osobitnu skupinu rastlin vytvorili druhy rastuce len v blizkosti ludskych obydli. Vyznamnu skupinu rastlin tvoria zavlecene (privezene) druhy a tzv. kozmopolitne, rozsirene na celom svete. Na zaciatku dejin ludstva bolo na Slovensku v hlavnych crtach uz vytvorene terajsie rastlinstvo.
   Z uvedeneho je zrejme, ze vegetacia Slovenska je nesmierne pestra a nema obdobu v Europe. Azda iba Balkansky polostrov ma pestrejsiu floru. Naviac - priaznive vegetacne podmienky vyrazne ovplyvnuju tvorbu a obsah liecivych latok v rastlinach a pre ich vysoky obsah a kvalitu si ich velmi cenia aj na zahranicnych trhoch.
   V nasej vegetacii mozeme velmi dobre sledovat istu pasmovitost, ktora sa meni najma podla nadmorskej vysky. Priblizne do 500 m n. m. je pasmo dubin (pripadne dubovo-hrabove pasmo), do vysky 900 az 1200 m sa rozprestiera pasmo bucin s primiesanou jedlou. Nasleduje pasmo smrecin a nad nim (v Tatrach priblizne od 1550 m n. m.) je pasmo kosodreviny. Poslednym je vysokohorske alebo holne (alpinske) pasmo, v ktorom su uz len travnate porasty. Pasmovitost je v skutocnosti ovela zlozitejsia a meni sa s miestnymi podmienkami, ale aj tak je dolezitym fenomenom pri zbere liecivych bylin.
   Nebyt ludskych zasahov od najstarsich dob, najvacsia cast Slovenska (okrem pasma kosodreviny a alpinskeho pasma) by bola pokryta lesmi. Lesy boli odstranene predovsetkym v nizinach, v oblasti dubin, kde clovek mal najlepsie podmienky pre svoje zivobytie. Neskorsie prenikal viac aj do vyssich poloh a v poslednych storociach neostali pred ludskymi zasahmi usetrene ani vysoke partie Tatier (pastierstvo). Lesy sa zachovali predovsetkym na miestach nevhodnych pre polnohospodarstvo. Aj zasahy do skladby lesa zo strany cloveka boli znacne. Uprednostnovali sa rychlo rastuce druhy, napr. smrek, ktory naviac ide na trhoch dobre na odbyt.
   Vyznamnym regionom v ramci Slovenska je Horehronie (Horehronske podolie). Zo severu je lemovane Nizkymi Tatrami a z juhu Slovenskym rudohorim. Tieto masivy su oddelene riekou Hron. Region je velmi bohaty na liecive rastliny, ma pestry geologicky podklad s roznou nadmorskou vyskou, popretkavany velkym mnozstvom dolin. Vyskytuje sa tu vela druhov liecivych bylin a co je hlavne - su malo zasiahnute cinnostou cloveka.
   Vazeni citatelia! Tymto clankom konci pre mnohych z vas nezaujimava a neprakticka cast problematiky fytoterapie. Musel som vsak poukazat na skutocnost, ze aj staroveke civilizacie brali vazne liecenie bylinkami a kto z vas by sa chcel „trapit“ s liecivymi rastlinami, musi mat na zreteli aj tento fakt. V buducich cislach sa budeme konkretnejsie venovat lieceniu a zberu.

„baca Sperka“

Urad prace, socialnych veci a rodiny informuje

Vyzva na predkladanie projektov

   Dna 20. februara 2006  Ministerstvo prace, socialnych veci a rodiny SR vyhlasilo vyzvu na predkladanie projektov na overenie novych opatreni na trhu prace Podpora vytvarania novych pracovnych miest formou nenavratnych pausalnych prispevkov. Ziadatelia o poskytnutie nenavratneho pausalneho prispevku zo statneho rozpoctu predkladaju projekty podla ustanovenia § 54 ods. 2 pism. a) zakona c. 5/2004 Z. z. o sluzbach zamestnanosti a o zmene a doplneni niektorych zakonov v zneni neskorsich predpisov.
Nove aktivne opatrenie na trhu prace na ucely tejto vyzvy:

   Opatrenie c. 1

   Pausalny prispevok na podporu vytvarania pracovnych miest u mikro a malych zamestnavatelov, ktori zamestnavaju do 20 zamestnancov.
   Zamer:
opatrenie je  zamerane na podporu zamestnavania uchadzacov o zamestnanie a znevyhodnenych uchadzacov o zamestnanie podla § 8 a § 50 ods. 2 zakona o sluzbach  zamestnanosti vedenych v evidencii uchadzacov o zamestnanie  najmenej styri mesiace nepretrzite formou nenavratneho pausalneho prispevku na vytvorenie pracovneho miesta poskytovaneho zo zdrojov statneho rozpoctu.

   Prispevok na vytvorenie pracovneho miesta:
   Vyska pausalneho prispevku na vytvorenie pracovneho miesta pre uchadzaca o zamestnanie je 58 212 Sk,
vyska pausalneho prispevku na vytvorenie pracovneho miesta pre znevyhodneneho uchadzaca o zamestnanie  je 80 601 Sk,
vyska pausalneho prispevku na vytvorenie pracovneho miesta  pre dlhodobo nezamestnaneho obcana vedeneho v evidencii UoZ pocas 24 - 48 mesiacov je 96 273 Sk (bonus 15 672 Sk),
vyska pausalneho prispevku na vytvorenie pracovneho miesta pre dlhodobo nezamestnaneho obcana vedeneho v evidencii UoZ viac ako 48 mesiacov je 111 946 Sk (bonus 31 345 Sk).
Prispevok jednemu ziadatelovi sa poskytne
 maximalne na pat
novovytvorenych pracovnych miest.

   Opatrenie c. 2

   Pausalny prispevok na podporu vytvarania pracovnych miest v chranenych dielnach a na chranenych pracoviskach.
   Zamer: overovane nove aktivne opatrenie trhu prace podporuje vytvaranie pracovnych miest v chranenom zamestnani poskytovanim jednorazoveho pausalneho prispevku pre zamestnavatelov, ktori maju zaujem vytvarat nove pracovne miesta pre obcanov so zdravotnym postihnutim podla § 9 ods. 1 pism. a) zakona o sluzbach zamestnanosti.
  Vyska prispevku je rovnaka ako v pripade poskytovania prispevku na zriadenie chranenej dielne alebo chraneneho pracoviska a na ich zachovanie podla § 56 zakona o sluzbach zamestnanosti v okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti vyssou ako celoslovensky priemer, t. j. 223 891 Sk na jedno vytvorene pracovne miesto.

   Casove vymedzenie vyzvy

   Ziadosti o poskytnutie nenavratneho pausalneho prispevku je mozne predkladat v stanovenom obdobi od vyhlasenia vyzvy do terminu ukoncenia predkladania projektov do 3. aprila 2006 do 14. hodiny.
  
Blizsie informacie vam poskytnu zamestnanci oddelenia metodiky aktivnej politiky trhu prace a projektoveho riadenia   UPSVR Brezno, c. t. 6112080, 6115681 - 3 alebo osobne na adrese Razusova 40, Brezno c. dveri 09, p. Janka Pracharova.
Informacie su tiez pristupne na www.upsvrbr.host.sk aj s formulaciou ziadosti.


 

 

- Keby ludia neboli hlupi, stacila by nam jedna zena pre celu dedinu!

Kresba: Pavol M. Kubis


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT