Týždenník pre mesto Brezno  a obce okresu Brezno
       ROČNÍK  15 

 ČÍSLO  9

6.marec 2007

 CENA  9,- SK

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Dve otazky veducej oddelenia spravy majetku Mestskeho uradu v Brezne Ing. Edite Strmenovej

Obcanov zaujima, ci ma mesto v umysle rozsirit vozovku na zaciatku Skolskej ulice v Brezne (na fotografii). Vsimli si, ze pri asanacii budovy susediacej s podnikom Bombura bol zaroven odstraneny mur, ktory oddeloval dvor podniku od cesty.
   - Mesto ma zaujem o to, aby miestna komunikacia na Skolskej ulici bola lepsie prejazdna, bezpecnejsia a aby tam bol vybudovany chodnik pre pesich. Primator mesta inicioval odkupenie casti pozemkov od sukromnych vlastnikov. Nase oddelenie kontaktovalo majitelov pisomnou formou, predlozili  sme im ponuku s kupnou cenou, ktora vychadza zo zasad hospodarenia a nakladania s majetkom mesta. Pretoze ide o vseobecno-verejny zaujem, verime, ze nimi pozadovana cena bude akceptovatelna. Geometricky plan na odclenenie casti pozemkov pod komunikaciu je pripraveny a ked po vzajomnej dohode bude dojednana cena, predlozime material na zasadnutie mestskeho zastupitelstva.

O kolko stvorcovych metrov pozemkov ide?
   - Je to 64 m˛ na pozemku 1613/2 a 38 m˛ na pozemku 1614/6. Prave druhy pozemok ma viac spoluvlastnikov a treba dolozit suhlas s predajom od vsetkych z nich. Mesto ma podklady pre rozsirenie komunikacie pripravene, cakame len na dohodnutie vysky kupnej ceny.

(pl)

 Poslanecka navsteva na mestskej policii 

   Nacelnik mestskej policie Ing. Peter Pancik vo stvrtok 8. marca na pracovnu navstevu do priestorov na Sturovej ulici pozval poslancov mestskeho zastupitelstva.
   Jeho pozvanie pramenilo z toho, ze po komunalnych volbach sa vacsina poslancov vymenila a chcel, aby sa konkretne zoznamili s cinnostou, organizaciou a personalnym obsadenim mestskej policie. Poslanci si pozreli technicke prostriedky, ktore mestski policajti vyuzivaju vo svojej praci. Zvlast sa zaujimali o vyuzivanie mestskeho kameroveho systemu, ktory bol zaciatkom marca rozsireny o dalsie tri kamery. Nacelnik ich informoval, ze teraz uz disponuju siestimi kamerami, ktore monitoruju priestranstva v centre i na sidliskach, cim pomahaju pri zlepsovani verejneho poriadku v meste.
   Na aprilovom rokovani mestskeho zastupitelstva nacelnik mestskej policie predklada spravu o cinnosti, a tak po tejto navsteve poslanci „budu v obraze“.

(r) Foto: Stefan Vozar

Hladanie podobnosti Japonska a Slovenska

   Japonska spolocnost Jica Alumni posobiaca na Slovensku sa rozhodla prostrednictvom fotografii prezentovat svoju kulturu u nas obzvlast zaujimavym sposobom. Vysledkom napadu je vystava fotografii s nazvom Hladanie podobnosti Japonska a Slovenska Petra Bercika z Brezna a Juraja Dozu z Bratislavy, ktoru slavnostne otvorili v utorok 6. marca v Stredisku kultury BNM v Bratislave.

   „Na zaciatku bol telefonat, ktory som najprv povazoval za zart. Oslovila ma totiz Monika Kriglerova z nadacie zaoberajucej sa japonsko-slovenskou kulturou, ci by ma mohla navstivit s kancelarom japonskej ambasady na Slovensku Hiroyukom Imahashim. Po viacnasobnom presviedcani som uveril,“ zdoveril sa nam znamy brezniansky fotograf Peter Bercik.
   Dva tyzdne pred otvorenim vystavy prisli, vybrali si dvadsatpat fotografii z folklornych festivalov, ale aj snimky z prirody, ktore pouzili v kontraste s fotografiami pochadzajucimi z Japonska, napr. aj od renomovaneho fotografa Frantiska Dostala. „V podstate sme narody jeden druhemu zemepisne i poznanim vzdialene i navzajom exoticke. Tak ako Japonec mne, ja Japoncovi. Ked som sa vsak na tie fotografie pozeral, v podstate vsetko zitie a bytie - nebyt azijskeho vyzoru - je rovnake. Japonci maju svoju kulturu, svoje bozstva, svoje chramy, takisto ako aj my, len su inac obleceni. A o tom to je,“ vysvetluje P. Bercik.
   Tak sa vedla seba ocitli napriklad fotografie: japonske velkomesto - nocne breznianske namestie, Japonka v kimone - Slovenka v kroji, japonska ceresna (sakura) - nasa rozkvitnuta ceresna, portrety japonskych a slovenskych deti. Cize vedla japonskej fotografie je v kontraste pochopitelnou formou umiestnena nasa. Kancelara japonskej ambasady zvlast zaujal kontrast fotografii: japonska pagoda a za nou supermoderne veziaky - drevenica z Vlkolinca a vedla nej moderne auto.
   „Mat v Bratislave vystavu pri takych zvucnych menach, ako Juraj Doza, Frantisek Dostal a dalsi, pre mna znamena velmi vela. Cloveka to potesi. Na porovnavanie japonskej a slovenskej kultury treba byt stylovo zamerany, ale v pripade tejto vystavy som poskytol vsetko, co odo mna chceli, aby to vyuzili na prezentaciu porovnavania kultur. Podla mna to zvladli vyborne. Vystava je nielen o kulture, ale aj o poznavani. Ved Japonci pridu na Slovensko aj na tri mesiace, navstevuju folklorne slavnosti a fotografuju „do zblaznenia“, robia si videozaznamy a v ostatnom case nechybaju ani na krnohovych pretekoch,“ zdoraznil P. Bercik.
   Vystava Hladanie podobnosti Japonska a Slovenska v Bratislave potrva do 20. marca, odtial poputuje do Tatranskej Lomnice a moze byt, ze ju coskoro budeme moct obdivovat aj v Brezne.

(r)

Zlava fotograf Peter Bercik, kancelar japonskej ambasady Hiroyuki Imahashi, hovorca prezidenta SR Marek Trubac a fotograf Juraj Doza.

Foto: Monika Kriglerova


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT