|
Ako brániť psa Psi sa
bránia útokom - spieva sa v spoločnej piesni Joža Ráža a Petra Nagya. Brániť
ich však môžu aj ľudia pred nezodpovednými chovateľmi. Niekedy sa objaví aj
nesprávny postup. Ľudia sú nahnevaní, ak vidia, že zvieratá trpia. Na druhej
strane je ťažké, najmä v dnešnej dobe, niekomu radiť, ako má postupovať. Zákonnosť chovov Čo
je zákonné pri chove zvierat, si môže každý preštudovať v spomínanom zákone,
ktorý možno nájsť na internete na stránke Štátnej veterinárnej
a potravinovej správy SR na adrese
www.svssr.sk. Ministerstvo pôdohospodárstva SR okrem spomínaného zákona,
ktorý bol prijatý v minulom roku, pripravilo Vyhlášku o podrobnostiach
o ochrane spoločenských zvierat a požiadavky na karanténne stanice a útulky
pre zvieratá. Dôležitá voľnosť Ak je
nevyhnutné držať psa na reťazi, musí mať dostatočne široký obojok
s nastaviteľným obvodom, aby sa predchádzalo jeho zarezávaniu do kože. Ak je
reťaz psa pripevnená pohyblivým spôsobom k vodiacemu lanku, musí mať pes
možnosť pohybovať sa pozdĺž vodiaceho lanka v dĺžke najmenej päť metrov a do
strany najmenej dvoch metrov v oboch smeroch. Ak je reťaz pripevnená iným
spôsobom, musí mať dĺžku najmenej dva a pol metra, musí byť vybavená dvoma
otáčavými kolíkmi zabraňujúcimi skráteniu reťaze v dôsledku zauzlenia a musí
byť upevnená a umiestnená tak, aby sa nemotala okolo akejkoľvek prekážky vo
výbehovej ploche takto držaného psa. Pes držaný na reťazi musí mať denne
umožnený voľný pohyb bez uviazania tak, aby boli dodržané všetky už
spomínané požiadavky. Ako udržať pohodu Minimálna výška uzatvoreného koterca pre psa s hmotnosťou do päťdesiat kíl sú dva metre a pre psa s hmotnosťou päťdesiat kíl a viac je to dva a pol metra. Voľná plocha vonkajšieho koterca pre psa závisí od veľkosti psa alebo psov a ich počtu chovaných v danom koterci. Psy chované vo vonkajších kotercoch v skupine musia tvoriť homogénnu skupinu, a to najmä z pohľadu temperamentu, veľkosti, znášanlivosti a potravinových nárokov. Suky v poslednej tretine gravidity, dojčiace suky, choré psy a šteňatá mladšie ako šesť mesiacov na zabezpečenie voľnosti pohybu, fyziologických aj etologických potrieb, na rozvíjanie daností a fyziologických prejavov, nesmú byť uväzované na čas dlhší ako je nevyhnutné na zabezpečenie ich pohody. Krátkodobé uväzovanie je povolené napríklad na čas kŕmenia, čistenia chovného priestoru, vyšetrovania a ošetrovania zvieraťa, alebo z iného dôležitého dôvodu vedúceho k zabezpečeniu pohody zvieraťa. (has)
Možno
ste postrehli, že nad naším územím už zakrúžili prvé bociany biele, ktoré sú
považované za najznámejších poslov jari. Tie „úplne“ prvé sa objavili na
východnom Slovensku. (mb) Súťaž o knihu Pavučina Predstavte si situáciu: Zrelý, úspešný a bohatý muž hrdo v spoločnosti predstavuje svoju manželku - „mladého zajačika“. Rozhodné vrásky mu pretínajú čelo, isté vystupovanie signalizuje jeho dôležitosť. Sebavedomie, ktorého má za dvoch, nemožno prehliadnuť. Jeho vyvolená oslňuje krásou. Musí sa nechať, jej tvary tela sú dokonalé. Dosť bežné, azda aj závideniahodné. Vynorí sa otázka: Je to láska alebo manželský obchod, že sú spolu? A ako
príbeh pokračuje ďalej? To sa dozviete z románu Pavučina. Autorka románu
Taňa Lucká sa doteraz venovala predovšetkým detskej tvorbe. Od beletrie sa
viackrát odklonila k dramatickej spisbe. Jej divadelné hry sa s úspechom
objavili na doskách slovenských profesionálnych aj amatérskych divadiel.
Práca s dramatickým textom Taňu Luckú priviedla k tvorbe dramatizácií
svetovej literatúry pre televíziu a rozhlas. Má tri deti a žije
v Bratislave. KUPÓN – PAVUČINA
Poznávame prírodné rezervácie v našom okolí
Breznianska Skalka
je malá lesná rezervácia ležiaca nad Breznom. Leží v jeho katastrálnom území, v ochrannom pásme Nízke Tatry, v nadmorskej výške asi 680 - 875 m n. m.
Poloha: katastrálne územie Brezna, ochranné pásmo: NAPANT, rok vyhlásenia: 1981, charakter biotopu: les, výmera: 11,85 ha, kategória ochrany: prírodná rezervácia, výnimočnosť: lokalita duba zeleného. Geologicky je územie budované pruhom kremencov, ktoré sú rôznej zrnitosti od hrubozrnných až po takmer celistvé. Po kraji chráneného územia nachádzame metamorfované horniny - fylity, svory, amfibolity. Územie je orientované juhovýchodne až juhozápadne. Na úpätí sa nachádzajú kamenné moria, blokoviská a suťoviská. Na minerálne chudobnom podloží vznikli podzoly. Pôda je piesočnato hlinitá, značne štrkovitá. Hydrologicky patrí územie k povodiu rieky Hron, aj keď ním nepreteká žiaden trvalý vodný tok ani prameň. Klimaticky územie patrí do mierne teplej oblasti. Predstavuje severovýchodne vysunutú lokalitu duba zimného. V stromovej etáži prevažuje buk lesný, dub zimný, smrek obyčajný, jedľa biela, ojedinele jarabina vtáčia, jarabina mukyňa a smrekovec opadavý. Krovinná etáž nie je vyvinutá, na skalných hrebienkoch rastie ojedinele tavoľník prostredný. Dominantnými druhmi sú čučoriedka obyčajná a lipnica hájna. Nájdeme tu papradku samčiu, papradku samičiu, kručinku farbiarsku, luskáč lekársky a iné druhy. Z lesníckeho pohľadu väčšina územia patrí do bukového lesného vegetačného stupňa. Menšia časť územia patrí do dubovo-bukového lesného vegetačného stupňa. Buk má menšiu konkurenčnú schopnosť, a preto sem preniká dub zimný. Zo živočíchov pozorujeme výskyt bežného lesného vtáctva a niektorých druhov motýľov. Územím neprechádza žiadny turistický ani náučný chodník. Práve preto nezabúdajme na dodržiavanie zásad správania sa v takomto území. Nabudúce sa oboznámime s rezerváciou Skalka v katastrálnom území Jasenia, Dolnej Lehoty.
(E-ová)
|