8. APRIL 2008 Strana 4

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Čo je nové v obciach

   Marián Alberty, starosta Bystrej: „Nasledujúce mesiace tohto roka budú v našej obci veľmi náročné a bohaté, hlavne na investičnú činnosť. Začala sa rekonštrukcia cesty I/72, súčasne  budeme pracovať na rekonštrukcii vodovodu, telekomunikačných sietí, káblovej televízie, na výstavbe kanalizácie, jednostranného chodníka a verejného osvetlenia. Na kultúrnom dome, ktorý sme zrekonštruovali v minulom roku, treba dokončiť fasádu, odstrániť kolaudačné chyby a urobiť terénne úpravy. Na Deň sv. Floriána pripravujeme spoločne s Dobrovoľným hasičským zborom vysvätenie hasičskej zástavy a 17. mája oslavy 75. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Bystrej. V dňoch 22. - 24. augusta organizujeme obecné oslavy pri príležitosti 445. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci. Súčasťou osláv budú športové súťaže O pohár starostu obce v päťboji (stolný tenis, kolky, šípky, streľba zo vzduchovky a lukostreľba), vystúpenie súborov, jednotlivcov a diskotéka. Záver roka - už tradične Mikuláš a silvestrovská akcia Privítajme spolu Nový rok.“

(r)


 Dedinské divadlo uviedlo novú hru

   Dedinské divadlo z Hronca sa už od roku 2002 podieľa na kultúrnej obrode nášho regiónu. Kým prvú hru Ako Boh povolal si človeka hrončianski ochotníci hrali pre svojich priateľov, známych a rodinných príslušníkov, tie ďalšie prilákali početné publikum.
   Bolo to tak aj v stredu 2. apríla, kedy v tamojšom kultúrnom dome ponúkli premiéru divadelnej hry ...Jednoducho žena... Autorke námetu, scenára, režisérke Blanke Weissovej s hercami nešlo o moralizovanie, ani o dávanie veľkých rád. Chceli sa len spolu s divákmi zasmiať na našich slabostiach, pobaviť na našich starostiach a možno aj trošku zamyslieť nad tým, čo je v nás. Potlesk publika svedčil o tom, že sa im to podarilo.

(r) Foto: Jaroslava Gromusová


 

Jedni ponúkali, iní hľadali prácu

   V poradí už štvrtú regionálnu burzu práce vo štvrtok 3. apríla v hoteli Ďumbier usporiadal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Brezne.
   Záujem prejavili zamestnávatelia regiónu, ktorí prácu ponúkajú, sprostredkovateľské agentúry, ktoré sprostredkúvajú zamestnanie za úhradu, agentúry dočasného zamestnávania, zamestnávatelia zo zahraničia, ktorí ponúkajú prácu cez sieť Eures, no a samozrejme prišli aj nezamestnaní, ktorí prácu hľadajú, ale aj zamestnaní, ktorí by chceli prácu zmeniť.

(r) Foto: Štefan Vozár


 

 Hovoríme s riaditeľom Prvej rozvojovej regionálnej a vidieckej agentúry PhDr. Igorom Pašmíkom

Prioritnou skupinou je miestna samospráva

   „Cieľom Prvej rozvojovej regionálnej a vidieckej agentúry (PRVA) je rozvoj miestnej demokracie, partnerstva a spolupráce, obnova a oživenie kultúrneho dedičstva a tradícií, reštrukturalizácia hospodárskej základne a oživenie ekonomiky vidieka na báze miestnych zdrojov a potenciálu, rozvoj vzdelávania a ľudských zdrojov regiónu, usmerňovanie a koordinácia rozvoja k ekologicky šetrnému a trvalo udržateľnému využitiu územia, propagácia regiónu, jeho cieľov, duchovných, produkčných a prírodných hodnôt,“ ozrejmuje súčasný riaditeľ agentúry PhDr. Igor Pašmík.

   PRVA vznikla v roku 1996 pod pôvodným názvom Prvá rozvojová vidiecka agentúra z iniciatívy Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného rudohoria v spolupráci so Združením pre rozvoj vidieka Banská Bystrica a vtedajších obvodných úradov v Brezne, Hnúšti a Revúcej. Reorganizácia štátnej správy priniesla so sebou aj reorganizáciu a rozpad pôvodného regionálneho združenia miest a obcí, ktoré spolu s voľbami v roku 1998 prerušili začínajúcu spoluprácu v regióne Horehronia a Stredného rudohoria. Až v roku 1999 oživili činnosť PRVA na podnet mesta Brezna a mikroregiónov v okrese. PRVA sa tak stala prvou, modelovou inštitúciou na Slovensku, špecificky zameranou na spoluprácu medzi mestom a vidieckymi mikroregiónmi.
   „Od začiatku išlo o otvorené partnerstvo s tým, že ide o záujmové združenie právnických osôb, čiže nie občianske združenie. Ako šli roky, realizovali sa rôzne projekty hlavne v oblasti cestovného ruchu z prostriedkov predvstupových fondov, robili sa stratégie cestovného ruchu, propagácia regiónu a rôzne aktivity. Postupne pristupovali ďalšie organizácie najmä z podnikateľskej sféry. Príspevky na fungovanie organizácie dávali hlavne obce. V rokoch 2003 -2004 sme napísali niekoľko projektov zameraných napríklad na spracovanie stratégií v obciach a v regióne, ale žiaľ nevyšli a tým pádom aj záujem členov poklesol,“
vysvetľuje PhDr. I. Pašmík, ktorý v tom období bol regionálnym manažérom PRVA. Potom začal pracovať vo Fonde sociálneho rozvoja v Banskej Bystrici a „záležitosti nemal kto ďalej potiahnuť“.
    „S primátorom Brezna Ing. Jaroslavom Demianom, ktorý sa stal predsedom Správnej rady PRVA po Mgr. Jaroslavovi Berčíkovi, sme sa dohodli, že organizáciu nezrušíme, len pozastavíme jej činnosť a keď sa objaví záujem o jej aktivity, budeme pracovať ďalej. V tom čase sme sa niekoľkokrát neúspešne uchádzali o zaradenie našej agentúry do Integrovanej siete regionálnych rozvojových agentúr (IS RRA), ktoré podporuje ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. V roku 2007 sa znova otvorila možnosť zaradiť našu agentúru
do tejto siete. S pánom primátorom „sme si na to sadli“, pripravili žiadosť, podklady a poslali na ministerstvo výstavby, ktoré žiadosť schválilo a podpísalo zmluvu viazanú na finančnú dotáciu,“ doplnil.
   V minulom roku dostali 360 tisíc korún, čo bol predpoklad, aby agentúra mohla aktívne fungovať. Agentúra je založená čiastočne na tom, že dostáva peniaze z dotácií z ministerstva výstavby a čiastočne si musí zarobiť sama na seba. Činnosť agentúry bola obnovená v októbri minulého roka. Zriadili kanceláriu v budove bývalej základnej školy na Školskej ulici a začali rozbiehať svoju činnosť. PhDr. I. Pašmík dodáva:
„Podarilo sa nám získať zákazku od Banskobystrického samosprávneho kraja na podporu prípravy územia Muránska planina, Čierny Hron na program LEADER, ktorý je jednou z foriem financovania a podpory rozvoja vidieka zo zdrojov Európskej únie. Okrem toho sme boli spoluorganizátormi  medzinárodnej konferencie, ktorá bola zameraná tiež na problematiku LEADER.“
   Začiatok nového roka býva ťažký. Aký bol v PRVA? „Na tento rok, podobne ako všetky RRA-čky na Slovensku, ešte nemáme podpísanú zmluvu s ministerstvom výstavby. Prvé mesiace musíme nejako „prežiť“, kým prídu finančné prostriedky. Niečo sme ušetrili z minulého roka, niečím prispievajú členovia v rámci členských príspevkov, proste nejako musíme toto obdobie preklenúť. Zákazky máme. Prácu máme. V súčasnosti napr. spracovávame Stratégiu sociálneho rozvoja okresu Brezno. Našou prioritnou skupinou sú hlavne miestne samosprávy, teda obce a mestá a neziskový sektor. Veľmi sa nezameriavame na podnikateľov, aj keď nás navštevujú. Keďže existuje Centrum prvého kontaktu v
Brezne, ktoré je zamerané práve na podnikateľskú sféru, snažíme sa podeliť si to. Pomáhame hlavne obciam, lebo ony pomoc potrebujú a sú našimi zriaďovateľmi.“
   PRVA má v súčasnosti šesť členov: Regionálne združenie miest a obcí Horehronia a Stredného rudohoria, mesto Brezno, Železiarne Podbrezová, a. s., Združenie turizmu Brezno, Lesy mesta Brezno, s. r. o., a Európske vzdelávacie strediská pre povolanie a spoločnosť - EBG. Ako nám povedal PhDr. I. Pašmík, v súčasnosti spracovávajú Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) v Čiernom Balogu, aktualizujú PHSR na Muráni s tým, že územím pôsobnosti RRA nie je len okres Brezno, ale štyri mikroregióny: Horehron, Chopok Juh, Muránska planina a Čierny Hron, dovedna tridsaťdva obcí a mestá Brezno a Tisovec, v ktorých žije 72 tisíc obyvateľov. V spolupráci s BBSK vypracovali ponuku pre obce. Mnoho obcí totiž ešte nemá tieto strategické dokumenty a pár obcí takúto podporu potrebuje. PRVA s Banskobystrickým samosprávnym krajom podpísala rámcovú zmluvu o spolupráci, na základe ktorej BBSK prispieva aj finančne na činnosť všetkých RRA-čiek v rámci kraja.

   „Oslovili nás ďalšie obce, ktoré by chceli robiť nejaké projekty. Máme záujem na tom, aby sa pre program LEADER pripravovali aj mikroregióny Horehron a Chopok Juh, ostatné dva sa už zapojili. Naším zameraním okrem informačného servisu, poradenstva, konzultácií je v rámci prevádzkovania Regionálneho informačného centra aj pomoc pri získavaní finančných zdrojov, čiže písanie projektov, poradenstvo k projektom aj manažovanie a samozrejme tvorba vlastných regionálnych projektov. Zatiaľ sú aktivity skôr v oblasti cestovného ruchu. Pripravujeme koncepciu marketingu a propagácie regiónu, na čo máme prisľúbenú podporu z VÚC. Pripravujeme informačné stretnutia o tom, aké výzvy sú, kde sa dajú získať prostriedky, čo ľudí najviac zaujíma. Robíme informačný servis e-mailom, každý deň rozposielame informácie a v rámci informačného systému spracovávame prehľad dostupných grantových zdrojov. Myslím si, že je to jeden z najlepších prehľadov na Slovensku. Rozposielame ho nielen po území nášho okresu a kraja, ale aj do siete RRA-čiek, čiže na celé Slovensko,“
pochválil sa na záver riaditeľ agentúry PhDr. Igor Pašmík.

(ng)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT